Daniel Wass fik ikke sin debut på landsholdet, da Danmark i aftes mødte Tjekkiet, men i stedet kan han glæde sig over, at hans fremtid snart er på plads, og alt tyder på, at den ligger i Brøndby.I starten af ugen sagde Wass, at han ville forlænge i denne uge eller senest i næste. Det bekræfter talentansvarlig Kim Vilfort overfor tipsbladet.dk.
– Vi har snakket med Wass om det her siden sommer, og jeg tror, at der er gode chancer for, at vi forlænger. Jeg vil i hvert fald sige, at det lyder som om, at Daniel er blevet citeret korrekt, når han siger, at vi snart forlænger, siger Vilfort.
Hvor lang en ny kontrakt Daniel Wass får i Brøndby, vil Vilfort ikke ud med, men han glæder sig selvfølgelig over, at én af klubbens egne opfindelser med al sandsynlighed bliver i klubben.
Tidligere på måneden blev St. Pauli ført frem som interesseret i Wass’ underskrift, men da højre backens nuværende kontrakt først udløber om over et halvt år, regner Vilfort ikke med, at tyskerne har taget direkte kontakt, og han understreger desuden, at St. Pauli ikke har henvendt sig til Brøndby.
– St. Pauli er ikke kommet til os med nogen interesse for Daniel Wass, så jeg ved ikke, om der er noget om det. Men vi regner som sagt med, at han bliver her, siger Vilfort.
Daniel Wass har fået sit store gennembrud hos Brøndby i denne sæson og har været fast mand på Superligaholdets højre back-position.
LIVE
TransferLIVE: Tre kæmpetransfers nærmer sig
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
MEDIE
De vil have Rashford
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER