Den anke, som Brøndby for snart fem måneder siden indgav som følge af den rekordstore bøde på 200.000 kroner som følge af massiv fan-ballade i Parken, nærmer sig sin afgørelse.
– Sagen er under udarbejdelse, og jeg regner med, at det falder på plads i næste uge, siger DBU’s jurist Thomas Jønsson til tipsbladet.dk.
Thomas Jønsson fungerer som sekretær for appeludvalget, der har haft siden 8. oktober til at behandle Brøndbys anke.
Sagen fra Parken blev vurderet til at være af en så slem karakter, at den faldt uden for den tre-trins sanktions-mulighed, som DBU har skrevet ind i de nye regler om objektivt udebaneansvar, hvor klubber drages til ansvar for fansenes opførsel.
Her modtager klubberne en advarsel i første tilfælde, en bøde på 10.000 kroner ved andet tilfælde og en bøde på 25.000 kroner ved tredje tilfælde. Herefter vil nye sager blive behandlet individuelt. Sagen fra Parken blev dog vurderet til at være af en så alvorlig karakter, at den behandlet individuelt og altså resulterede i den rekordstore bøde.
LÆS OGSÅ: Langdrag i Brøndby-bøllesag undrer DBU
Brøndby ankede dommen kort tid efter, og siden har sagen ligget hos DBU’s appeludvalg. I januar understregede leder af DBU Turneringer, Peter Ebbesen, at det var ekstremt vigtigt, at appelsagen var afgjort inden forårspremieren, da sagen kommer til at danne præcedens for fremtidige sager, lige som, at der ligger yderligere sager hos disciplinærudvalget, som ikke kan afgøres inden den endelige afgørelse i sagen med Brøndby er afgjort.
– En af grundene til, at det har taget så langt tid handler om mængden af videomateriale, som der har været brugt for at få så grundigt et indblik i sagen som muligt. Det har været rimeligt voldsomme mængder, siger Thomas Jønsson, der ikke vil løfte sløret for, hvilken retning appeludvalgets afgørelse hælder.
Politiet har i forbindelse med de mange slagsmål og det massive hærværk i Parken også benyttet sig af videomaterialet fra Parken som bevisbyrde i flere straffesager, som i flere tilfælde har ført til dom mod enkeltpersoner.
– Det er en sag, der kræver grundighed, og selvfølgelig er den vigtig i forhold til reglerne om objektivt udebaneansvar og de fremtidige sager, der skal behandles, lyder det fra juristen.
En af de sager, der allerede er indberettet til DBU disciplinærudvalg handler også om Brøndby-fans, der i udekampen mod AaB i oktober måned brændte fyrværkeri af i en sådan grad, at kampen måtte afbrydes af flere omgange.
Falder sagen ind under tre-trins-systemet for sanktioner, vil det betyde en bøde på 25.000 kroner, men hvis den bliver vurderet til at skulle behandles individuelt, kan den ende med at blive en bekostelig afføre for Brøndby – alt afhængigt af afgørelsen på appel-sagen i næste uge.
LÆS OGSÅ: Brøndby: Nul billetter til FCK-kampe
Her falder også afgørelsen for Brøndbys anke om den tildelte bøde på 10.000 kroner fra udekampen mod Lyngby i august 2010, hvor der blev anvendt større
mængder fyrværkeri blandt Brøndbys fans.
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
TOPNYHED
FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
TRANSFER
Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
MEDIE
Zanka meldes færdig i LA Galaxy
FC København-boss i smuttur
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent
FCK-boss kan snart præsentere noget
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
NYHEDER
Går langt ned i løn
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
Mareridt for FC Augsburg
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
Xabi Alonso stopper i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
STORT INTERVIEW
Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL
TRANSFER
Tidligere Superliga-profil i klubskifte
INTERVIEW
Fra den ene dag til den anden ændrede det sig
Steve Cooper giver ingen fribilletter
Ekene Chukwuani imponerer i Monaco
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
NYHEDER
Rådførte sig hos Kamil Grabara
DAGENS SPILFORSLAG