Brøndby-træner: ‘Han har aldrig været bedre’

Brøndby-træner Jesper Sørensen hylder kampafgørende Mathias Kvistgaarden.



BRØNDBY (Tipsbladet): Efter skuffelsen i Parken kom Brøndby IF tilbage på sejrssporet, da holdet søndag aften vandt 2-0 hjemme over Sønderjyske.

Værterne bragte sig foran efter bare tre minutter ved Mathias Kvistgaarden, som gik fra målscorer til oplægger i anden halvleg, da han stod bag assisten til Yuito Suziki.

Efter kampen høster Mathias Kvistgaarden store roser fra sin cheftræner.

– Vi har vel ikke set ham bedre for at være helt ærlig, siger Jesper Sørensen og fortsætter:

– Kvistgaarden har haft et uheldigt 2024, hvor rigtig mange ting kunne være gået godt for ham, men desværre har han været ramt af skader. Nu er han tilbage i allerhøjeste gear, og det, vi ser fra ham nu, har jeg ikke set bedre.

– Han er dygtig med bolden og i kombinationsspillet, og han truer hele tiden modstanderen i dybden. Han er blevet en meget mere moden spiller og træffer bedre valg. Jeg forventer kun, at han bliver endnu bedre.

Én anden spiller, Jesper Sørensen fremhæver, er Yutio Suzuki, der fik bugt med en lang måltørke søndag aften. 

– Selvfølgelig var det da en forløsning. Som angriber vil man gerne score hver gang, og det har han ikke gjort i lang tid. Så det var det helt sikkert for ham, men også for hans holdkammerater, fastslår Brøndby-træneren. 

I de næste syv kampe møder Brøndby udelukkende top seks-modstandere og bevæger sig dermed ind i en meget afgørende fase af sæsonen. 

– Der er meget på spil de næste syv kampe, men på den anden side er der også meget at vinde. Jeg kommer til at være rimelig konservativ og sige, at vi hele tiden fokuserer på den næste opgave, siger Jesper Sørensen, der nyder at have en god og bred trup til rådighed, nu hvor det spidser til:

– Vi ser også i dag, at vi skifter kvalitetsspillere ind. Vi har mange strenge at spille på og gode muligheder. Det må vi sørge for at forvalte ordentligt. 

Næste opgave for Brøndby IF er ude mod Silkeborg IF. 





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Emre Mor færdig

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Tottenham jagter choktransfer

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Et markant problem for Silkeborg



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Det ser sort ud for B.93

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Manchester United – Liverpool

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Martin Jørgensen lander nyt job

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Raser over Brian Riemer-interview

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort