Brøndby-talent greb chancen da holdet blev ramt af skader

19-årige Morten Frendrup var den eneste, der var tilbage, da midtbanen i Brøndby blev ramt af skader.



Brøndby har i denne sæson givet en række af klubbens unge spillere en del spilletid i Superligaen. Her er en af dem midtbanespilleren Morten Frendrup, som godt kan huske, hvornår muligheden for at vise sig frem opstod.

Det fortæller han om i et interview på Brøndbys officielle hjemmeside.

– Den helt store ændring for mig kommer, da både Toby (Tobias Børkeeiet, red.) og Josip (Radosevic, red.) er ude med skader, og jeg er lidt den eneste, der er tilbage på den position. Da jeg får chancen, synes jeg egentlig, jeg griber den, siger han og fortsætter:

– Siden da har trænerne vist mig tillid, og jeg har fået lov til at spille. Selv om jeg røg et smut på bænken, efter vi vendte tilbage efter Corona-pausen, følte jeg stadig, at jeg var med, og jeg skulle bare fortsætte med at klø på. Folk har været gode til at bakke mig op og få mig til at tro på egne evner, lyder det fra Morten Frendrup.

Læs også:Niels Frederiksen hylder de unge: Spiller op med Onyeka og Evander

Når han ser tilbage på sæsonen, så kan han se en række op- og nedture, men at der nok er noget, som Superligaen vil blive husket mest for.

– Sæsonen har selvfølgelig været præget af den ufrivillige Corona-pause. Det har været meget specielt, og det er lidt uden sammenligning. Uvisheden var ikke det sjoveste, jeg har prøvet, men samtidig gav det tid til at arbejde med sig selv og tænke over tingene. Jeg kunne personligt få lagt på en del steder, som jeg måske ikke i ligeså høj grad har haft tid til tidligere, forklarer Frendrup.

Endelig fortæller midtbanespilleren, at han i næste sæson gerne ser holdet træde ind i top tre, men at det i så fald vil betyde, at Brøndby-holdet skal udvikle sig.

Læs også:Jesper Lindstrøm glad for ung Brøndby-midtbane: Sjovt og spændende
Læs også:Brøndby har midtbanekriger klar igen




LIVE

LIVE: FC København præsenterer særlig trøje

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Offentliggøres i dag



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Leverkusen – Bayern

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Andreas Christensen afviser tilbud

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Den største genistreg i Superligaen?

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’