• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Rasmus Henriksen

Brøndby sikrer sig midtbanetalent frem til 2023

Foto: Getty Images

18-årige Morten Frendrup har forlænget sin kontrakt med de blågule frem til sommeren 2023.

Af Rasmus Henriksen

Fodboldfremtiden er på plads for Morten Frendrup, der har forlænget sin kontrakt med Brøndby frem til 2023.

Læs også:Superliga-anfører øjner comeback: Skade har holdt ham ude hele sæsonen

En aftale som det 18-årige midbanetalent er meget tilfreds med, fortæller han til klubbens hjemmeside.

- Jeg er rigtig glad for at være i Brøndby IF, så det var ikke så svært at blive enig med klubben om en forlængelse. I efteråret fik jeg masser af spilletid, og det er fedt at spille et sted, hvor træneren tør bruge og stole på unge de spillere.

- Min udvikling har været rigtig god i både Masterclass, og efter jeg blev rykket op på førsteholdet. Jeg glæder mig til at fortsætte den udvikling, og så er det da fedt at vide, man er en del af fremtiden på holdet og i klubben, siger 18-årige Morten Frendrup i en pressemeddelelse på klubbens hjemmeside.

Læs også:Stolt Mike Jensen om Rosenborg-afsked: Det er vemodigt

Han får ros af klubbens fodbolddirektør Carsten V. Jensen, der kalder det en nem beslutning.

- Først og fremmest har Morten har gjort det godt, når han har fået chancen, og han er nu en spiller, der til hver kamp bringer sig selv i spil til startopstillingen. Hans tilgang til det at være professionel fodboldspiller kan man ikke sætte en finger på. Han klør på hver eneste dag, og med den indstilling kommer man langt, understreger CV.

- Et godt eksempel så vi til sidste træning før Derbyet tilbage i december. Her gik Morten ind i en hård tackling, men rejste sig op og spillede videre uden at blinke. Da træningen var slut, kunne vi dog konstatere, at hans skinneben var så medtaget af tacklingen, at han måtte en tur forbi skadestuen og sys med en håndfuld sting. Morten startede inde næste dag. Det fortæller meget om Morten og hans indstilling, siger Carsten V. Jensen til klubbens hjemmeside.

Læs også:FCM-assistent hylder ny angribers spilintelligens

Læs også:HB Køge forstærker staben: Ansætter mentaltræner

Læs også:Hobro IK bekræfter interesse i Silkeborg-stopper

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling

Superliga

Mere Superliga

Fokus