BRØNDBY (Tipsbladet): Mathias Kvistgaarden var den afgørende brik for Brøndby IF, da de blå-gule søndag besejrede Sønderjyske med 2-0 på hjemmebane i Superligaen.
Efter blot tre minutters spil gjorde angriberen det til 1-0, og efter pausen var han i assistmagerens rolle, da han servicerede Yuito Suzukis første sæsonmål.
Mathias Kvistgaarden ligner for alvor en spiller, der er tilbage i fuld firspring oven på et forår i sidste sæson, der blev ødelagt af en skade.
– Jeg følte mig ikke eksplosiv i slutningen af sidste sæson. Det var et lorte-forår for mig, men jeg synes, det er dejligt, jeg er kommet i gang på den måde, jeg er i denne sæson, siger Mathias Kvistgaarden.
Når det er sagt, at Brøndby-angriberen stadig ikke tilfreds. Således heller ikke med sin egen indsats mod Sønderjyske.
– Der er rigtig meget, jeg gerne vil forbedre. Spillet på bolden og holde fast i den. I dag synes jeg, at jeg spiller en god kamp, men jeg får rigtig mange fantastiske dybdebolde af mine holdkammerater, som jeg simpelthen ikke får nok ud af. Det skal der arbejdes på. Det skal være bedre. Mål og assist hiver min præstation op i dag, fastslår Kvistgaarden.
Missede sommerskifte
22-årige Mathias Kvistgaarden har i efterhånden flere transfervinduer været et hot salgsemne på Vestegnen, men han løber stadig rundt i en gul trøje.
Det gør han med stolthed, men han lægger heller ikke skjul på, at drømmen om udlandet trækker i ham.
Der var bud efter ham i løbet af sommerens transfervindue.
– Der har været noget i hovedet, men jeg føler, jeg har lært at håndtere den slags omkring mig og smide det, når jeg går på banen. Jeg har en klub, nogle holdkammerater og et logo, jeg gerne vil kæmpe for, siger Kvistgaarden.
Har det fyldt noget for dig uden for banen, at der har været bud?
– Ja, selvfølgelig har det fyldt, for det er da spændende og interessant at se og høre om.
Hvordan har du det med, at det ikke blev denne sommer?
– Det er selvfølgelig blandet, men det er ikke noget, der skal påvirke mit spil. Jeg er stadig stolt over at trække trøjen over hovedet, og nu ved jeg, at jeg når at runde 100 kampe for Brøndby, lyder det fra den brandvarme angriber.
Mathias Kvistgaarden har scoret seks mål i denne sæson og er dermed delt Superliga-topscorer med Patrick Mortensen og Tonni Adamsen.
LIVE
TransferLIVE: Officielt – Brøndby henter Hyseni
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
Klar besked om AGF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
INTERVIEW
Brøndby-boss teaser for transfer
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
INTERVIEW