Oprykkerne fra Silkeborg IF er sikret bronzemedaljer i 3F Superligaen i år. Det står klart, efter at Brøndby IF søndag vandt med 3-1 over AaB.
Til gengæld er der åbnet for kampen om fjerdepladsen, hvor nordjyderne nu har lige så mange point som søndagens sejrherrer i Aalborg.
Særligt Brøndbys effektivitet var afgørende, da offensivspilleren Simon Hedlund scorede på mandskabets første to skud på mål. Dertil blev to udvisninger til hjemmeholdet afgørende for kampen.
AaB kom ellers bedst fra start og havde gennem første halvleg overtaget. Aalborgenserne havde dog store problemer med at komme frem til chancer og blev lukket ned af Brøndbys defensiv.
Det åbnede for omstillinger til gæsterne. Det var dog en kikser i AaB’s egne kæder, som sendte Simon Hedlund mod Brøndbys første mål.
Midtstopperen Daniel Granli sparkede en bold i sit eget ansigt i et forsøg på en clearing. Herefter kunne Mathias Kvistgaarden sende Hedlund i dybden til en direkte duel mod keeper Jacob Rinne.
Kort inden pausen blev hjemmeholdet reduceret, da midtbanespiller Iver Fossum sendte sin støvle i hovedet på Kvistgaarden og fik et direkte rødt kort.
Ved en times spil gjorde Hedlund det til 2-0 i Aalborg, da han modtog en lang bold fra Kevin Tshiembe og udplacerede Rinne i mål. Ti minutter senere sendte Mathias Kvistgaarden et hovedstød ind til det tredje Brøndby-mål.
Med et kvarter tilbage reducerede hjemmeholdets Jakob Ahlmann til 1-3.
I kampens døende minutter fik AaB’s Rasmus Thelander også et direkte rødt kort, da han forhindrede Marko Divkovic i at komme til en skudmulighed ved at hive i modspillerens trøje.
Sejren er Brøndbys første i Superligaen siden 6. marts, hvor mandskabet vandt med 1-0 på udebane mod Silkeborg. Siden har der været ti kampe i streg uden sejre.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
OPTAKT
Holland – Marokko
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT
