Den anke, som Brøndby for snart fem måneder siden indgav som følge af den rekordstore bøde på 200.000 kroner som følge af massiv fan-ballade i Parken, nærmer sig sin afgørelse.
– Sagen er under udarbejdelse, og jeg regner med, at det falder på plads i næste uge, siger DBU’s jurist Thomas Jønsson til tipsbladet.dk.
Thomas Jønsson fungerer som sekretær for appeludvalget, der har haft siden 8. oktober til at behandle Brøndbys anke.
Sagen fra Parken blev vurderet til at være af en så slem karakter, at den faldt uden for den tre-trins sanktions-mulighed, som DBU har skrevet ind i de nye regler om objektivt udebaneansvar, hvor klubber drages til ansvar for fansenes opførsel.
Her modtager klubberne en advarsel i første tilfælde, en bøde på 10.000 kroner ved andet tilfælde og en bøde på 25.000 kroner ved tredje tilfælde. Herefter vil nye sager blive behandlet individuelt. Sagen fra Parken blev dog vurderet til at være af en så alvorlig karakter, at den behandlet individuelt og altså resulterede i den rekordstore bøde.
LÆS OGSÅ: Langdrag i Brøndby-bøllesag undrer DBU
Brøndby ankede dommen kort tid efter, og siden har sagen ligget hos DBU’s appeludvalg. I januar understregede leder af DBU Turneringer, Peter Ebbesen, at det var ekstremt vigtigt, at appelsagen var afgjort inden forårspremieren, da sagen kommer til at danne præcedens for fremtidige sager, lige som, at der ligger yderligere sager hos disciplinærudvalget, som ikke kan afgøres inden den endelige afgørelse i sagen med Brøndby er afgjort.
– En af grundene til, at det har taget så langt tid handler om mængden af videomateriale, som der har været brugt for at få så grundigt et indblik i sagen som muligt. Det har været rimeligt voldsomme mængder, siger Thomas Jønsson, der ikke vil løfte sløret for, hvilken retning appeludvalgets afgørelse hælder.
Politiet har i forbindelse med de mange slagsmål og det massive hærværk i Parken også benyttet sig af videomaterialet fra Parken som bevisbyrde i flere straffesager, som i flere tilfælde har ført til dom mod enkeltpersoner.
– Det er en sag, der kræver grundighed, og selvfølgelig er den vigtig i forhold til reglerne om objektivt udebaneansvar og de fremtidige sager, der skal behandles, lyder det fra juristen.
En af de sager, der allerede er indberettet til DBU disciplinærudvalg handler også om Brøndby-fans, der i udekampen mod AaB i oktober måned brændte fyrværkeri af i en sådan grad, at kampen måtte afbrydes af flere omgange.
Falder sagen ind under tre-trins-systemet for sanktioner, vil det betyde en bøde på 25.000 kroner, men hvis den bliver vurderet til at skulle behandles individuelt, kan den ende med at blive en bekostelig afføre for Brøndby – alt afhængigt af afgørelsen på appel-sagen i næste uge.
LÆS OGSÅ: Brøndby: Nul billetter til FCK-kampe
Her falder også afgørelsen for Brøndbys anke om den tildelte bøde på 10.000 kroner fra udekampen mod Lyngby i august 2010, hvor der blev anvendt større
mængder fyrværkeri blandt Brøndbys fans.
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
NYHEDER
Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
FANKLUBBEN
‘Han har været en stærk signing for AGF’
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Tullberg tror på overraskelsen
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
Sænker prisen mod Midtjylland
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
DAGENS SPILFORSLAG
Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
Store spillersalg sikrer AaB overskud
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER