Søndag måtte skuffede Brøndby-spillere endnu engang se FC København triumfere i en af de københavnske storkampe. Ud over skuffelsen over en tabt kamp, må Brøndby-spillerne også finde sig i, at de tre point til FC København nu betyder otte points forspring til de danske mestre i tabellen.
Onsdag skal Brøndby atter i kamp, og denne gang gælder det Ektra Bladet Cup, hvor Varde er modstander. Brøndbys-træner Henrik jensen har ikke tænkt sig at spare specielt på de etablerede kræfter på holdet, da pokalturneringen er vægtet højt.
– Efter at FCK-kampen er evalueret, kigger vi frem mod kampen på onsdag i Varde. Den er vigtig for os, da vi gerne vil nå så langt i pokalturneringen som muligt. Der bliver ikke tale om, at vi sender en række talenter på banen og giver alle de etablerede spillere pause. Vi tager kampen alvorligt, siger Henrik Jensen til klubbens hjemmeside.
– Dermed ikke sagt, at der kan blive skiftet ud på enkelte pladser. Vi har flere spillere, der af forskellige grunde har været lidt i periferien af holdet, der gør det rigtig godt til træning og i reserveholdskampene, så det er meget muligt, at vi eksempelvis ser Bruno eller Randrup spille en rolle i kampen på onsdag.
Cheftræneren har haft spioner ude for at se nærmere på onsdagens modstander.
– Vi har haft folk ovre og kigge lidt på Vardes hold og spillestil, og det er ikke en modstander, vi uden videre spiller ud af banen. Det er et fysisk stærkt hold, og for at vinde derovre kan vi ikke bare spille på 80 % og tro, at det er nok.
– Men selvfølgelig skal vi gå videre til næste runde, det er der ingen tvivl om. På den korte bane skal vi videre i pokalen og runde efteråret af med gode resultater i ligaen, lyder det fra Brøndby-træneren.
Varde – Brøndby bliver fløjtet i gang klokken 18.00 og kan følges LIVE på tipsbladet.dk
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
OPTAKT
Senegal – Irak
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
OPTAKT
Egypten – Iran
Supercomputer: Her er VM-finalen
OPTAKT
New Zealand – Belgien
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
OPTAKT
Jordan – Argentina
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
OPTAKT
Algeriet – Østrig
Stjerne sender Sverige videre ved VM
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Afslører: FCK ringede aldrig
OPTAKT
Panama – England
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
NYHEDER