BRØNDBY (Tipsbladet): Efter skuffelsen i Parken kom Brøndby IF tilbage på sejrssporet, da holdet søndag aften vandt 2-0 hjemme over Sønderjyske.
Værterne bragte sig foran efter bare tre minutter ved Mathias Kvistgaarden, som gik fra målscorer til oplægger i anden halvleg, da han stod bag assisten til Yuito Suziki.
Efter kampen høster Mathias Kvistgaarden store roser fra sin cheftræner.
– Vi har vel ikke set ham bedre for at være helt ærlig, siger Jesper Sørensen og fortsætter:
– Kvistgaarden har haft et uheldigt 2024, hvor rigtig mange ting kunne være gået godt for ham, men desværre har han været ramt af skader. Nu er han tilbage i allerhøjeste gear, og det, vi ser fra ham nu, har jeg ikke set bedre.
– Han er dygtig med bolden og i kombinationsspillet, og han truer hele tiden modstanderen i dybden. Han er blevet en meget mere moden spiller og træffer bedre valg. Jeg forventer kun, at han bliver endnu bedre.
Én anden spiller, Jesper Sørensen fremhæver, er Yutio Suzuki, der fik bugt med en lang måltørke søndag aften.
– Selvfølgelig var det da en forløsning. Som angriber vil man gerne score hver gang, og det har han ikke gjort i lang tid. Så det var det helt sikkert for ham, men også for hans holdkammerater, fastslår Brøndby-træneren.
I de næste syv kampe møder Brøndby udelukkende top seks-modstandere og bevæger sig dermed ind i en meget afgørende fase af sæsonen.
– Der er meget på spil de næste syv kampe, men på den anden side er der også meget at vinde. Jeg kommer til at være rimelig konservativ og sige, at vi hele tiden fokuserer på den næste opgave, siger Jesper Sørensen, der nyder at have en god og bred trup til rådighed, nu hvor det spidser til:
– Vi ser også i dag, at vi skifter kvalitetsspillere ind. Vi har mange strenge at spille på og gode muligheder. Det må vi sørge for at forvalte ordentligt.
Næste opgave for Brøndby IF er ude mod Silkeborg IF.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
NYHEDER
Iran får grønt lys til VM
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
De jagter Henrik Meister
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
Afslører dansk toptræners millionløn
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
NYHEDER