Brøndby skal handle nu: Det skriger til himlen

Ifølge Viaplay-ekspert Jesper Tygesen, kan Brøndby gøre sig klogt i at forstærke sig på tre positioner.



Brøndby IF har fået en vaklende start på Superliga-sæsonen. Både inde på og udenfor banen. 

Vestegnsklubben tabte på hjemmebane mod OB sidste weekend, og et par dage efter smuldrede en ellers sikker handel med den norske målmand Leopold Wahlstedt. 

Skal de gulklædte drømme om at kæmpe med om de sjove placeringer i Superligaen, skal de forstærke truppen, lyder det fra fodboldekspert Jesper Thygesen. 

– Målmandsposten og 6'er-positionen, det er akut. Så har jeg også venstrebacken med. De tre postioner skriger til himlen, fortæller han til Viaplay.

Og det er ikke fordi, at der ikke har været mulighed for at hente kvalitetsspillere ind. Jesper Thygesen mener, at Brøndby har sovet i timen, hvad angår købet af en defensiv midtbanespiller, hvor både Lasse Berg Johnsen og Jeppe Tverskov for nyligt fik nye arbejdsgivere.

– Den her 6'er-position. Jeg kan ikke forstå, hvorfor Jeppe Tverskov skal spille en halv time nord for Brøndby(FC Nordsjælland, red.), Lasse Berg Johnsen skal spille en halv timer over bæltet(Malmø FF, red.). De kunne passe perfekt ind på et Brøndby-mandskab. Jeg forstår ikke, hvorfor de skal spille i klubber, der potentielt er mindre end Brøndby, fortæller han til Viaplay. 

Viaplay-kollega og tidligere Superliga-spiller Ken Ilsø er enig i analysen.

– C-V gør bare det, han åbenbart gør hver transfevindue. Han venter helt til slut. Når man gør det, så har det brae store konsekvenser, når en transfer glipper, som på målmandsposten. Jeg er helt enig med Thygesen. De mangler en målmand, men også den her 6'er, fortæller han. 

Brøndby står over for deres hidtil største styrkeprøve i denne Superliga-sæson, når de gæster FC Nordsjælland på Farum Park i dag, søndag, klokken 16.00. 







LIVE

LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Vil hente FC Midtjylland-profil

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Færdig: Nu er han rejst til København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

AGF jagter hollandsk talent

Bayern – Stuttgart

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Fortryder FC Barcelona-transfer

Neestrup jagtes af storklub

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Chelsea – Tottenham

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Nu vender han tilbage



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Snart sker det

Freiburg – Aston Villa