Den anke, som Brøndby for snart fem måneder siden indgav som følge af den rekordstore bøde på 200.000 kroner som følge af massiv fan-ballade i Parken, nærmer sig sin afgørelse.
– Sagen er under udarbejdelse, og jeg regner med, at det falder på plads i næste uge, siger DBU’s jurist Thomas Jønsson til tipsbladet.dk.
Thomas Jønsson fungerer som sekretær for appeludvalget, der har haft siden 8. oktober til at behandle Brøndbys anke.
Sagen fra Parken blev vurderet til at være af en så slem karakter, at den faldt uden for den tre-trins sanktions-mulighed, som DBU har skrevet ind i de nye regler om objektivt udebaneansvar, hvor klubber drages til ansvar for fansenes opførsel.
Her modtager klubberne en advarsel i første tilfælde, en bøde på 10.000 kroner ved andet tilfælde og en bøde på 25.000 kroner ved tredje tilfælde. Herefter vil nye sager blive behandlet individuelt. Sagen fra Parken blev dog vurderet til at være af en så alvorlig karakter, at den behandlet individuelt og altså resulterede i den rekordstore bøde.
LÆS OGSÅ: Langdrag i Brøndby-bøllesag undrer DBU
Brøndby ankede dommen kort tid efter, og siden har sagen ligget hos DBU’s appeludvalg. I januar understregede leder af DBU Turneringer, Peter Ebbesen, at det var ekstremt vigtigt, at appelsagen var afgjort inden forårspremieren, da sagen kommer til at danne præcedens for fremtidige sager, lige som, at der ligger yderligere sager hos disciplinærudvalget, som ikke kan afgøres inden den endelige afgørelse i sagen med Brøndby er afgjort.
– En af grundene til, at det har taget så langt tid handler om mængden af videomateriale, som der har været brugt for at få så grundigt et indblik i sagen som muligt. Det har været rimeligt voldsomme mængder, siger Thomas Jønsson, der ikke vil løfte sløret for, hvilken retning appeludvalgets afgørelse hælder.
Politiet har i forbindelse med de mange slagsmål og det massive hærværk i Parken også benyttet sig af videomaterialet fra Parken som bevisbyrde i flere straffesager, som i flere tilfælde har ført til dom mod enkeltpersoner.
– Det er en sag, der kræver grundighed, og selvfølgelig er den vigtig i forhold til reglerne om objektivt udebaneansvar og de fremtidige sager, der skal behandles, lyder det fra juristen.
En af de sager, der allerede er indberettet til DBU disciplinærudvalg handler også om Brøndby-fans, der i udekampen mod AaB i oktober måned brændte fyrværkeri af i en sådan grad, at kampen måtte afbrydes af flere omgange.
Falder sagen ind under tre-trins-systemet for sanktioner, vil det betyde en bøde på 25.000 kroner, men hvis den bliver vurderet til at skulle behandles individuelt, kan den ende med at blive en bekostelig afføre for Brøndby – alt afhængigt af afgørelsen på appel-sagen i næste uge.
LÆS OGSÅ: Brøndby: Nul billetter til FCK-kampe
Her falder også afgørelsen for Brøndbys anke om den tildelte bøde på 10.000 kroner fra udekampen mod Lyngby i august 2010, hvor der blev anvendt større
mængder fyrværkeri blandt Brøndbys fans.
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
MEDIE
Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
NYHEDER
Har talt med Ferguson om United-job
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
NYHEDER
‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’
MEDIE
Rigtig skidt transfermelding for Hermansen
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
TOPNYHED
Eriksen og Kjær tager afsted
NYHEDER
Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
TOPNYHED
Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
EKSKLUSIVT
Klar på Superliga-skifte: ‘Jeg elsker Danmark!’
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg
TOPNYHED
Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’
NYHEDER
Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch
Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL
Neymar tager en tørn mere
TRANSFER
Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub
Tauson er færdig i Brisbane
Puster til bålet under West Ham-træners sæde
DAGENS SPILFORSLAG
Ulve æder Karameller i Liverpool
Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg
NYHEDER
Rollen som søsterklub kan være en fordel
NYHEDER
Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro
MEDIE
Vavro-skandale – kan få lang karantæne
NYHEDER