Brøndby-profil: Overmatchede AGF på alle parametre

Daniel Wass godkender indsatsen, selvom Brøndby er færdige i pokalturneringen.



Tipsbladet på Brøndby Stadion.

Brøndby IF er færdige i pokalturneringen efter et samlet nederlag på 3-2 til AGF. De gulklædte gjorde ellers deres for at vende 0-2 fra klubbernes første møde torsdag til et videre avancement.

Mathias Kvistgaardens to scoringer var bare ikke nok, da Patrick Mortensen fik reduceret kort inde i anden halvleg. Brøndby IF lykkedes ikke med at få scoret yderligere, og derfor betyder sejren på 2-1 ingenting.

Ifølge Daniel Wass kan man sagtens være søndagens indsats bekendt, men det betyder bare ikke særlig meget, når man står som taber efter 90 minutter.

– Vi sad fuldstændig på kampen fra start til slut. Vi overmatchede dem på alle parametre, føler jeg. De havde kampen i Århus, og vi havde kampen her. De scorede bare det ene mål her, så det er ærgerligt, siger Brøndby-profilen efter opgøret til Tipsbladet og resten af de fremmødte medier.

Kampen var langt hen ad vejen en uskøn affære, hvor der blev begået et hav af frispark, som særligt AGF brugte lang tid på at få afviklet. Ifølge Daniel Wass var det dog ikke noget, som kom ind i hovederne på Brøndby-holdet.

– Det er ikke for sjov, at de er det hold, som har færrest effektive spilleminutter i hele Superligaen, så det var vi opmærksomme på, siger Daniel Wass, der selv havde sine kampe på midten med blandt andre Nicolai Poulsen.

Selvom det blev til et pokalexit, så ser Daniel Wass fortsat mange positive tendenser, som man kan tage med videre, når han selv og holdkammeraterne har holdt juleferie.

– Vi skal først og fremmest kigge tilbage på et efterår, hvor vi har udviklet os ekstremt meget. Jeg tror, vi har overrasket rigtig mange med både vores spil og tilgang til Superligaen. Vi kan kun udvikle os mere, hvilket er positivt. Lige nu har vi et godt udgangspunkt, og derfor skal vi se frem til også at få et fedt forår.

Brøndby IF har efter søndagens pokalexit kun Superligaen at fokusere på i foråret. Her indtager man andepladsen med to point op til FC Midtjylland. FC København følger lige efter med et point op til Brøndby og tre til FCM.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Han er færdig i Brøndby

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



Kæmpekøb retur til FC København?

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Bombe på vej i Real Madrid?

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Spår stor transferaktivitet i FC København

Kalder tronskifte i Danmark

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp