Brøndby-træner om tæt liga: Ikke et sundhedstegn

Brøndby-træner Niels Frederiksen mener ikke, at den tætte Superliga er et sundhedstegn for dansk fodbold.



Superligaen er meget tæt i år. Efter 16 spillerunder er der i skrivende stund kun tre point mellem nummer tre og ti. Det er ret vanvittigt, hvis man spørger Brøndby-træner Niels Frederiksen.

– Det er så lige, som noget kan være. Det er jo helt vildt. Jeg sad og kiggede på det og måtte konkludere, at hvis vi vandt, ville vi kunne overhale det hold, der lå nummer tre inden denne runde. Det er helt sindssygt.

– Det bliver afgjort i sidste spillerunde. Det gælder om at få de sejre, man skal. Vi går ind til foråret med et udgangspunkt, der er okay, men ikke prangende, spår cheftræneren.

I den tætte Superliga er der to hold, der trækker en smule fra resten af rækken. Det er FC Nordsjælland og Viborg, men Brøndby-træneren mener ikke, at den tætte Superliga er et sundhedstegn for dansk fodbold.

– Det er ikke et sundhedstegn, med al ære og respekt for det arbejde der bliver lavet i Viborg og Nordsjælland.

– De hold, som har investeret mest i deres trupper, slider lidt mere med det, end vi normalt vil gøre. Det gælder også os selv, mener han.

Brøndby er en de klubber i Danmark, der netop har investeret mest i sin trup, og selv om han ikke er tilfreds med, at holdet ligger, hvor det gør, er han stadig fortrøstningsfuld over for, at man kan få hentet det efterslæb, man har efterladt til sig selv.

– Der er 18 point tilbage at spille om, så der er masser af point at spille om endnu. Det er klart, at der ligger et efterslæb, der skal indhentes, og det gør man ikke ved at spille uafgjort hele tiden. Det gør man ved at vinde.

– Men hvis vi kigger på de kampe, vi har spillet uafgjort, siden transfervinduet lukkede, er vi stadig glade for de point, vi har fået. De tæller altså stadigvæk, siger Frederiksen.

I OB-lejren kan man i højere grad – rent resultatmæssigt – bruge et uafgjort resultat. Fynboerne ligger fortsat i top-6, og søndagens OB's målscorer, Emmanuel Sabbi, tror på, at fynboerne ender i top-6.

– Jeg tror, vi kan ende i top-6. Det er selvfølgelig ikke nemt, men hvis man ser på de seneste ti kampe, har vi været gode. Vi har potentialet til at nå langt, så jeg tror på, at det nok skal lykkes, siger Sabbi.

Brøndby og OB spillede 1-1 i søndagens kamp, hvor førnævnte Sabbi udlignede med et mål i slutfasen.

/ritzau/





Disse Superliga-spillere kan hentes kvit og frit




LIVE

Transfervinduet: Rasmus Falk afslører tre klubber

Vild forudsigelse: ‘Jeg tror, der kommer en bombe’

Alt peger på Eriksen: – Hvad er det, der foregår?

Drømmemelding for Strasbourg før Brøndby-gyser

Lucas Andersen træner med i dansk klub

Udpeger Danmarks bedste angriber: ‘Milevidt foran’

Jens Jønsson på vej væk? 

Åben for skifte – Tonni Adamsen vil ikke forlænge



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Fik sms: ‘Jeg har aldrig set noget lignende’

TransferLIVE: Højlund er meget tæt på skifte

Afsløring: Nye forhandlinger om Conrad Harder

Nyt efterspil – kræver kompensation fra Brøndby



MEDIE

Her er Pione Sistos løn

Fanget på video – Superliga-stjerne til lægetjek

Er det Christian Eriksens næste klub?

Skriver historie: Vanvittig start af Nathan Trott

Ny Superliga-stjerne? Han er i en klasse for sig!

Basel henter svensk stjernetalent inden FCK-brag



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens Hold i Superligaen – 6. runde

Afsløring: Historisk bombe – Billing ny FCM-profil

Klokkeklar Højlund-besked

En fuldstændig vanvittig skovtur på kunstgræs

Afsløring: Lukas Lerager tilbudt flere kontrakter

Superliga-klub tæt på Premier League-målmand

Transferbombe: ‘Han ville hellere til FCK’

Ny melding: FCM betaler monsterpris for Billing

Her er Brian Riemers landsholdstrup

Kæmpetransfer inden Brøndby-brag

Superliga-bombe: ‘Et klogt skifte’

Afsløring: Tjener kassen – derfor skal Billing væk

‘Et kæmpe plus for Superligaen’



INTERVIEW

Efter DBU-kritik: Må Riemer udtage Bundgaard?

Liverpool sejrer – Will Osula på tavlen

Så fik han hul på bylden

Kæmpe millionbud på Mads Bidstrup

Afsløring: OB meget tæt på Ismahila Ouédraogo

Brandvarmt Brøndby-emne sat til salg

Følger varm dansk bomber

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

På vej til FCK? Han var altdominerende

Derfor er Eriksen ikke udtaget

Armod i Almaty

Viborg taber igen – FCN er væk fra sidstepladsen

‘Tæt på at være det største dilemma, jeg har haft’

Landstrænerens kanin: Han er en ‘late bloomer’

Franskmand banker Vingegaard og Pedersen

Minus i PS&E – fastholder forventningerne

Stor overraskelse: Eriksen sat af!

FC Nordsjælland stopper blødningen

Roser Yuito Suzuki – trods kæmpe brøler 

Meget, meget store forventninger til FCN-juvel

Afsløring: FC Nordsjælland forhøjer bud på Norheim

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Mathias Veltz

Dansk toptræners søn i triumf mod FCK og storhold