BRØNDBY (Tipsbladet): Mathias Kvistgaarden var den afgørende brik for Brøndby IF, da de blå-gule søndag besejrede Sønderjyske med 2-0 på hjemmebane i Superligaen.
Efter blot tre minutters spil gjorde angriberen det til 1-0, og efter pausen var han i assistmagerens rolle, da han servicerede Yuito Suzukis første sæsonmål.
Mathias Kvistgaarden ligner for alvor en spiller, der er tilbage i fuld firspring oven på et forår i sidste sæson, der blev ødelagt af en skade.
– Jeg følte mig ikke eksplosiv i slutningen af sidste sæson. Det var et lorte-forår for mig, men jeg synes, det er dejligt, jeg er kommet i gang på den måde, jeg er i denne sæson, siger Mathias Kvistgaarden.
Når det er sagt, at Brøndby-angriberen stadig ikke tilfreds. Således heller ikke med sin egen indsats mod Sønderjyske.
– Der er rigtig meget, jeg gerne vil forbedre. Spillet på bolden og holde fast i den. I dag synes jeg, at jeg spiller en god kamp, men jeg får rigtig mange fantastiske dybdebolde af mine holdkammerater, som jeg simpelthen ikke får nok ud af. Det skal der arbejdes på. Det skal være bedre. Mål og assist hiver min præstation op i dag, fastslår Kvistgaarden.
Missede sommerskifte
22-årige Mathias Kvistgaarden har i efterhånden flere transfervinduer været et hot salgsemne på Vestegnen, men han løber stadig rundt i en gul trøje.
Det gør han med stolthed, men han lægger heller ikke skjul på, at drømmen om udlandet trækker i ham.
Der var bud efter ham i løbet af sommerens transfervindue.
– Der har været noget i hovedet, men jeg føler, jeg har lært at håndtere den slags omkring mig og smide det, når jeg går på banen. Jeg har en klub, nogle holdkammerater og et logo, jeg gerne vil kæmpe for, siger Kvistgaarden.
Har det fyldt noget for dig uden for banen, at der har været bud?
– Ja, selvfølgelig har det fyldt, for det er da spændende og interessant at se og høre om.
Hvordan har du det med, at det ikke blev denne sommer?
– Det er selvfølgelig blandet, men det er ikke noget, der skal påvirke mit spil. Jeg er stadig stolt over at trække trøjen over hovedet, og nu ved jeg, at jeg når at runde 100 kampe for Brøndby, lyder det fra den brandvarme angriber.
Mathias Kvistgaarden har scoret seks mål i denne sæson og er dermed delt Superliga-topscorer med Patrick Mortensen og Tonni Adamsen.
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
El Clásico kan afgøre det hele
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
AVIS
Færdig i Real Madrid
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
10. gang i træk
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop