Brøndby vandt udekampen mod Randers sidste weekend, men noget var, som det ikke plejede at være.
Der var nemlig ingen blågule udefans til at heppe på Brøndby. Klubben må nemlig ikke have fans med til de resterende udekampe i 2022 som følge af tilskueruroligheder, og kampen i Randers var en noget speciel oplevelse, som Brøndby-aktørerne efterfølgende ikke var helt vilde med.
Det fortæller flere Brøndby-spillere efter fredagens træningssession til Tipsbladet.
– Det var en tam omgang, i forhold til hvad det plejer at være. Det plejer nogle gange at føles som om, vi er på hjemmebane, når vi spiller ude. Så det er ærgerligt, at det har udviklet sig sådan, men det er nu en gang sådan, det er, siger Mathias Greve.
Anfører Andreas Maxsø følte, at fansenes fravær særligt kunne mærkes, da Brøndby skulle krige sejren hjem til sidst.
– Det var lidt mærkeligt. Der var lidt stille, da vi kom ind til opvarmningen, men også undervejs i kampen. Omvendt når man er i det og spiller, så er man i flow, og så lægger man ikke så meget mærke til det. Men de sidste ti minutter, da vi skulle forsvare en føring hjem, der er det altid rart at have dem i ryggen. Det havde vi ikke, og vi fandt heldigvis det sidste frem og fik de tre point.
Også cheftræner Niels Frederiksen mener, at det var en anderledes oplevelse, og han ærgrer sig over, at det går ud over stemningen til selve begivenheden.
– Det var anderledes. Det var lidt mere tamt på nogle områder, men det gik jo meget godt, og det håber vi jo, at det fortsætter med at gøre. Men selvfølgelig er det et savn og lidt ærgerligt, at de ikke er der, for de giver en god opbakning til spillerne, og det bidrager til en god stemning på lægterne i forhold til lydkulissen. Men vi ved jo også, at der er en årsag til den beslutning er taget, og vi skal sikre os, at dem, som kommer på stadion, skal opføre sig ordentligt.
Var det noget, som du gjorde spillerne opmærksomme på op til kampen mod Randers, at det ville blive mere anderledes, end det plejer at være?
– Jeg tror, at jeg har nævnt det, men de har jo godt vidst det. De læser jo også nyheder på nettet, så de var da forberedt på, at det var anderledes. Det er nu ikke noget, vi har brugt meget energi på at snakke om, siger Brøndby-træneren.
Brøndby kan så til gengæld glæde sig over, at klubben har stadion fyldt op med hjemmefans, når klubben søndag møder FC København i et vaskeægte rivalopgør.
Brøndby mangler at spille mod Aarhus Fremad, AGF og OB på udebane i denne sæson, hvor deres fans ikke er velkomne.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
TIPSBLADET SPECIAL
VM-Vækkeuret: Argentina vendte det hele på hovedet
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
Tuchel forsvarer sin taktik
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
Messi sætter ord på vildt drama
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
EKSKLUSIVT
Afslører Dario Dumic-plan
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Thorup trækker overskrifter: Som en tyv om natten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
TOPNYHED
