Brøndby-træner: Det har jeg aldrig kunnet forstå

Niels Frederiksen og Brøndby har fundet en identitet med presspil, hurtig boldomgang og fight. Men man skal ikke nødvendigvis se holdet i en 3-5-2 i næste sæson.



De har haft kæmpe succes med at spille 3-5-2, Brøndby IF, men fremadrettet er det langt fra sikkert, at Niels Frederiksen stiller op i den opstilling, man har vundet det danske mesterskab med.

Brøndby-træneren afviser nemlig at låse sig til det system, der har været med til at skabe Brøndbys succes.

Forklaringen siger også noget om Niels Frederiksens tilgang til spillet og det at være fodboldtræner:

– Der er mange, der synes, ”jeg kan lide at spille sådan her, og jeg gør det altid sådan her”. Det har jeg aldrig kunnet forstå. Det giver jeg ikke så meget for. En træners opgave er at tage udgangspunkt i det materiale, der er, og så få det optimale ud af det. Så er der nogle ideer om, hvilke udtryk man gerne vil spille med. Når det er Brøndby, er det noget med fremadrettethed, aggressivitet og tempo. Det vil vi implementere og arbejde videre med. Men vi vil forsøge at få det optimale ud af det her, siger Niels Frederiksen.

Derfor kigger og arbejder trænerteamet også med, hvordan man kan få de bedste spillere og det bedste hold på banen – ligegyldigt om det hedder 3-5-2, 4-3-3 eller noget helt tredje.

– Det handler Ikke så meget om et udgangspunkt for mig. Det handler om spillertruppen. Jeg er ikke så fastlåst i systemerne, og vi spiller det, vi synes, er bedst til truppen. Vi har haft fin succes med trebackkæden og bygget holdet op om det. Men det kan være, vi bliver klogere, når vi ved, hvordan truppen former sig. At vi så skal gøre noget andet. Det kan jeg ikke udelukke, siger Niels Frederiksen.

Han startede i en firebackkæde, da han blev træner i Brøndby i sommeren 2019, men i løbet af efteråret skiftede han over til en trebackkæde, og i den sæson, der netop er slut, kastede det altså et mesterskab af sig – Brøndbys første siden 2005.

De danske mestre har indtil videre henter målmand Thomas Mikkelsen, mens man har sagt farvel til Anthony Jung. Det er ventet, at Lasse Vigen, Marvin Schwäbe og Hjörtur Hermannsson også siger farvel til Brøndby denne sommer, da deres aftaler løber ud om lidt mere end en uge.

Jesper Lindstrøm, Andreas Maxsø og Mikael Uhre er tre af Brøndbys store salgsemner denne sommer.





Han får et stort gennembrud i Silkeborg IF!



EKSKLUSIVT

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup


‘Det er Peter Christiansens idé’

TransferLIVE: Opgiver de Mathias Jørgensen?

Jordan Henderson til lægetjek

Medier fælder dom over Christian Nørgaard-transfer

FC Midtjylland har ikke budt på La Liga-kant

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Gravesen i ekstase over dansker-skifte


TOPNYHED

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben


Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare

Milliard-sommer: Ny kæmpetransfer på vej

Mister Thomas Frank vigtig forsvarsspiller?

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris


AaB på rov i Norge – roses til skyerne

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Mileta Rajovic smadrer transferrekord 

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham


TOPNYHED

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne


På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps



Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Bo Henriksen tæt på dansk profil


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Skidt nyt for Frederik Rønnow?

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Vallys er åben for BIF-forlængelse

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Storklub byder på FCK- og FCM-emne



Flere klubber byder på Midtjylland-emne

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Tottenham præsenterer FC København-emne

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Nu må dele af Sektion 12 hoppe igen

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

Bekræfter interesse

HSV-boss: Han er her om et par dage

Arsenal køber Christian Nørgaard

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub



Prisen styrtdykker

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Bekræfter forhandlinger om dansk profil