På det danske transfervindues sidste dag sprængte Brøndby IF banken og hentede Nicolai Vallys fra Silkeborg IF for mere end 20 millioner kroner. Nu skal den 25-årige offensivspiller forsøge at fortsætte de lovende takter, han viste i Søhøjlandet, på Vestegnen, men det bliver i et anderledes spilsystem.
For mens Silkeborg IF spiller med to offensive midtbanespillere, hvor Vallys har haft udgangspunkt i venstresiden, spiller Brøndby IF med blot en enkelt en af slagsen.
Og det er som udgangspunkt den position, Nicolai Vallys skal dække i Brøndby. Det siger de blå-gules cheftræner, Niels Frederiksen, til Discovery+, men han åbner dog op for at bruge nyindkøbet på en anden position også.
– Han er jo en offensiv midtbanespiller. Så jeg ser ham primært som 10’er eller noget 8’er. Men primært som 10’er. Det vil være den position, afhængig af hvilket system vi spiller. Lidt højere end midtbanen og lidt lavere end angriberne, siger Niels Frederiksen til Discovery+.
Brøndby-træneren satser ogs på snart at tage offensivspilleren i brug i kamp.
– Det håber jeg, at han kan hurtigt. Nu har vi et par træninger til at arbejde med nogle ting, og så må vi se, hvordan det går, men som udgangspunkt håber jeg, at han kan det meget hurtigt, siger han.
Nicolai Vallys kan få debut for Brøndby IF søndag mod AC Horsens på udebane, såfremt han altså får spilletid. Det er desuden hans fødsesldag på søndag.
Se hele klippet med Niels Frederiksen, hvor han også kommenterer tilgangen af angriber Ohi Omoijuanfo, i videoafspilleren øverst i artiklen.
LIVE
VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel
NYHEDER
Ståle Solbakken i stort forsvar
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
Supercomputer: Her er VM-finalen
Her er Tysklands vej til VM-finalen
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Algeriet – Østrig
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
NYHEDER
