Selv om det så svært ud, lykkedes det for Brøndby.
Tipsbladet kunne kort før formiddag afsløre, har Brøndby IF har købt målmand Patrick Pentz i Bayer Leverkusen – keeperen, der var så velspillende og dygtig for Brøndby, er dermed hos de blå-gule i de kommende fire sæsoner.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har Brøndby ønsket at have fuld fokus på den spændende sæsonafslutning i Superligaen, hvorfor det var helt efter planen, at man her i ugerne efter har fået strikket et tilbud sammen til den 27-årige målmand.
Og man betaler ifølge Tipsbladets oplysninger 19 millioner kroner for at købe målmanden.
Patrick Pentz kom til Brøndby sidste sommer på en etårig lejeaftale, efter at man afhændede Mads Hermansen til Leicester for et stort beløb på over 50 millioner kroner.
Med raketfart blev østrigeren en publikumsyndling, og han steg hurtigt i graderne internt i klubben, hvor der ingen tvivl er om, at han er øverst i hierarkiet. Han har heller ikke lagt skjul på, at han elsker at være i Brøndby, ligesom hans bedre halvdel er nyder at være i København, hvor de bor med deres hund.
Spillet på banen og tiden i Brøndby har imidlertid også vækket interesse fra større udenlandske adresser, og det har set svært ud for Carsten V. Jensen at vinde kampen om førsteprioriteten til målmandspositionen, men ikke desto mindre lykkedes det for fodbolddirektøren.
Landsholdsmålmanden har i hvert fald fået bevist, at Brøndby er en platform, der giver ham startpladser for Østrig, og han er et sted nu, hvor han aldrig har været bedre, hvilket naturligvis har givet ham en EM-billet.
Netop slutrunden i Tyskland var værd at nævne i en sammenhæng med Brøndby, for ifølge Tipsbladets oplysninger gik Superliga-klubben efter en hurtig afklaring med Patrick Pentz, hvorfor beskeden var, at man ønsker en beslutning, inden EM er forbi.
Brøndby ville gerne have den vigtige post besat, før Superligaen-opstarten og de europæiske kampe står for døren, og det lykkedes.
LIVE
TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
Klar transfermelding
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
AGF køber ham
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
OPTAKT
Østrig – Jordan
NYHEDER
Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
NYHEDER
Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
OPTAKT
Iran – New Zealand
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
MEDIE