Brøndby-træner slår fast: Det kan ikke fortsætte!

Jesper Sørensen har noget, han gerne vil have lavet om på.



Det lykkedes denne gang Brøndby at køre den hjem, men som det også var tilfældet mod Silkeborg og AGF, kom Jesper Sørensens mandskab under et stort tryk i anden halvleg og måtte stille sig ned for at forsvare en føring.

Selvom det dog endte med en 2-1-sejr over FC Midtjylland, kræver Brøndby-træneren det ændret til de resterende kampe i mesterskabsslutsspillet. Det siger han til TV3+.

– Første halvleg blev meget åben, og det profiterede vi rigtig fint af. Vi kommer til nogle store muligheder – også nogle muligheder, vi ikke får spillet store nok. Jeg synes, at vi overall spiller en fornuftig første halvleg, selvom vi har nogle usikkerhedsmomenter og boldtab på egen banehalvdel, som skaber lidt usikkerhed.

– I anden halvleg har vi selvfølgelig en chance til Divkovic forholdsvis tidligt i halvlegen, men det scorer de kort efter, og vi bliver trykkede efter det. Vi måtte trække nogle ressourcer op hos nogle enkelte spillere, som lige måtte give lidt ekstra, og det kunne vi så i dag, men det er klart, at det her kampbillede skal helst ikke fortsætte for os.

Jesper Sørensen forklarer, hvad der er skyld i, at Brøndby har stillet sig ned og forsøgt at forsvare føringen hjem i nu tre kampe i streg.

– Det er måske noget energi, vi har manglet på det sidste. Det må vi til at finde frem.

– Jeg synes ikke, vi får spillet ud med den sikkerhed, vi skal, i anden halvleg. Vi møder et hold – og sådan kommer det til at blive fra nu af… det hold, der er bagud, kommer til at gå frem og løbe stor risiko, og det skulle nogle gange gerne være en fordel for en selv. De muligheder, vi skal få ved at spille igennem et meget åbent hold og komme igennem på den anden side, skal vi benytte os af, og der er vi bare ikke sikre og stærke nok i en kamp som i dag.

– Men okay, vi ender med at vinde den. Jeg synes ikke, vi var tæt på at tabe den – selvfølgelig qua vores 2-0-føring – men vi ender med at vinde den og komme i mål, og det er jeg selvfølgelig super glad for. Det er spillerne også. Men vi ved også godt, at vores præstationer skal være bedre, end de har været på det sidste.

Brøndby fører Superligaen med 55 point.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

I dialog om Albert Grønbæk

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Kræver flere hold i Superligaen

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

FC Midtjylland – Viborg FF

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Godt nyt for uheldig Chelsea-spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn