Oscar Schwartau står bestemt ikke først i køen, når det kommer til spilletid på Jesper Sørensens Brøndby-mandskab. Endnu er det ikke blevet til en startplads i Superligaen i denne sæson, og i forårsåbneren sad han hele kampen på bænken mod FC Midtjylland.
Selv om Schwartau ikke spiller meget, så havde han en stærk pre season for Brøndby, og man må formode, at de har forventninger til ham i foråret, hvor man spiller med om et dansk mesterskab.
Brøndby var i hvert fald ikke interesseret i at sende Oscar Schwartau til naboerne fra Hvidovre IF, som ellers prøvede sig på stortalentet i januar. Det kunne Hvidovres sportschef Peter Lassen fortælle til Viaplay-programmet Outsiderne, som følger Hvidovre tæt i denne sæson, og til Tipsbladet uddyber en influenzaramt Peter Lassen den godt og vel umulige mission.
– De har vel syntes, han var for god. De ville ikke miste ham nu. Det må være det. Det er også fair nok, men prøver man ikke, så får man aldrig noget, lyder det over telefonen fra sygesengen.
Hvidovre lykkedes ikke med at hente Oscar Schwartau til klubben. Foto: IMAGO
Peter Lassen bekræfter, at han forsøgte sig med en lejeaftale, men at det blev et respektabelt nej fra Brøndbys side.
Udover Schwartau kunne Peter Lassen i dokumentaren også fortælle, at man forsøgte at leje Oscar Højlund i FC København og Magnus Westergaard i Viborg FF, men at resultatet var det somm som med Schwartau. Man lykkedes dog med at leje Thomas Jørgensen i FC København, og ham er Peter Lassen stærkt tilfreds med.
– Han er vanvittig god. Han var også outstanding mod Randers, lyder den hurtige dom over midtbanespilleren, som allerede har fået Lassen til at glemme de tre andre transfermål.
Tror på det – indtil den fede kælling synger
Transfervinduet er slut for nu, men Hvidovre kunne godt have brugt en del flere forstærkninger i januar. Overlevelsesmissionen ser ganske enkel håbløs ud efter weekendens 1-3-nederlag til Randers FC. Med blot syv point er man klart sidst, og lige nu er afstanden op til Viborg og Randers over nedrykingsstregen på 12 point.
En redningsmission så vanskelig, at selv Tom Cruises' Mission Impossible-film virker realistisk sammenlignet med, og Peter Lassen erkender, at det begynder at knibe. Han vil dog ikke smide håndklædet i ringen, omend han indrømmer, at overlevelse kun kan komme på tale, hvis man vinder de to næste kampe mod henholdsvis Viborg og Lyngby.
– Vi skal være realistiske. Tabellen lyver ikke. Vi skal bare gøre det så godt, vi kan. Ryger vi ud, skal vi have sat vores… at vi faktisk har været her.
Er det sådan, at nedrykningen nærmest er en realitet, hvis ikke det er seks point i de næste to kampe?
– Ja, hvis vi ikke vinder de næste to, ser det mildest talt håbløst ud. Men vi tror på det, indtil den fede kælling synger, lyder det med vanlig frækhed hos Superligaens vel nok mest karismatiske sportschef.
Hvidovre kunne have gjort opgaven en smule nemmere, hvis ikke man tabte søndagens hjemmekamp med 1-3 til Randers. Her var man foran 1-0 ved pausen, men ni mareridtsminutter inden for det første kvarter af anden halvleg ødelagde fuldstændig den drøm.
LIVE
VM-LIVE: Henter træner i Tottenham
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
NYHEDER
Riemer jubler: ‘Kent Nielsen er en stor kapacitet’
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
TOPNYHED
Officielt: Kent Nielsen ny assistent for Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TransferLIVE: Vender retur til Brøndby
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller
STORT INTERVIEW
Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
MEDIE