Endnu en profil er på vej til at forlade Brøndby IF denne sommer.
Denne gang drejer det sig om klubbens anfører, Andreas Maxsø, som formentlig får det udlandsskifte, han har haft for øje, siden han i 2019 vendte tilbage til dansk fodbold og Brøndby.
Brøndby spillede søndag 1-1 mod oprykkerne fra Viborg, og her blev Andreas Maxsø holdt ude, fordi han forhandler personlige vilkår med en anden klub.
Brøndby-træner Niels Frederiksen glæder sig først og fremmest over den tid, Maxsø har haft i klubben.
– Maxsø er en kæmpe god case for os. Vi har taget ham ind, da han skulle have gang i karrieren igen.
– Han har betydet ekstremt meget for os både som anfører på banen med sine kvaliteter, men også i omklædningsrummet og i dagligdagen, fordi han er den ledertype, han er, siger Brøndby-træneren.
Samme rosende ord får Maxsø med fra holdkammerat Kevin Mensah, som i kaptajnens fravær havde overtaget anførerbindet. Han mener, at Maxsøs betydning er indlysende.
– Det giver sig selv. Han har været vores anfører, og han er fra lokalområdet.
– Det er en spiller, som ikke kun fans, men også holdkammerater kan spejle sig i. Maxsø er en fantastisk fodboldspiller, siger Mensah.
Brøndby har allerede sagt farvel til flere af mesterskabssæsonens bærende kræfter, men det får ikke Brøndby-træner Niels Frederiksen til beklage sig.
Det er nemlig en situation, han har stået i før, da vestegnsklubben i sæsonen 2019/20 sagde farvel til Kamil Wilczek, Hany Mukhtar og Dominik Kaiser.
– Vi har sagt farvel til store profiler før, og nu siger vi så farvel til lidt flere og lidt større profiler denne gang.
– Vi spiller med de spillere, vi har, og vi gør det så godt, vi kan, siger Niels Frederiksen, som dog ikke kan være tilfreds, hvis der ikke kommer noget ind den anden vej.
– Nej, det kan jeg ikke. Med de ambitioner, vi har, skal der også noget ind, men det tror jeg også, der er stor enighed om herude.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Offentliggøres i dag
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
OPTAKT
