Brøndby-stjerne har det blandet over misset skifte

Mathias Kvistgaarden føler sig i god form, men han fastslår, at der stadig er meget at forbedre.



BRØNDBY (Tipsbladet): Mathias Kvistgaarden var den afgørende brik for Brøndby IF, da de blå-gule søndag besejrede Sønderjyske med 2-0 på hjemmebane i Superligaen.

Efter blot tre minutters spil gjorde angriberen det til 1-0, og efter pausen var han i assistmagerens rolle, da han servicerede Yuito Suzukis første sæsonmål.

Mathias Kvistgaarden ligner for alvor en spiller, der er tilbage i fuld firspring oven på et forår i sidste sæson, der blev ødelagt af en skade.

– Jeg følte mig ikke eksplosiv i slutningen af sidste sæson. Det var et lorte-forår for mig, men jeg synes, det er dejligt, jeg er kommet i gang på den måde, jeg er i denne sæson, siger Mathias Kvistgaarden.

Når det er sagt, at Brøndby-angriberen stadig ikke tilfreds. Således heller ikke med sin egen indsats mod Sønderjyske.

– Der er rigtig meget, jeg gerne vil forbedre. Spillet på bolden og holde fast i den. I dag synes jeg, at jeg spiller en god kamp, men jeg får rigtig mange fantastiske dybdebolde af mine holdkammerater, som jeg simpelthen ikke får nok ud af. Det skal der arbejdes på. Det skal være bedre. Mål og assist hiver min præstation op i dag, fastslår Kvistgaarden.

Missede sommerskifte
22-årige Mathias Kvistgaarden har i efterhånden flere transfervinduer været et hot salgsemne på Vestegnen, men han løber stadig rundt i en gul trøje.

Det gør han med stolthed, men han lægger heller ikke skjul på, at drømmen om udlandet trækker i ham.

Der var bud efter ham i løbet af sommerens transfervindue.

– Der har været noget i hovedet, men jeg føler, jeg har lært at håndtere den slags omkring mig og smide det, når jeg går på banen. Jeg har en klub, nogle holdkammerater og et logo, jeg gerne vil kæmpe for, siger Kvistgaarden.

Har det fyldt noget for dig uden for banen, at der har været bud?

– Ja, selvfølgelig har det fyldt, for det er da spændende og interessant at se og høre om. 

Hvordan har du det med, at det ikke blev denne sommer?

– Det er selvfølgelig blandet, men det er ikke noget, der skal påvirke mit spil. Jeg er stadig stolt over at trække trøjen over hovedet, og nu ved jeg, at jeg når at runde 100 kampe for Brøndby, lyder det fra den brandvarme angriber. 

Mathias Kvistgaarden har scoret seks mål i denne sæson og er dermed delt Superliga-topscorer med Patrick Mortensen og Tonni Adamsen.






Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad




LIVE

TransferLIVE: Tidl. FCK-stjerne er vendt hjem

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Christian Nørgaard tæt på skifte

Stor ændring i AGF?

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Kæmpe transfer under opsejling

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Eriksen spottet – nu er der nyt

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby IF – Viborg FF

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Ingen klausul i FC København-aftale



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

SL-profil skifter agent – klargjort til skifte?

‘Det ville være en katastrofe af rang’

FC Midtjylland – AC Horsens

Silkeborg IF – FC København

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

AGF i kontakt om norsk angriber