Brøndby tæt på Wass-forlængelse

Brøndbys Kim Vilfort bekræfter, at Daniel Wass og Brøndby meget snart forlænger kontrakten, der udløber til sommer.



Daniel Wass fik ikke sin debut på landsholdet, da Danmark i aftes mødte Tjekkiet, men i stedet kan han glæde sig over, at hans fremtid snart er på plads, og alt tyder på, at den ligger i Brøndby.I starten af ugen sagde Wass, at han ville forlænge i denne uge eller senest i næste. Det bekræfter talentansvarlig Kim Vilfort overfor tipsbladet.dk.

– Vi har snakket med Wass om det her siden sommer, og jeg tror, at der er gode chancer for, at vi forlænger. Jeg vil i hvert fald sige, at det lyder som om, at Daniel er blevet citeret korrekt, når han siger, at vi snart forlænger, siger Vilfort.

Hvor lang en ny kontrakt Daniel Wass får i Brøndby, vil Vilfort ikke ud med, men han glæder sig selvfølgelig over, at én af klubbens egne opfindelser med al sandsynlighed bliver i klubben.

Tidligere på måneden blev St. Pauli ført frem som interesseret i Wass’ underskrift, men da højre backens nuværende kontrakt først udløber om over et halvt år, regner Vilfort ikke med, at tyskerne har taget direkte kontakt, og han understreger desuden, at St. Pauli ikke har henvendt sig til Brøndby.

– St. Pauli er ikke kommet til os med nogen interesse for Daniel Wass, så jeg ved ikke, om der er noget om det. Men vi regner som sagt med, at han bliver her, siger Vilfort.

Daniel Wass har fået sit store gennembrud hos Brøndby i denne sæson og har været fast mand på Superligaholdets højre back-position.





Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken




LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Braithwaite del af stor transferplan

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Melder klart ud: Han har IKKE udløb



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Atletico Madrid – Arsenal

PSG – Bayern München



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Afvist – Brøndby undrer sig

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Bo Svensson svært utilfreds

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’