Tipsbladet på Brøndby Stadion.
Brøndby IF er færdige i pokalturneringen efter et samlet nederlag på 3-2 til AGF. De gulklædte gjorde ellers deres for at vende 0-2 fra klubbernes første møde torsdag til et videre avancement.
Mathias Kvistgaardens to scoringer var bare ikke nok, da Patrick Mortensen fik reduceret kort inde i anden halvleg. Brøndby IF lykkedes ikke med at få scoret yderligere, og derfor betyder sejren på 2-1 ingenting.
Ifølge Daniel Wass kan man sagtens være søndagens indsats bekendt, men det betyder bare ikke særlig meget, når man står som taber efter 90 minutter.
– Vi sad fuldstændig på kampen fra start til slut. Vi overmatchede dem på alle parametre, føler jeg. De havde kampen i Århus, og vi havde kampen her. De scorede bare det ene mål her, så det er ærgerligt, siger Brøndby-profilen efter opgøret til Tipsbladet og resten af de fremmødte medier.
Kampen var langt hen ad vejen en uskøn affære, hvor der blev begået et hav af frispark, som særligt AGF brugte lang tid på at få afviklet. Ifølge Daniel Wass var det dog ikke noget, som kom ind i hovederne på Brøndby-holdet.
– Det er ikke for sjov, at de er det hold, som har færrest effektive spilleminutter i hele Superligaen, så det var vi opmærksomme på, siger Daniel Wass, der selv havde sine kampe på midten med blandt andre Nicolai Poulsen.
Selvom det blev til et pokalexit, så ser Daniel Wass fortsat mange positive tendenser, som man kan tage med videre, når han selv og holdkammeraterne har holdt juleferie.
– Vi skal først og fremmest kigge tilbage på et efterår, hvor vi har udviklet os ekstremt meget. Jeg tror, vi har overrasket rigtig mange med både vores spil og tilgang til Superligaen. Vi kan kun udvikle os mere, hvilket er positivt. Lige nu har vi et godt udgangspunkt, og derfor skal vi se frem til også at få et fedt forår.
Brøndby IF har efter søndagens pokalexit kun Superligaen at fokusere på i foråret. Her indtager man andepladsen med to point op til FC Midtjylland. FC København følger lige efter med et point op til Brøndby og tre til FCM.
TRANSFER
Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
TRANSFER
Melder om svære forhandlinger med Brøndby
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
Bo Svensson favorit til stort job
Biereth og Dolberg bryder måltørke
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
Her er Kamil Wilczek i dag
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
– Den her sidder dybt i sjælen
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Fredericia
TRANSFER
Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
STORT INTERVIEW
Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
Lyngby går alene i front
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
MEDIE
Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
Superstjerne er tilbage for Barcelona
NYHEDER
– Korthuset er væltet
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
Newcastle spænder ben for Manchester City
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
Liverpool ydmyget
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
OPTAKT
Randers FC – OB
Pogba kan få comeback
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
INTERVIEW
– Jeg vil være den bedste