Den anke, som Brøndby for snart fem måneder siden indgav som følge af den rekordstore bøde på 200.000 kroner som følge af massiv fan-ballade i Parken, nærmer sig sin afgørelse.
– Sagen er under udarbejdelse, og jeg regner med, at det falder på plads i næste uge, siger DBU’s jurist Thomas Jønsson til tipsbladet.dk.
Thomas Jønsson fungerer som sekretær for appeludvalget, der har haft siden 8. oktober til at behandle Brøndbys anke.
Sagen fra Parken blev vurderet til at være af en så slem karakter, at den faldt uden for den tre-trins sanktions-mulighed, som DBU har skrevet ind i de nye regler om objektivt udebaneansvar, hvor klubber drages til ansvar for fansenes opførsel.
Her modtager klubberne en advarsel i første tilfælde, en bøde på 10.000 kroner ved andet tilfælde og en bøde på 25.000 kroner ved tredje tilfælde. Herefter vil nye sager blive behandlet individuelt. Sagen fra Parken blev dog vurderet til at være af en så alvorlig karakter, at den behandlet individuelt og altså resulterede i den rekordstore bøde.
LÆS OGSÅ: Langdrag i Brøndby-bøllesag undrer DBU
Brøndby ankede dommen kort tid efter, og siden har sagen ligget hos DBU’s appeludvalg. I januar understregede leder af DBU Turneringer, Peter Ebbesen, at det var ekstremt vigtigt, at appelsagen var afgjort inden forårspremieren, da sagen kommer til at danne præcedens for fremtidige sager, lige som, at der ligger yderligere sager hos disciplinærudvalget, som ikke kan afgøres inden den endelige afgørelse i sagen med Brøndby er afgjort.
– En af grundene til, at det har taget så langt tid handler om mængden af videomateriale, som der har været brugt for at få så grundigt et indblik i sagen som muligt. Det har været rimeligt voldsomme mængder, siger Thomas Jønsson, der ikke vil løfte sløret for, hvilken retning appeludvalgets afgørelse hælder.
Politiet har i forbindelse med de mange slagsmål og det massive hærværk i Parken også benyttet sig af videomaterialet fra Parken som bevisbyrde i flere straffesager, som i flere tilfælde har ført til dom mod enkeltpersoner.
– Det er en sag, der kræver grundighed, og selvfølgelig er den vigtig i forhold til reglerne om objektivt udebaneansvar og de fremtidige sager, der skal behandles, lyder det fra juristen.
En af de sager, der allerede er indberettet til DBU disciplinærudvalg handler også om Brøndby-fans, der i udekampen mod AaB i oktober måned brændte fyrværkeri af i en sådan grad, at kampen måtte afbrydes af flere omgange.
Falder sagen ind under tre-trins-systemet for sanktioner, vil det betyde en bøde på 25.000 kroner, men hvis den bliver vurderet til at skulle behandles individuelt, kan den ende med at blive en bekostelig afføre for Brøndby – alt afhængigt af afgørelsen på appel-sagen i næste uge.
LÆS OGSÅ: Brøndby: Nul billetter til FCK-kampe
Her falder også afgørelsen for Brøndbys anke om den tildelte bøde på 10.000 kroner fra udekampen mod Lyngby i august 2010, hvor der blev anvendt større
mængder fyrværkeri blandt Brøndbys fans.
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
Henter FC København-spiller
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
LIVE
LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
Kæk Wass: Han filmede!
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Joakim Mæhle åbner op
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
Tottenham præsenterer ny træner
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
Undskylder efter italiensk fiasko
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER