Brøndby IF har fået en vaklende start på Superliga-sæsonen. Både inde på og udenfor banen.
Vestegnsklubben tabte på hjemmebane mod OB sidste weekend, og et par dage efter smuldrede en ellers sikker handel med den norske målmand Leopold Wahlstedt.
Skal de gulklædte drømme om at kæmpe med om de sjove placeringer i Superligaen, skal de forstærke truppen, lyder det fra fodboldekspert Jesper Thygesen.
– Målmandsposten og 6'er-positionen, det er akut. Så har jeg også venstrebacken med. De tre postioner skriger til himlen, fortæller han til Viaplay.
Og det er ikke fordi, at der ikke har været mulighed for at hente kvalitetsspillere ind. Jesper Thygesen mener, at Brøndby har sovet i timen, hvad angår købet af en defensiv midtbanespiller, hvor både Lasse Berg Johnsen og Jeppe Tverskov for nyligt fik nye arbejdsgivere.
– Den her 6'er-position. Jeg kan ikke forstå, hvorfor Jeppe Tverskov skal spille en halv time nord for Brøndby(FC Nordsjælland, red.), Lasse Berg Johnsen skal spille en halv timer over bæltet(Malmø FF, red.). De kunne passe perfekt ind på et Brøndby-mandskab. Jeg forstår ikke, hvorfor de skal spille i klubber, der potentielt er mindre end Brøndby, fortæller han til Viaplay.
Viaplay-kollega og tidligere Superliga-spiller Ken Ilsø er enig i analysen.
– C-V gør bare det, han åbenbart gør hver transfevindue. Han venter helt til slut. Når man gør det, så har det brae store konsekvenser, når en transfer glipper, som på målmandsposten. Jeg er helt enig med Thygesen. De mangler en målmand, men også den her 6'er, fortæller han.
Brøndby står over for deres hidtil største styrkeprøve i denne Superliga-sæson, når de gæster FC Nordsjælland på Farum Park i dag, søndag, klokken 16.00.
LIVE
TransferLIVE: Tre kæmpetransfers nærmer sig
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
MEDIE
De vil have Rashford
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger