Oprykkerne fra Silkeborg IF er sikret bronzemedaljer i 3F Superligaen i år. Det står klart, efter at Brøndby IF søndag vandt med 3-1 over AaB.
Til gengæld er der åbnet for kampen om fjerdepladsen, hvor nordjyderne nu har lige så mange point som søndagens sejrherrer i Aalborg.
Særligt Brøndbys effektivitet var afgørende, da offensivspilleren Simon Hedlund scorede på mandskabets første to skud på mål. Dertil blev to udvisninger til hjemmeholdet afgørende for kampen.
AaB kom ellers bedst fra start og havde gennem første halvleg overtaget. Aalborgenserne havde dog store problemer med at komme frem til chancer og blev lukket ned af Brøndbys defensiv.
Det åbnede for omstillinger til gæsterne. Det var dog en kikser i AaB’s egne kæder, som sendte Simon Hedlund mod Brøndbys første mål.
Midtstopperen Daniel Granli sparkede en bold i sit eget ansigt i et forsøg på en clearing. Herefter kunne Mathias Kvistgaarden sende Hedlund i dybden til en direkte duel mod keeper Jacob Rinne.
Kort inden pausen blev hjemmeholdet reduceret, da midtbanespiller Iver Fossum sendte sin støvle i hovedet på Kvistgaarden og fik et direkte rødt kort.
Ved en times spil gjorde Hedlund det til 2-0 i Aalborg, da han modtog en lang bold fra Kevin Tshiembe og udplacerede Rinne i mål. Ti minutter senere sendte Mathias Kvistgaarden et hovedstød ind til det tredje Brøndby-mål.
Med et kvarter tilbage reducerede hjemmeholdets Jakob Ahlmann til 1-3.
I kampens døende minutter fik AaB’s Rasmus Thelander også et direkte rødt kort, da han forhindrede Marko Divkovic i at komme til en skudmulighed ved at hive i modspillerens trøje.
Sejren er Brøndbys første i Superligaen siden 6. marts, hvor mandskabet vandt med 1-0 på udebane mod Silkeborg. Siden har der været ti kampe i streg uden sejre.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
TRANSFER
Kæmpebud på 16-årig
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
OPTAKT
Canada – Marokko
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
