Brøndby-profil: Vi er bedre end FCK og Man Utd

Frederik Alves Ibsen mener, at Brøndby IF også kunne have vundet over Manchester United. Derfor er han ikke blæst bagover af FC Københavns triumf onsdag aften.



Tipsbladet i Brøndby 

FC København fik store dele af fodbold-Danmark til at løfte på kasketten onsdag aften, hvor de danske mestre besejrede mægtige Manchester United med 4-3 i Champions League-gruppespillet.

På Vestegnen sad Frederik Alves Ibsen imidlertid med kasketten solidt plantet på hovedet, og der blev den.

Brøndby-profilen understreger forud for søndagens derby mod FC København, at sejren over Manchester United ikke imponerer ham synderligt, og at det i øvrigt ikke indgyder til ekstra respekt for FCK.

– Respekt? Det giver ikke noget. Jeg er ret sikker på, vi også kunne slå Manchester United, siger Frederik Alves Ibsen og bruger det seneste opgør mod FC København, hvor Brøndby tabte 2-3 på hjemmebane, som argument:

– Vi viste her i Brøndby, at vi er i stand til at slå dem ret overbevisende, men vi manglede bare at kontrollere kampen fuldt ud i 90 minutter. Jeg mener stadig, vi er bedre end dem.

Bedre end FC København og Manchester United?

– Ja.

Så du kampen?

– Ja, Manchester United spillede rigtig godt, indtil de fik en mand vist ud. Man kunne godt se, at FCK kom rigtig dårligt ud, men de spillede bedre i anden halvleg. Cadeau til dem for, at de vandt. Det er altid fedt at vinde over et Premier League-hold. 

Hvad er dine forventninger til søndagens opgør?

– Det er Danmarks største kamp, så jeg har forventninger om, at det bliver en intens kamp med masser af dueller. Det bliver en god kamp, slutter Frederik Alves Ibsen. 

Der er kickoff mellem FC København og Brøndby IF søndag klokken 12.00 – læs Tipsbladets optakt her. 







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

‘Det er et angreb på FCK’

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Brøndby tæt på Superliga-profil

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Real Madrid afviser køb af stjernespiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Nu er der nyt om Robert Skov

FC København i forhandlinger med svensk klub

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er prisen på Aral Simsir

Colombia – Ghana

Argentina – Kap Verde

Paraguay – Frankrig

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Canada – Marokko

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

Forstår intet af Bisseck-beslutning

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Her kan man se La Liga fremover

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’