Tipsbladet på Brøndby Stadion.
Brøndby IF er færdige i pokalturneringen efter et samlet nederlag på 3-2 til AGF. De gulklædte gjorde ellers deres for at vende 0-2 fra klubbernes første møde torsdag til et videre avancement.
Mathias Kvistgaardens to scoringer var bare ikke nok, da Patrick Mortensen fik reduceret kort inde i anden halvleg. Brøndby IF lykkedes ikke med at få scoret yderligere, og derfor betyder sejren på 2-1 ingenting.
Ifølge Daniel Wass kan man sagtens være søndagens indsats bekendt, men det betyder bare ikke særlig meget, når man står som taber efter 90 minutter.
– Vi sad fuldstændig på kampen fra start til slut. Vi overmatchede dem på alle parametre, føler jeg. De havde kampen i Århus, og vi havde kampen her. De scorede bare det ene mål her, så det er ærgerligt, siger Brøndby-profilen efter opgøret til Tipsbladet og resten af de fremmødte medier.
Kampen var langt hen ad vejen en uskøn affære, hvor der blev begået et hav af frispark, som særligt AGF brugte lang tid på at få afviklet. Ifølge Daniel Wass var det dog ikke noget, som kom ind i hovederne på Brøndby-holdet.
– Det er ikke for sjov, at de er det hold, som har færrest effektive spilleminutter i hele Superligaen, så det var vi opmærksomme på, siger Daniel Wass, der selv havde sine kampe på midten med blandt andre Nicolai Poulsen.
Selvom det blev til et pokalexit, så ser Daniel Wass fortsat mange positive tendenser, som man kan tage med videre, når han selv og holdkammeraterne har holdt juleferie.
– Vi skal først og fremmest kigge tilbage på et efterår, hvor vi har udviklet os ekstremt meget. Jeg tror, vi har overrasket rigtig mange med både vores spil og tilgang til Superligaen. Vi kan kun udvikle os mere, hvilket er positivt. Lige nu har vi et godt udgangspunkt, og derfor skal vi se frem til også at få et fedt forår.
Brøndby IF har efter søndagens pokalexit kun Superligaen at fokusere på i foråret. Her indtager man andepladsen med to point op til FC Midtjylland. FC København følger lige efter med et point op til Brøndby og tre til FCM.
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
HELT VILDT
FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
Dømt: Skal betale ham 455 millioner
Aldrig set før
TOPNYHED
Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer
MEDIE
Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning
TRANSFER
Nu kommenterer han FC København-historie
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
NYHEDER
Tullberg afslører ‘hemmeligheden’
Medier fælder dom over Kasper Schmeichel
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
MEDIE
Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager
MEDIE
Brendan Rodgers i chokskifte
FANKLUBBEN
Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe forskelle – her er Table of Justice
EKSKLUSIVT
– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
NYHEDER
Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket
Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
MEDIE
FCK-flop flopper igen – transfer meldes død
NYHEDER
AC Milan med kæmpegave til Højlund og Napoli
Målmand håber på Brøndby-transfer
NYHEDER
Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’
NYHEDER
Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne
MEDIE
Lukas Lerager tæt på denne klub
NYHEDER
Hænger Chido Obi ud
TRANSFER
Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division
MEDIE
Har Brøndby-spiller på blokken
TIPSBLADETS DOM
En helt genial transfer, CV – køb ham nu!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt
Dansk landsholdsspiller på klubjagt
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
NYHEDER
– Det er alvorligt og ret bekymrende
NYHEDER
Vanvittig kamp for Manchester United
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Wales
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
Julebold? Køb billetter til Premier League
NYHEDER
Konkurrent hylder Vingegaard
HELT VILDT
Kan de blive mestre? ‘Det skræmmer mig’
NYHEDER
Tullberg slår fast: Det snakker vi IKKE om
HELT VILDT
‘Mareridt’: Medier slagter Tottenham-stjerne
Dybt utilfreds Zorniger: Så er det fucked up!
Chok i NFL
NYHEDER
Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’
DAGENS SPILFORSLAG
Få mandagsmål i Glasgow
NYHEDER