Brøndby-træner: ‘Han har aldrig været bedre’

Brøndby-træner Jesper Sørensen hylder kampafgørende Mathias Kvistgaarden.



BRØNDBY (Tipsbladet): Efter skuffelsen i Parken kom Brøndby IF tilbage på sejrssporet, da holdet søndag aften vandt 2-0 hjemme over Sønderjyske.

Værterne bragte sig foran efter bare tre minutter ved Mathias Kvistgaarden, som gik fra målscorer til oplægger i anden halvleg, da han stod bag assisten til Yuito Suziki.

Efter kampen høster Mathias Kvistgaarden store roser fra sin cheftræner.

– Vi har vel ikke set ham bedre for at være helt ærlig, siger Jesper Sørensen og fortsætter:

– Kvistgaarden har haft et uheldigt 2024, hvor rigtig mange ting kunne være gået godt for ham, men desværre har han været ramt af skader. Nu er han tilbage i allerhøjeste gear, og det, vi ser fra ham nu, har jeg ikke set bedre.

– Han er dygtig med bolden og i kombinationsspillet, og han truer hele tiden modstanderen i dybden. Han er blevet en meget mere moden spiller og træffer bedre valg. Jeg forventer kun, at han bliver endnu bedre.

Én anden spiller, Jesper Sørensen fremhæver, er Yutio Suzuki, der fik bugt med en lang måltørke søndag aften. 

– Selvfølgelig var det da en forløsning. Som angriber vil man gerne score hver gang, og det har han ikke gjort i lang tid. Så det var det helt sikkert for ham, men også for hans holdkammerater, fastslår Brøndby-træneren. 

I de næste syv kampe møder Brøndby udelukkende top seks-modstandere og bevæger sig dermed ind i en meget afgørende fase af sæsonen. 

– Der er meget på spil de næste syv kampe, men på den anden side er der også meget at vinde. Jeg kommer til at være rimelig konservativ og sige, at vi hele tiden fokuserer på den næste opgave, siger Jesper Sørensen, der nyder at have en god og bred trup til rådighed, nu hvor det spidser til:

– Vi ser også i dag, at vi skifter kvalitetsspillere ind. Vi har mange strenge at spille på og gode muligheder. Det må vi sørge for at forvalte ordentligt. 

Næste opgave for Brøndby IF er ude mod Silkeborg IF. 







LIVE

LIVE: Nu bekræfter han – ‘jeg siger farvel’

OB slutter sæsonen med et nederlag

FC København slagter Randers

Knuser Silkeborg i afskedskamp

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Så er det officielt

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

– Niels Frederiksen er en legende!

Lewandowski forlader FC Barcelona



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Sønderjyske – FC Nordsjælland

AGF – Viborg FF

Salah sender særlig besked

FC Midtjylland – Brøndby IF

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Transferbombe i Real Madrid?

Kryptisk Moukoko vækker opsigt

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere