Brøndby-profil: Overmatchede AGF på alle parametre

Daniel Wass godkender indsatsen, selvom Brøndby er færdige i pokalturneringen.



Tipsbladet på Brøndby Stadion.

Brøndby IF er færdige i pokalturneringen efter et samlet nederlag på 3-2 til AGF. De gulklædte gjorde ellers deres for at vende 0-2 fra klubbernes første møde torsdag til et videre avancement.

Mathias Kvistgaardens to scoringer var bare ikke nok, da Patrick Mortensen fik reduceret kort inde i anden halvleg. Brøndby IF lykkedes ikke med at få scoret yderligere, og derfor betyder sejren på 2-1 ingenting.

Ifølge Daniel Wass kan man sagtens være søndagens indsats bekendt, men det betyder bare ikke særlig meget, når man står som taber efter 90 minutter.

– Vi sad fuldstændig på kampen fra start til slut. Vi overmatchede dem på alle parametre, føler jeg. De havde kampen i Århus, og vi havde kampen her. De scorede bare det ene mål her, så det er ærgerligt, siger Brøndby-profilen efter opgøret til Tipsbladet og resten af de fremmødte medier.

Kampen var langt hen ad vejen en uskøn affære, hvor der blev begået et hav af frispark, som særligt AGF brugte lang tid på at få afviklet. Ifølge Daniel Wass var det dog ikke noget, som kom ind i hovederne på Brøndby-holdet.

– Det er ikke for sjov, at de er det hold, som har færrest effektive spilleminutter i hele Superligaen, så det var vi opmærksomme på, siger Daniel Wass, der selv havde sine kampe på midten med blandt andre Nicolai Poulsen.

Selvom det blev til et pokalexit, så ser Daniel Wass fortsat mange positive tendenser, som man kan tage med videre, når han selv og holdkammeraterne har holdt juleferie.

– Vi skal først og fremmest kigge tilbage på et efterår, hvor vi har udviklet os ekstremt meget. Jeg tror, vi har overrasket rigtig mange med både vores spil og tilgang til Superligaen. Vi kan kun udvikle os mere, hvilket er positivt. Lige nu har vi et godt udgangspunkt, og derfor skal vi se frem til også at få et fedt forår.

Brøndby IF har efter søndagens pokalexit kun Superligaen at fokusere på i foråret. Her indtager man andepladsen med to point op til FC Midtjylland. FC København følger lige efter med et point op til Brøndby og tre til FCM.





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Canut: ‘Det er noget, jeg aldrig vil glemme’

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Fem bud på Brøndbys nye træner



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Superliga-oprykker varsler flere transfers



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Forhandler med storklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC København kan få Jens Stage-millioner

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Iran flytter VM-base fra USA til Mexico



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Her er FC Københavns vej i Europa

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning