Brøndby-svensker: Skal være dygtigere til at skabe målchancer

Hvis Brøndby kan skabe flere chancer, har de gode muligheder for at drille FC Midtjylland onsdag, mener Simon Tibbling.



Med et nederlag til AaB i weekenden blev det en realitet, at Brøndby IF ikke vil slutte i top tre i denne Superliga-sæson. I stedet er de blå-gule på fjerdepladsen, hvor de har et point ned til AaB med to spillerunder igen.

Og i de to spillerunder skal Brøndby sikre fjerdepladsen, selvom de er skuffede over den missede tredjeplads. Det understreger Simon Tibbling ifølge klubbens hjemmeside.

– At vi ikke længere kan nå top 3, som var målsætningen, er selvfølgelig en skuffelse, men det er sådan, det er nu. Det kan vi ikke gå og blive ved at tænke over. Vi er Brøndby, og vi er nødt til at se fremad. Vi vil vinde alle kampe, og hele truppen er sultne for slutte sæsonen så godt som muligt, og det skal vi gøre alt for, siger Simon Tibbling og tilføjer:

Læs også:Tidligere Brøndby-spiller meldes på vej til de svenske mestre

– Det er altid fedt at spille hjemme på Brøndby Stadion, og vi er glade for, at der er mange fans tilbage på stadion. Det er klart, vi vil gerne sætte et flot punktum her, og det er vigtigt for hele holdet altid at vinde kampe. Tingene er som de er nu. Det bedste, vi kan blive, er nummer fire – så det går vi selvfølgelig efter.

Brøndby står dog overfor en svær opgave onsdag aften, når de danske mestre, FC Midtjylland, kommer på besøg på Brøndby Stadion.

Men hvis værterne fra den københavnske Vestegn kan skab flere chancer, ser Simon Tibbling optimistisk på Brøndbys chancer.

Læs også:Optakt: Brøndby IF – FC Midtjylland

– Vi skal bygge på. Det har overordnet været godt de seneste kampe, og så skal vi sætte FC Midtjylland under et større pres, end vi lykkedes med mod AaB. Vi skal være dygtigere til at skabe flere afgørende målchancer, så vi kan score flere mål. Det har vi manglet. Lykkes det, er jeg sikker på vi har en god mulighed for at drille dem i morgen, siger Simon Tibbling.

Efter opgøret mod FC Midtjylland skal Brøndby IF på besøg hos AGF i den sidste spillerunde. De nærmeste konkurrenter i kampen om fjerdepladsen, AaB, skal møde henholdsvis FC København og FC Midtjylland.

Læs også:Fik Corlus albue i ansigtet: Han gav mig en pæn undskyldning
Læs også:FCM tager James og ung trio med til Brøndby
Læs også:Brøndby bekræfter: Farvel til Kasper Fisker


– Han har været en decideret atombombe

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Overvejer Mathias Jensen-køb

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Han peger på Simon Kjær

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Fælder dom over Højlund

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Magisk aften for FC København-stjerne

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

– Du har udstråling som tagpap

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Presset Frank: Her er vores store problem

– Et frygteligt scenarie

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

– Alle taler om dem!

Henter dansker – får god pakke

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner