BRØNDBY (Tipsbladet): Mathias Kvistgaarden var den afgørende brik for Brøndby IF, da de blå-gule søndag besejrede Sønderjyske med 2-0 på hjemmebane i Superligaen.
Efter blot tre minutters spil gjorde angriberen det til 1-0, og efter pausen var han i assistmagerens rolle, da han servicerede Yuito Suzukis første sæsonmål.
Mathias Kvistgaarden ligner for alvor en spiller, der er tilbage i fuld firspring oven på et forår i sidste sæson, der blev ødelagt af en skade.
– Jeg følte mig ikke eksplosiv i slutningen af sidste sæson. Det var et lorte-forår for mig, men jeg synes, det er dejligt, jeg er kommet i gang på den måde, jeg er i denne sæson, siger Mathias Kvistgaarden.
Når det er sagt, at Brøndby-angriberen stadig ikke tilfreds. Således heller ikke med sin egen indsats mod Sønderjyske.
– Der er rigtig meget, jeg gerne vil forbedre. Spillet på bolden og holde fast i den. I dag synes jeg, at jeg spiller en god kamp, men jeg får rigtig mange fantastiske dybdebolde af mine holdkammerater, som jeg simpelthen ikke får nok ud af. Det skal der arbejdes på. Det skal være bedre. Mål og assist hiver min præstation op i dag, fastslår Kvistgaarden.
Missede sommerskifte
22-årige Mathias Kvistgaarden har i efterhånden flere transfervinduer været et hot salgsemne på Vestegnen, men han løber stadig rundt i en gul trøje.
Det gør han med stolthed, men han lægger heller ikke skjul på, at drømmen om udlandet trækker i ham.
Der var bud efter ham i løbet af sommerens transfervindue.
– Der har været noget i hovedet, men jeg føler, jeg har lært at håndtere den slags omkring mig og smide det, når jeg går på banen. Jeg har en klub, nogle holdkammerater og et logo, jeg gerne vil kæmpe for, siger Kvistgaarden.
Har det fyldt noget for dig uden for banen, at der har været bud?
– Ja, selvfølgelig har det fyldt, for det er da spændende og interessant at se og høre om.
Hvordan har du det med, at det ikke blev denne sommer?
– Det er selvfølgelig blandet, men det er ikke noget, der skal påvirke mit spil. Jeg er stadig stolt over at trække trøjen over hovedet, og nu ved jeg, at jeg når at runde 100 kampe for Brøndby, lyder det fra den brandvarme angriber.
Mathias Kvistgaarden har scoret seks mål i denne sæson og er dermed delt Superliga-topscorer med Patrick Mortensen og Tonni Adamsen.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
FC Fredericia – OB
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
HELT VILDT
En voldsom ulighed
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
Bayern München laver vildt comeback
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København