Brøndby vil hente Agger nu

Ifølge Brøndby IF’s storaktionær vil man gå langt for at hente Daniel Agger til klubben allerede i dette transfervindue.



Storaktionær i Brøndby IF Jan Bech Andersen indrømmer, at klubben vil gå langt for at hente Daniel Agger tilbage til Vestegnen allerede i dette transfervindue. 

Overfor mediet, 3point.dk, der fangede Jan Bech Andersen inden aftenens opgør i Europa League mod Club Brügge forklarer han, at et køb af Agger både kan have sportslig og symbolsk betydning. 

– Der er så mange spekulationer. Han er en drømmespiller, det er der slet ingen tvivl om. Vi vil gå rigtig, rigtig langt for at få Daniel tilknyttet. Men som han også sagde, da han var her med Liverpool, så skal timingen være rigtig. Så lad os håbe, at de to ender kan mødes. Hvornår det bliver, det må tiden vise. Men vi vil gå rigtig langt for at få ham tilbage, for det vil vise, hvor vi sætter baren, det vil vise, at vi har ambitioner og vil gøre en masse fans glade. Og det vil gøre det hele stærkere, siger Jan Bech Andersen. 

Og direkte adspugt om der kan blive tale om en handel allerede i dette transfervindue melder storakionæren klar ud. 

– Vi vil gøre alt, hvad der står i vores magt. Men det er klart, at vi også skal være ansvarlige, og vi skal gøre, hvad der er det rigtige på det rigtige tidspunkt. Men for at svare på spørgsmålet. Ja, vi gør alt, hvad vi kan, hvis og når muligheden opstår, og se om vi kan få løse ender til at mødes. 





TransferLIVE: Dansk talent scorer lang aftale




Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

De er enige med Mathias Jensen

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Supercomputer: Her er VM-finalen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afslører: FCK ringede aldrig

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forbereder bud på 970 mio.

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

I dialog om dansk bomber

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

VM-spiller får fem karantænedage

FC Barcelona køber VM-angriber

Ny bejler til dansk guldfugl

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Paraguay – Australien

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Afsløring: FC København sælger Theo Sander