Brøndby stiller med stærkt hold i Varde

Nederlaget til FC København skal nu rystes af Brøndby-spillerne, der skal rette fokus mod onsdagens pokalkamp ude mod 2. Divisionsklubben Varde



Søndag måtte skuffede Brøndby-spillere endnu engang se FC København triumfere i en af de københavnske storkampe. Ud over skuffelsen over en tabt kamp, må Brøndby-spillerne også finde sig i, at de tre point til FC København nu betyder otte points forspring til de danske mestre i tabellen.

Onsdag skal Brøndby atter i kamp, og denne gang gælder det Ektra Bladet Cup, hvor Varde er modstander. Brøndbys-træner Henrik jensen har ikke tænkt sig at spare specielt på de etablerede kræfter på holdet, da pokalturneringen er vægtet højt.

– Efter at FCK-kampen er evalueret, kigger vi frem mod kampen på onsdag i Varde. Den er vigtig for os, da vi gerne vil nå så langt i pokalturneringen som muligt. Der bliver ikke tale om, at vi sender en række talenter på banen og giver alle de etablerede spillere pause. Vi tager kampen alvorligt, siger Henrik Jensen til klubbens hjemmeside.

– Dermed ikke sagt, at der kan blive skiftet ud på enkelte pladser. Vi har flere spillere, der af forskellige grunde har været lidt i periferien af holdet, der gør det rigtig godt til træning og i reserveholdskampene, så det er meget muligt, at vi eksempelvis ser Bruno eller Randrup spille en rolle i kampen på onsdag.



Cheftræneren har haft spioner ude for at se nærmere på onsdagens modstander.

– Vi har haft folk ovre og kigge lidt på Vardes hold og spillestil, og det er ikke en modstander, vi uden videre spiller ud af banen. Det er et fysisk stærkt hold, og for at vinde derovre kan vi ikke bare spille på 80 % og tro, at det er nok.

– Men selvfølgelig skal vi gå videre til næste runde, det er der ingen tvivl om. På den korte bane skal vi videre i pokalen og runde efteråret af med gode resultater i ligaen, lyder det fra Brøndby-træneren.

Varde – Brøndby bliver fløjtet i gang klokken 18.00 og kan følges LIVE på tipsbladet.dk





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

FC København jagter Romane Amane

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Senegal – Irak

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Egypten – Iran

Supercomputer: Her er VM-finalen

New Zealand – Belgien

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Jordan – Argentina

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Algeriet – Østrig

Stjerne sender Sverige videre ved VM

Kap Verde – Saudi-Arabien

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Afslører: FCK ringede aldrig

Panama – England

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’