Brøndby-træner: ‘Han har aldrig været bedre’

Brøndby-træner Jesper Sørensen hylder kampafgørende Mathias Kvistgaarden.



BRØNDBY (Tipsbladet): Efter skuffelsen i Parken kom Brøndby IF tilbage på sejrssporet, da holdet søndag aften vandt 2-0 hjemme over Sønderjyske.

Værterne bragte sig foran efter bare tre minutter ved Mathias Kvistgaarden, som gik fra målscorer til oplægger i anden halvleg, da han stod bag assisten til Yuito Suziki.

Efter kampen høster Mathias Kvistgaarden store roser fra sin cheftræner.

– Vi har vel ikke set ham bedre for at være helt ærlig, siger Jesper Sørensen og fortsætter:

– Kvistgaarden har haft et uheldigt 2024, hvor rigtig mange ting kunne være gået godt for ham, men desværre har han været ramt af skader. Nu er han tilbage i allerhøjeste gear, og det, vi ser fra ham nu, har jeg ikke set bedre.

– Han er dygtig med bolden og i kombinationsspillet, og han truer hele tiden modstanderen i dybden. Han er blevet en meget mere moden spiller og træffer bedre valg. Jeg forventer kun, at han bliver endnu bedre.

Én anden spiller, Jesper Sørensen fremhæver, er Yutio Suzuki, der fik bugt med en lang måltørke søndag aften. 

– Selvfølgelig var det da en forløsning. Som angriber vil man gerne score hver gang, og det har han ikke gjort i lang tid. Så det var det helt sikkert for ham, men også for hans holdkammerater, fastslår Brøndby-træneren. 

I de næste syv kampe møder Brøndby udelukkende top seks-modstandere og bevæger sig dermed ind i en meget afgørende fase af sæsonen. 

– Der er meget på spil de næste syv kampe, men på den anden side er der også meget at vinde. Jeg kommer til at være rimelig konservativ og sige, at vi hele tiden fokuserer på den næste opgave, siger Jesper Sørensen, der nyder at have en god og bred trup til rådighed, nu hvor det spidser til:

– Vi ser også i dag, at vi skifter kvalitetsspillere ind. Vi har mange strenge at spille på og gode muligheder. Det må vi sørge for at forvalte ordentligt. 

Næste opgave for Brøndby IF er ude mod Silkeborg IF. 





LIVE

Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Supercomputer: De vinder Superligaen

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Skyder Brøndby-transfer ned

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

Køb, køb, køb!

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

FC København – Lyngby BK



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Randers FC – Silkeborg IF

AGF – Brøndby IF

AC Horsens – FC Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Viborg FF – OB

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Sønderjyske – FC Midtjylland

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

‘Han er ulykkelig’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

LIVE: FCK smider sejren

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Meldes varm på ung Superliga-profil