Et mennesketomt Brøndby Stadion dannede endnu en gang rammen om en Superliga-kamp, da Brøndby havde besøg af SønderjyskE i en sand bundgyser.
De blå-gule har ikke været specielt godt kørende i opgørene mod de øvrige bundhold i denne sæson, og også denne søndag gik det galt for Auri Skarbalius’ tropper, der måtte indkassere et nederlag på 3-0 til gæsterne fra Haderslev.
SønderjyskE virkede mere klar fra kampens start, og allerede inden uret havde overstået sin første omgang, kunne Johan Absalonsen havde bragt gæsterne foran på sin gamle hjemmebane, men Michael Tørnes var på plads.
Det var Brøndby-keeperen også seks minutter senere, hvor der for alvor var brug for ham. Anders Randrup, der i karantænefraværet af Patrick Da Silva passede venstre backen, begik et klodset straffespark på Lasse Vibe, men Michael Tørnes gjorde skaden god igen for sin holdkammerat, da han reddede Nicolaj Madsens forsøg fra 11 meter.
Banen i Brøndby var atter i elendig stand, og det satte sit præg på spillet, der ikke tilnærmelsesvis var kønt. Men chancer var der ikke desto mindre i begge ender.
Den største af slagsen til hjemmeholdet faldt i overtiden af 1. halvleg, hvor Marin Skender fumlede lidt efter et hovedstød fra Simon Makienok, og så endte returen for fødderne af en fri Quincy Antipas, der dog kiksede mod sin gamle klub.
I pausen blev Brøndby tvunget til at skifte på målmandsposten, idet Michael Tørnes i slutningen af 1. halvleg var landet uheldigt efter et indgreb, og det betød, at Michael Falkesgaard blev sendt i aktion. Og han fik noget nær den værst tænkelige start.
Falkesgaard havde nemlig blot passet målet i tre minutter, da Johan Absalonsen lagde bolden på tværs til Tommy Bechmann, der tæt under mål kunne sparke SønderjyskE foran 1-0.
Brøndby fik efterfølgende ikke etableret det helt store pres på gæsterne, og med et kvarter igen faldt kampens afgørelse, da Dario Dumic helt glemte at markere Lasse Vibe, og så kunne offensivprofilen uden slinger i valsen lobbe sit 10. sæsonmål i kassen. I overtiden blev ondt værre for Brøndby, da indskiftede Andreas Oggesen slog det sidste søm i den blå-gule kiste med scoringen til slutresultatet 3-0.
Med sejren kravler SønderjyskE op på 30 point, mens Brøndby, AC Horsens og Silkeborg alle har 27.

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland?

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Ude i kulden i FCM: Jeg kan smile på lønningsdag

Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen