Brøndby tæt på Wass-forlængelse

Brøndbys Kim Vilfort bekræfter, at Daniel Wass og Brøndby meget snart forlænger kontrakten, der udløber til sommer.



Daniel Wass fik ikke sin debut på landsholdet, da Danmark i aftes mødte Tjekkiet, men i stedet kan han glæde sig over, at hans fremtid snart er på plads, og alt tyder på, at den ligger i Brøndby.I starten af ugen sagde Wass, at han ville forlænge i denne uge eller senest i næste. Det bekræfter talentansvarlig Kim Vilfort overfor tipsbladet.dk.

– Vi har snakket med Wass om det her siden sommer, og jeg tror, at der er gode chancer for, at vi forlænger. Jeg vil i hvert fald sige, at det lyder som om, at Daniel er blevet citeret korrekt, når han siger, at vi snart forlænger, siger Vilfort.

Hvor lang en ny kontrakt Daniel Wass får i Brøndby, vil Vilfort ikke ud med, men han glæder sig selvfølgelig over, at én af klubbens egne opfindelser med al sandsynlighed bliver i klubben.

Tidligere på måneden blev St. Pauli ført frem som interesseret i Wass’ underskrift, men da højre backens nuværende kontrakt først udløber om over et halvt år, regner Vilfort ikke med, at tyskerne har taget direkte kontakt, og han understreger desuden, at St. Pauli ikke har henvendt sig til Brøndby.

– St. Pauli er ikke kommet til os med nogen interesse for Daniel Wass, så jeg ved ikke, om der er noget om det. Men vi regner som sagt med, at han bliver her, siger Vilfort.

Daniel Wass har fået sit store gennembrud hos Brøndby i denne sæson og har været fast mand på Superligaholdets højre back-position.







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Kryptisk besked til Mileta Rajovic

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Her er VM-turneringens hold

Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Svensson giver status på Huescas



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Viborg FF – OB

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Sønderjyske – FC Midtjylland

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Klar for FC København

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030