Mensah hylder Maxsø: En man kan spejle sig i

Brøndbys Andreas Maxsø får store roser med sig, efter klubben har meldt ud, at et salg er nært forestående.



Endnu en profil er på vej til at forlade Brøndby IF denne sommer.

Denne gang drejer det sig om klubbens anfører, Andreas Maxsø, som formentlig får det udlandsskifte, han har haft for øje, siden han i 2019 vendte tilbage til dansk fodbold og Brøndby.

Brøndby spillede søndag 1-1 mod oprykkerne fra Viborg, og her blev Andreas Maxsø holdt ude, fordi han forhandler personlige vilkår med en anden klub.

Brøndby-træner Niels Frederiksen glæder sig først og fremmest over den tid, Maxsø har haft i klubben.

– Maxsø er en kæmpe god case for os. Vi har taget ham ind, da han skulle have gang i karrieren igen.

– Han har betydet ekstremt meget for os både som anfører på banen med sine kvaliteter, men også i omklædningsrummet og i dagligdagen, fordi han er den ledertype, han er, siger Brøndby-træneren.

Samme rosende ord får Maxsø med fra holdkammerat Kevin Mensah, som i kaptajnens fravær havde overtaget anførerbindet. Han mener, at Maxsøs betydning er indlysende.

– Det giver sig selv. Han har været vores anfører, og han er fra lokalområdet.

– Det er en spiller, som ikke kun fans, men også holdkammerater kan spejle sig i. Maxsø er en fantastisk fodboldspiller, siger Mensah.

Brøndby har allerede sagt farvel til flere af mesterskabssæsonens bærende kræfter, men det får ikke Brøndby-træner Niels Frederiksen til beklage sig.

Det er nemlig en situation, han har stået i før, da vestegnsklubben i sæsonen 2019/20 sagde farvel til Kamil Wilczek, Hany Mukhtar og Dominik Kaiser.

– Vi har sagt farvel til store profiler før, og nu siger vi så farvel til lidt flere og lidt større profiler denne gang.

– Vi spiller med de spillere, vi har, og vi gør det så godt, vi kan, siger Niels Frederiksen, som dog ikke kan være tilfreds, hvis der ikke kommer noget ind den anden vej.

– Nej, det kan jeg ikke. Med de ambitioner, vi har, skal der også noget ind, men det tror jeg også, der er stor enighed om herude.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Chok – VM-stjerne misser brag

Supercomputer: De vinder VM

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer



LIVE

TransferLIVE: VM-argentiner skifter for 150 mio.

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Enig med FC Midtjylland-angriber

Argentina – Egypten

Færdig

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Scorer vanvittig løn i Premier League



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Her er 1/8-finalerne ved VM

Belgien knuser USA

Schweiz – Colombia