Brøndbys lønbudget mere end fordoblet

På tirsdagens generalforsamling fortæller bestyrelsesmedlem i Brøndby IF Scott Krase, at klubbens lønbudget er fordoblet.



BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndby IF har for nyligt præsenteret et årsregnskab med et minus på 104 millioner kroner.

På tirsdagens generalforsamling slog bestyrelsesmedlem Scott Krase fast, at det blandt andet skyldes Global Football Holdings store investeringer i klubben og truppen siden overtagelsen for to år siden.

Han fortæller blandt andet, at lønbudgettet er mere end fordoblet under GFH's ejerskab.

Hvor det ved overtagelsen hed ni millioner euro (67 millioner kroner), hedder lønbudgettet nu 20 millioner euro (150 millioner kroner).

Det er et ganske markant hop op. De manglende salg i sommer og misset kvalifikation til Europa kombineret med det øgede budget skyldes, at årsregnskabet har et minus på 104 millioner kroner.

Aktionær Torben Røsler har netop været på talerstolen og stiller spørgsmål til en Plan B for at komme i bund med det store minus, hvis den sportslige succes udebliver.

– Det er svært at drive en fodboldklub, da indtægterne er knyttet til fodboldklubben. Man kan også lave andre investeringer, men det vil Brøndby ikke gøre, medmindre det har en naturlig tilknytning til fodboldklubben, siger næstformand Scott McLachlan.

Man ser for eksempel, at Parken Sport & Entertainment, der ejer FCK, har andre forretninger end fodboldklubben. Den vej vil Brøndby ikke gå, og derfor har Scott McLachlan ikke den magiske formel på en Plan B udover at være succesfuld som fodboldklub





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen

AaB spiller sig på førstepladsen

Klar besked om AGF

AGF i kontakt om norsk angriber 

Silkeborg IF – FC København

FC Midtjylland – AC Horsens

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Lyngby BK – AGF

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Ordet “bestikkelse” blev brugt

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Nærmer sig vild FCK-præstation

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Brøndby-boss teaser for transfer

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Franco Baresi er død



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Her er FC Københavns vej i Europa