Hårdt for HIK-keeper: Brøndby kørte rundt med ham

HIK formåede ikke at levere sensation i pokalkampen mod Brøndby, der sidste år røg tidligt ud af turneringen.



For et år siden røg Brøndby ud af den danske pokalturnering efter et ydmygende 0-4-nederlag til Aarhus Fremad.

Sådan en pokalblamage gentog sig ikke onsdag aften, da Brøndby trådte ind i pokalturneringen med en sikker 3-0-sejr over HIK fra 2. division. Dermed er Brøndby videre til ottendedelsfinalen.

HIK havde egentlig fået fordel af hjemmebane, men klubben havde afgivet den til Brøndby, som havde bedre stadionforhold til at afvikle kampen.

Omkring 1500 HIK-fans havde taget turen til Brøndby Stadion, hvor samlet set 7802 tilskuere var på plads. De kunne se Gentofte-klubben holde stand i de første 19 minutter.

Men så gik det for stærkt for de undertippede gæster, som indkasserede to mål på to minutter.

I begge tilfælde begik HIK-keeper Emmanuel Ogura nogle graverende fejl, som Brøndby udnyttede.

Først lykkedes det ikke Ogura at få clearet en bold uden for feltet. Bolden trillede i stedet lige hen til Brøndbys Yuito Suzuki, der nemt kunne trille den ind til 1-0.

To minutter senere gav Ogura en ripost, som Oscar Schwartau kunne samle op til endnu en nem scoring.

HIK havde optræk til chancer, men spillerne fra den tredjebedste fodboldrække manglede kvalitet, når de nærmede sig Brøndbys felt.

I starten af anden halvleg viste HIK-angriberen Milan Rasmussen farlighed, da han trykkede af og fik tvunget Brøndby-keeperen Thomas Mikkelsen til en god redning.

Ogura var dog ikke færdig med at lave fejl og blev noteret for et selvmål, da han midtvejs i anden halvleg på sælsom vis boksede bolden i eget net efter et hjørnespark.

Det skal nævnes, at Ogura også havde nogle gode redninger undervejs i kampen, men HIK må ærgre sig over, at Brøndby fik så mange gaver ved de tre mål.

Også OB, FC Midtjylland og FC Helsingør gik onsdag aften videre til ottendedelsfinalerne i pokalen.

OB vandt 1-0 ude over Hobro. Angriberen Mohamed Buya Turay scorede kampens enlige mål.

FC Midtjylland besejrede på udebane Næstved med 2-0 på mål af midtbanespilleren Charles og angriberen Franculino.

FC Helsingør gik videre med en sejr på 2-1 ude over Aarhus Fremad.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

AGF – Sønderjyske

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

FC Fredericia – FC København

Færdig i Real Madrid



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

10. gang i træk

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Randers FC – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring

OB – Silkeborg IF

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Chok i Wolfsburg

FCK lurer på landsholdsspiller

Manchester United – Liverpool

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Et markant problem for Silkeborg