Brøndby tæt på Wass-forlængelse

Brøndbys Kim Vilfort bekræfter, at Daniel Wass og Brøndby meget snart forlænger kontrakten, der udløber til sommer.



Daniel Wass fik ikke sin debut på landsholdet, da Danmark i aftes mødte Tjekkiet, men i stedet kan han glæde sig over, at hans fremtid snart er på plads, og alt tyder på, at den ligger i Brøndby.I starten af ugen sagde Wass, at han ville forlænge i denne uge eller senest i næste. Det bekræfter talentansvarlig Kim Vilfort overfor tipsbladet.dk.

– Vi har snakket med Wass om det her siden sommer, og jeg tror, at der er gode chancer for, at vi forlænger. Jeg vil i hvert fald sige, at det lyder som om, at Daniel er blevet citeret korrekt, når han siger, at vi snart forlænger, siger Vilfort.

Hvor lang en ny kontrakt Daniel Wass får i Brøndby, vil Vilfort ikke ud med, men han glæder sig selvfølgelig over, at én af klubbens egne opfindelser med al sandsynlighed bliver i klubben.

Tidligere på måneden blev St. Pauli ført frem som interesseret i Wass’ underskrift, men da højre backens nuværende kontrakt først udløber om over et halvt år, regner Vilfort ikke med, at tyskerne har taget direkte kontakt, og han understreger desuden, at St. Pauli ikke har henvendt sig til Brøndby.

– St. Pauli er ikke kommet til os med nogen interesse for Daniel Wass, så jeg ved ikke, om der er noget om det. Men vi regner som sagt med, at han bliver her, siger Vilfort.

Daniel Wass har fået sit store gennembrud hos Brøndby i denne sæson og har været fast mand på Superligaholdets højre back-position.





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Emre Mor færdig

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Manchester United – Liverpool

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Et markant problem for Silkeborg

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Melder Lindstrøm helt færdig

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Det ser sort ud for B.93

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Martin Jørgensen lander nyt job

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort