Brøndby-træner: ‘Han har aldrig været bedre’

Brøndby-træner Jesper Sørensen hylder kampafgørende Mathias Kvistgaarden.



BRØNDBY (Tipsbladet): Efter skuffelsen i Parken kom Brøndby IF tilbage på sejrssporet, da holdet søndag aften vandt 2-0 hjemme over Sønderjyske.

Værterne bragte sig foran efter bare tre minutter ved Mathias Kvistgaarden, som gik fra målscorer til oplægger i anden halvleg, da han stod bag assisten til Yuito Suziki.

Efter kampen høster Mathias Kvistgaarden store roser fra sin cheftræner.

– Vi har vel ikke set ham bedre for at være helt ærlig, siger Jesper Sørensen og fortsætter:

– Kvistgaarden har haft et uheldigt 2024, hvor rigtig mange ting kunne være gået godt for ham, men desværre har han været ramt af skader. Nu er han tilbage i allerhøjeste gear, og det, vi ser fra ham nu, har jeg ikke set bedre.

– Han er dygtig med bolden og i kombinationsspillet, og han truer hele tiden modstanderen i dybden. Han er blevet en meget mere moden spiller og træffer bedre valg. Jeg forventer kun, at han bliver endnu bedre.

Én anden spiller, Jesper Sørensen fremhæver, er Yutio Suzuki, der fik bugt med en lang måltørke søndag aften. 

– Selvfølgelig var det da en forløsning. Som angriber vil man gerne score hver gang, og det har han ikke gjort i lang tid. Så det var det helt sikkert for ham, men også for hans holdkammerater, fastslår Brøndby-træneren. 

I de næste syv kampe møder Brøndby udelukkende top seks-modstandere og bevæger sig dermed ind i en meget afgørende fase af sæsonen. 

– Der er meget på spil de næste syv kampe, men på den anden side er der også meget at vinde. Jeg kommer til at være rimelig konservativ og sige, at vi hele tiden fokuserer på den næste opgave, siger Jesper Sørensen, der nyder at have en god og bred trup til rådighed, nu hvor det spidser til:

– Vi ser også i dag, at vi skifter kvalitetsspillere ind. Vi har mange strenge at spille på og gode muligheder. Det må vi sørge for at forvalte ordentligt. 

Næste opgave for Brøndby IF er ude mod Silkeborg IF. 





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Flere slagter dansker efter grim aktion

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Klar for FC København

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Forventer rekord i Superliga-klub

Han bestemmer det hele

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Frankrig – England

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Fransk klub overvejer Victor Bak

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Smadrer transferrekord

Derfor trækker FC København-transfer ud

Dansk klub har lagt hele strategien om

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe