Brøndby tabte søndag med 2-1 ude til AaB og er dermed gået fra en forrygende sæsonstart med fire sejre i træk og maksimumpoint til nu at have tabt de seneste tre kampe på stribe.
Brøndby IF havde efter de fire sejre i træk et forspring på fire point ned til nummer to, men med de tre tabte kampe er klubben gledet ned midt i det uhyre tætte felt af hold, der slås for at skyde sig til tops.
I nederlaget til AaB skiftede Niels Frederiksen efter 65 minutter både Mikael Uhre og Jesper Lindstrøm ud i offensiven og erstattede dem med henholdsvis Simon Hedlund og Rezan Corlu. Stillingen var her 1-1, men udskiftningerne bar altså ikke frugt.
Efter kampen gjorde Niels Frederiksen status og forklarede blandt andet, hvorfor det lysende talent Jesper Lindstrøm blev ofret:
– Han smider simpelthen for mange bolde og holder ikke godt nok fast i den, som han har gjort i så mange andre kampe og som vi har rost ham for.
– Sådan er det nogle gange for en spiller, hvor de ikke lige rammer det niveau, som man gerne vil have. Og så er det fair nok, at en boldfast spiller som Rezan (Corlu, red) får chancen, forklarer Niels Frederiksen til Onside efter kampen.
Brøndby er efter syv spillerunder nummer fire i tabellen – bare et point efter SønderjyskE, Vejle Boldklub og FC Midtjylland, der alle står på 13 point.
Mandag mødes SønderjyskE og AGF i en kamp, der kan sende sønderjyderne i udbrud i toppen, men som også kan skyde AGF frem på førstepladsen.
Se hele video-interviewet med Brøndby-træner Niels Frederiksen øverst
LIVE
LIVE: ‘Venter stort transfervindue for OB’
MEDIE
Ny træner? ‘Hans navn nævnes ofte i Real Madrid’
MEDIE
Offentliggøres i dag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Legende scorer landstrænerjob
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
NYHEDER
AGF har holdt fri inden FCM-brag
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
INTERVIEW
