Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 20.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Morten Krogh
Slutspil: Mesterskabsspillet
På TV: Canal 9
Hashtag: #biffcm #sldk
Holdnyt:
Brøndby IF:
De kunne have lukket kampen om fjerdepladsen og sat sig endegyldigt på den, men i stedet har Brøndby IF inviteret AaB ind i kampen, da det blev til et nederlag på 0-1 hjemme til netop AaB senest. Et point er der mellem de to hold i Brøndbys favør med to runder igen.
Nu venter så en kamp mod de danske mestre FC Midtjylland, og her skal Niels Frederiksens mandskab forsøge at komme tilbage på rette spor.
Sigurd Rosted vender tilbage efter overstået karantæne, og Josip Radosevic er også tilbage i kamptruppen. Jens Martin Gammelby har misset de sidste kampe og er fortsat ude.
Hverken Simon Tibbling eller Lasse Vigen leverede store præstationer på midtbanen, og det er muligt, en af dem bliver bænket til opgøret mod FCM. Kasper Fisker spiller sin sidste hjemmekamp for de blå-gule.
FC Midtjylland:
De danske mestre fra Ikast og Herning er godt i gang med at køre Ronnie Schwartz i stilling til en topscorertitel. “Plaffeministeren” scorede to gange på straffespark, da FC Midtjylland senest vandt med 6-3 hjemme over FC Nordsjælland.
Nu gælder så en kamp mod Brøndby, og det er meget muligt, at Brian Priske roterer sin trup, da man spiller igen i weekenden mod AaB. Kampen mod AaB er en hjemmekamp, hvor man efter opgøret skal løfte sølvtøjet som bevis på, at man har vundet Superligaen.
Jens-Lys Cajuste sidder over med karantæne, efter han har raget for mange advarsler sammen. Paulinho er fortsat ude, mens Manjrekar James er tilbage i kamptruppen. Erik Sviatchenko sidder over.
Ude er Gustav Isaksen med skade, og det er Oliver Olsen og Kristian Riis også fortsat.
Karantæne:
Brøndby IF: Ingen
FC Midtjylland: Jens-Lys Cajuste
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Rosted, Maxsø, Jung – Bruus, Vigen, Frendrup, Slimane, Mensah – Hedlund, Uhre
FC Midtjylland (4-2-3-1): Hansen – Andersson, Scholz, Nicolaisen, Dal Hende – Onyeka, Evander – Mabil, Dreyer, Anderson – Schwartz
Profilen:
Anders Dreyer har været en af forårets store oplevelser i Superligaen, og den tidligere Esbjerg-spiller var igen på pletten, da FC Midtjylland vandt 6-3 over FC Nordsjælland. I 14 kampe er det blevet til fire scoringer og fem assists.
Vidste du, at..:
Det bliver formentlig sidste hjemmekamp for flere Brøndby-spillere. Kasper Fisker har kontraktudløb om lidt mere end en uge, mens Samuel Mraz’ lejeaftale også løber ud. Det ligger ikke i kortene, at de skal fortsætte.
Og så er der salgsemner som Marvin Schwäbe og Anthony Jung, der også kan være i gang med sidste kapitel i Brøndby-tiden.
Dom:
Der er ikke voldsomt meget på spil, men for hjemmeholdet handler det om at sikre fjerdepladsen i Superligaen, mens det for udeholdet handler om at sikre Ronnie Schwartz topscorertitlen samt at holde hjulene i gang frem mod næste sæson.
Dette opgør kan gå begge veje, og man har set, hvordan det har været målrigt, efter FC Midtjylland har vundet mesterskabet.
Men begge hold har i udgangspunktet en stærk defensiv, og det tror vi også kommer til udtryk i en tæt kamp.
1-1 ender det i Brøndby.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Fiskers fremtid kan afklares inden FCM-kamp: Vil gerne kunne sige farvel
Læs også:Fik rødt kort og en smadret næse: Thycohosens karantæne omstødes
Læs også:FCN-træner teaser for nyt stortalent: I skal glæde jer
Læs også:Superligaen bløder seere: Divisionsforeningen afviser kritik
Læs også:PC: Kun store penge kan lokke folk herfra
LIVE
VM-LIVE: Surt show
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Brasilien – Japan
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
OPTAKT
Holland – Marokko
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TRANSFER
Spændende melding
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
MEDIE
