Det lykkedes denne gang Brøndby at køre den hjem, men som det også var tilfældet mod Silkeborg og AGF, kom Jesper Sørensens mandskab under et stort tryk i anden halvleg og måtte stille sig ned for at forsvare en føring.
Selvom det dog endte med en 2-1-sejr over FC Midtjylland, kræver Brøndby-træneren det ændret til de resterende kampe i mesterskabsslutsspillet. Det siger han til TV3+.
– Første halvleg blev meget åben, og det profiterede vi rigtig fint af. Vi kommer til nogle store muligheder – også nogle muligheder, vi ikke får spillet store nok. Jeg synes, at vi overall spiller en fornuftig første halvleg, selvom vi har nogle usikkerhedsmomenter og boldtab på egen banehalvdel, som skaber lidt usikkerhed.
– I anden halvleg har vi selvfølgelig en chance til Divkovic forholdsvis tidligt i halvlegen, men det scorer de kort efter, og vi bliver trykkede efter det. Vi måtte trække nogle ressourcer op hos nogle enkelte spillere, som lige måtte give lidt ekstra, og det kunne vi så i dag, men det er klart, at det her kampbillede skal helst ikke fortsætte for os.
Jesper Sørensen forklarer, hvad der er skyld i, at Brøndby har stillet sig ned og forsøgt at forsvare føringen hjem i nu tre kampe i streg.
– Det er måske noget energi, vi har manglet på det sidste. Det må vi til at finde frem.
– Jeg synes ikke, vi får spillet ud med den sikkerhed, vi skal, i anden halvleg. Vi møder et hold – og sådan kommer det til at blive fra nu af… det hold, der er bagud, kommer til at gå frem og løbe stor risiko, og det skulle nogle gange gerne være en fordel for en selv. De muligheder, vi skal få ved at spille igennem et meget åbent hold og komme igennem på den anden side, skal vi benytte os af, og der er vi bare ikke sikre og stærke nok i en kamp som i dag.
– Men okay, vi ender med at vinde den. Jeg synes ikke, vi var tæt på at tabe den – selvfølgelig qua vores 2-0-føring – men vi ender med at vinde den og komme i mål, og det er jeg selvfølgelig super glad for. Det er spillerne også. Men vi ved også godt, at vores præstationer skal være bedre, end de har været på det sidste.
Brøndby fører Superligaen med 55 point.
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
MEDIE
Jonas Wind er i København
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
Vil være en af verdens største klubber om fem år
NYHEDER
FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
– Det har man nok aldrig set før
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance
NYHEDER
Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
På rov i FC København
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland
Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
– Har ikke ubegrænset kredit
NYHEDER
Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’
NYHEDER
Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl
Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel
Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar
Får PC mindre magt i Wolfsburg?
NYHEDER
Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke
Chelsea og Liverpool flopper fælt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale