Brøndby-træner slår fast: Det kan ikke fortsætte!

Jesper Sørensen har noget, han gerne vil have lavet om på.



Det lykkedes denne gang Brøndby at køre den hjem, men som det også var tilfældet mod Silkeborg og AGF, kom Jesper Sørensens mandskab under et stort tryk i anden halvleg og måtte stille sig ned for at forsvare en føring.

Selvom det dog endte med en 2-1-sejr over FC Midtjylland, kræver Brøndby-træneren det ændret til de resterende kampe i mesterskabsslutsspillet. Det siger han til TV3+.

– Første halvleg blev meget åben, og det profiterede vi rigtig fint af. Vi kommer til nogle store muligheder – også nogle muligheder, vi ikke får spillet store nok. Jeg synes, at vi overall spiller en fornuftig første halvleg, selvom vi har nogle usikkerhedsmomenter og boldtab på egen banehalvdel, som skaber lidt usikkerhed.

– I anden halvleg har vi selvfølgelig en chance til Divkovic forholdsvis tidligt i halvlegen, men det scorer de kort efter, og vi bliver trykkede efter det. Vi måtte trække nogle ressourcer op hos nogle enkelte spillere, som lige måtte give lidt ekstra, og det kunne vi så i dag, men det er klart, at det her kampbillede skal helst ikke fortsætte for os.

Jesper Sørensen forklarer, hvad der er skyld i, at Brøndby har stillet sig ned og forsøgt at forsvare føringen hjem i nu tre kampe i streg.

– Det er måske noget energi, vi har manglet på det sidste. Det må vi til at finde frem.

– Jeg synes ikke, vi får spillet ud med den sikkerhed, vi skal, i anden halvleg. Vi møder et hold – og sådan kommer det til at blive fra nu af… det hold, der er bagud, kommer til at gå frem og løbe stor risiko, og det skulle nogle gange gerne være en fordel for en selv. De muligheder, vi skal få ved at spille igennem et meget åbent hold og komme igennem på den anden side, skal vi benytte os af, og der er vi bare ikke sikre og stærke nok i en kamp som i dag.

– Men okay, vi ender med at vinde den. Jeg synes ikke, vi var tæt på at tabe den – selvfølgelig qua vores 2-0-føring – men vi ender med at vinde den og komme i mål, og det er jeg selvfølgelig super glad for. Det er spillerne også. Men vi ved også godt, at vores præstationer skal være bedre, end de har været på det sidste.

Brøndby fører Superligaen med 55 point.







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Sat til salg – så dyr er han

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Jonas Wind til danskerklub?

Engelsk legende storroser brandvarm dansker

Klar melding fra Thomas Gravesen

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

De vil købe Munashe Garananga i FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Danske klubber scorer millioner på VM

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

‘AC’-forlængelse på plads, men…

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand