Optakt: Brøndby IF – FC Midtjylland

På papiret et spændende opgør, men ingen af de to hold har voldsomt meget at spille for. Brøndby skal dog forsøge at holde fast i fjerdepladsen.



Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 20.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Morten Krogh
Slutspil: Mesterskabsspillet
På TV: Canal 9
Hashtag: #biffcm #sldk

Holdnyt:
Brøndby IF:
De kunne have lukket kampen om fjerdepladsen og sat sig endegyldigt på den, men i stedet har Brøndby IF inviteret AaB ind i kampen, da det blev til et nederlag på 0-1 hjemme til netop AaB senest. Et point er der mellem de to hold i Brøndbys favør med to runder igen.

Nu venter så en kamp mod de danske mestre FC Midtjylland, og her skal Niels Frederiksens mandskab forsøge at komme tilbage på rette spor.

Sigurd Rosted vender tilbage efter overstået karantæne, og Josip Radosevic er også tilbage i kamptruppen. Jens Martin Gammelby har misset de sidste kampe og er fortsat ude.

Hverken Simon Tibbling eller Lasse Vigen leverede store præstationer på midtbanen, og det er muligt, en af dem bliver bænket til opgøret mod FCM. Kasper Fisker spiller sin sidste hjemmekamp for de blå-gule.

FC Midtjylland:
De danske mestre fra Ikast og Herning er godt i gang med at køre Ronnie Schwartz i stilling til en topscorertitel. “Plaffeministeren” scorede to gange på straffespark, da FC Midtjylland senest vandt med 6-3 hjemme over FC Nordsjælland.

Nu gælder så en kamp mod Brøndby, og det er meget muligt, at Brian Priske roterer sin trup, da man spiller igen i weekenden mod AaB. Kampen mod AaB er en hjemmekamp, hvor man efter opgøret skal løfte sølvtøjet som bevis på, at man har vundet Superligaen.

Jens-Lys Cajuste sidder over med karantæne, efter han har raget for mange advarsler sammen. Paulinho er fortsat ude, mens Manjrekar James er tilbage i kamptruppen. Erik Sviatchenko sidder over.

Ude er Gustav Isaksen med skade, og det er Oliver Olsen og Kristian Riis også fortsat.

Karantæne:
Brøndby IF: Ingen
FC Midtjylland: Jens-Lys Cajuste

Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Rosted, Maxsø, Jung – Bruus, Vigen, Frendrup, Slimane, Mensah – Hedlund, Uhre

FC Midtjylland (4-2-3-1): Hansen – Andersson, Scholz, Nicolaisen, Dal Hende – Onyeka, Evander – Mabil, Dreyer, Anderson – Schwartz

Profilen:
Anders Dreyer har været en af forårets store oplevelser i Superligaen, og den tidligere Esbjerg-spiller var igen på pletten, da FC Midtjylland vandt 6-3 over FC Nordsjælland. I 14 kampe er det blevet til fire scoringer og fem assists.

Vidste du, at..:
Det bliver formentlig sidste hjemmekamp for flere Brøndby-spillere. Kasper Fisker har kontraktudløb om lidt mere end en uge, mens Samuel Mraz’ lejeaftale også løber ud. Det ligger ikke i kortene, at de skal fortsætte.

Og så er der salgsemner som Marvin Schwäbe og Anthony Jung, der også kan være i gang med sidste kapitel i Brøndby-tiden.

Dom:
Der er ikke voldsomt meget på spil, men for hjemmeholdet handler det om at sikre fjerdepladsen i Superligaen, mens det for udeholdet handler om at sikre Ronnie Schwartz topscorertitlen samt at holde hjulene i gang frem mod næste sæson.

Dette opgør kan gå begge veje, og man har set, hvordan det har været målrigt, efter FC Midtjylland har vundet mesterskabet.

Men begge hold har i udgangspunktet en stærk defensiv, og det tror vi også kommer til udtryk i en tæt kamp.

1-1 ender det i Brøndby.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:Fiskers fremtid kan afklares inden FCM-kamp: Vil gerne kunne sige farvel
Læs også:Fik rødt kort og en smadret næse: Thycohosens karantæne omstødes
Læs også:FCN-træner teaser for nyt stortalent: I skal glæde jer
Læs også:Superligaen bløder seere: Divisionsforeningen afviser kritik
Læs også:PC: Kun store penge kan lokke folk herfra




Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen




LIVE

LIVE: Tysk profil kan hentes gratis til sommer

I chok: Har aldrig set lignende

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem

Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Avis: De forhandler med Andreas Christensen



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Vil have ham væk fra FC København

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Højlund står til at slå personlige rekorder

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

De danske kvinder tager førstepladsen

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Neestrup chokerer med sin startopstilling



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

FCM ansætter ny topboss

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF

Bombe – Superliga-klub nævnes

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Narteys krav til ny kontrakt

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

– Der får David at vide, at han er fyret

City spiller sig videre i FA Cuppen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Yamal sikrede vigtige point til Barcelona

Rasmus Højlund i massiv modvind

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

Mourinho tog røven på Zeca

Her kan du se Viborg FF mod FC København

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Normannere får tæv i Bretagne

Rigtig glad på fansenes vegne

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Mexico kommer med markant melding om VM

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker