Brøndby vil hente Agger nu

Ifølge Brøndby IF’s storaktionær vil man gå langt for at hente Daniel Agger til klubben allerede i dette transfervindue.



Storaktionær i Brøndby IF Jan Bech Andersen indrømmer, at klubben vil gå langt for at hente Daniel Agger tilbage til Vestegnen allerede i dette transfervindue. 

Overfor mediet, 3point.dk, der fangede Jan Bech Andersen inden aftenens opgør i Europa League mod Club Brügge forklarer han, at et køb af Agger både kan have sportslig og symbolsk betydning. 

– Der er så mange spekulationer. Han er en drømmespiller, det er der slet ingen tvivl om. Vi vil gå rigtig, rigtig langt for at få Daniel tilknyttet. Men som han også sagde, da han var her med Liverpool, så skal timingen være rigtig. Så lad os håbe, at de to ender kan mødes. Hvornår det bliver, det må tiden vise. Men vi vil gå rigtig langt for at få ham tilbage, for det vil vise, hvor vi sætter baren, det vil vise, at vi har ambitioner og vil gøre en masse fans glade. Og det vil gøre det hele stærkere, siger Jan Bech Andersen. 

Og direkte adspugt om der kan blive tale om en handel allerede i dette transfervindue melder storakionæren klar ud. 

– Vi vil gøre alt, hvad der står i vores magt. Men det er klart, at vi også skal være ansvarlige, og vi skal gøre, hvad der er det rigtige på det rigtige tidspunkt. Men for at svare på spørgsmålet. Ja, vi gør alt, hvad vi kan, hvis og når muligheden opstår, og se om vi kan få løse ender til at mødes. 





LIVE

LIVE: Kent Nielsen overrasker

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

FCK lurer på landsholdsspiller

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Storklub i dialog med Mohamed Salah



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Emre Mor færdig

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Miraklernes tid er ikke forbi

Et markant problem for Silkeborg

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Melder Lindstrøm helt færdig

Manchester United – Liverpool

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Martin Jørgensen lander nyt job

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort