Fodboldfremtiden er på plads for Morten Frendrup, der har forlænget sin kontrakt med Brøndby frem til 2023.
En aftale som det 18-årige midbanetalent er meget tilfreds med, fortæller han til klubbens hjemmeside.
– Jeg er rigtig glad for at være i Brøndby IF, så det var ikke så svært at blive enig med klubben om en forlængelse. I efteråret fik jeg masser af spilletid, og det er fedt at spille et sted, hvor træneren tør bruge og stole på unge de spillere.
– Min udvikling har været rigtig god i både Masterclass, og efter jeg blev rykket op på førsteholdet. Jeg glæder mig til at fortsætte den udvikling, og så er det da fedt at vide, man er en del af fremtiden på holdet og i klubben, siger 18-årige Morten Frendrup i en pressemeddelelse på klubbens hjemmeside.
Læs også:Stolt Mike Jensen om Rosenborg-afsked: Det er vemodigt
Han får ros af klubbens fodbolddirektør Carsten V. Jensen, der kalder det en nem beslutning.
– Først og fremmest har Morten har gjort det godt, når han har fået chancen, og han er nu en spiller, der til hver kamp bringer sig selv i spil til startopstillingen. Hans tilgang til det at være professionel fodboldspiller kan man ikke sætte en finger på. Han klør på hver eneste dag, og med den indstilling kommer man langt, understreger CV.
– Et godt eksempel så vi til sidste træning før Derbyet tilbage i december. Her gik Morten ind i en hård tackling, men rejste sig op og spillede videre uden at blinke. Da træningen var slut, kunne vi dog konstatere, at hans skinneben var så medtaget af tacklingen, at han måtte en tur forbi skadestuen og sys med en håndfuld sting. Morten startede inde næste dag. Det fortæller meget om Morten og hans indstilling, siger Carsten V. Jensen til klubbens hjemmeside.
Læs også:Hobro IK bekræfter interesse i Silkeborg-stopper
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TOPNYHED
Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
Afvist – Brøndby undrer sig
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
MEDIE
