Mensah hylder Maxsø: En man kan spejle sig i

Brøndbys Andreas Maxsø får store roser med sig, efter klubben har meldt ud, at et salg er nært forestående.



Endnu en profil er på vej til at forlade Brøndby IF denne sommer.

Denne gang drejer det sig om klubbens anfører, Andreas Maxsø, som formentlig får det udlandsskifte, han har haft for øje, siden han i 2019 vendte tilbage til dansk fodbold og Brøndby.

Brøndby spillede søndag 1-1 mod oprykkerne fra Viborg, og her blev Andreas Maxsø holdt ude, fordi han forhandler personlige vilkår med en anden klub.

Brøndby-træner Niels Frederiksen glæder sig først og fremmest over den tid, Maxsø har haft i klubben.

– Maxsø er en kæmpe god case for os. Vi har taget ham ind, da han skulle have gang i karrieren igen.

– Han har betydet ekstremt meget for os både som anfører på banen med sine kvaliteter, men også i omklædningsrummet og i dagligdagen, fordi han er den ledertype, han er, siger Brøndby-træneren.

Samme rosende ord får Maxsø med fra holdkammerat Kevin Mensah, som i kaptajnens fravær havde overtaget anførerbindet. Han mener, at Maxsøs betydning er indlysende.

– Det giver sig selv. Han har været vores anfører, og han er fra lokalområdet.

– Det er en spiller, som ikke kun fans, men også holdkammerater kan spejle sig i. Maxsø er en fantastisk fodboldspiller, siger Mensah.

Brøndby har allerede sagt farvel til flere af mesterskabssæsonens bærende kræfter, men det får ikke Brøndby-træner Niels Frederiksen til beklage sig.

Det er nemlig en situation, han har stået i før, da vestegnsklubben i sæsonen 2019/20 sagde farvel til Kamil Wilczek, Hany Mukhtar og Dominik Kaiser.

– Vi har sagt farvel til store profiler før, og nu siger vi så farvel til lidt flere og lidt større profiler denne gang.

– Vi spiller med de spillere, vi har, og vi gør det så godt, vi kan, siger Niels Frederiksen, som dog ikke kan være tilfreds, hvis der ikke kommer noget ind den anden vej.

– Nej, det kan jeg ikke. Med de ambitioner, vi har, skal der også noget ind, men det tror jeg også, der er stor enighed om herude.

/ritzau/







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Skyder stor FCM-historie ned



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

‘Det er et angreb på FCK’

Brasilien – Norge

Dansker på blokken i ny storklub

Her er prisen på Aral Simsir

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Klapper i om stor Superliga-transfer

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Stort FCK-talent er blevet solgt

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Storklub forhørte sig på FCK-boss

FCK-direktør får job i West Ham

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt

Åbner for sommertransfer

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Her er 1/8-finalerne ved VM

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’