Global Football Holding er det nyeste skud på stammen i rækken af udenlandske ejere i dansk fodbold.
Det amerikanske investeringsselskab købte fredag i sidste uge lidt over 50 procent af aktierne i Brøndby IF. Brøndby bliver dermed endnu en i selskabets klubportfølje.
De ejer i forvejen Waasland-Beveren i Belgien, AD Alcorcon i Spanien, Estoril fra Portugal, Augsburg i Tyskland, mens enkelte investorer også personligt har penge i Real Salt Lake i USA og Premier League-klubben Crystal Palace.
Derudover forsøgte Global Football Holdings tilbage i november 2021 at købe ADO Den Haag i Holland. Men de amerikanske investorer blev afvist af det hollandske fodboldforbund. Forklaringen lyder flere steder fra, at det var på grund af tidspres. Den samme forklaring har Tipsbladet fået.
– ADO var tæt på at gå konkurs, så de skulle på nye hænder hurtigt. Denne proces er meget stram i Holland, så da de første overtagelsesdokumenter fra Global Football Holdings blev indsendt til den hollandsk licenskomiteé, var det ikke gennemsigtigt nok til, at de kunne godkende dem, siger Jos Boesveld, der har dækket sagen tæt for det hollandske medie Voetbal International.
Ifølge Tipsbladets oplysninger fra kilder meget tæt på klubben, så er en subforklaring den, at det hollandske fodboldforbund ikke ville godkende Global Football Holdings, fordi ejerkredsen ønskede at forblive anonyme ved et køb af ADO Den Haag. Præcis som i tilfældet med Brøndby IF.
Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra det hollandske fodboldforbund på baggrund af disse oplsyninger, men de ønsker ikke at deltage i et interview.
– Jeg kan desværre kun sige, at KNVB ikke udtaler sig om enkeltsager. Uanset hvilken konstruktion der vælges, skal den overholde forskrifterne og vil blive testet i forhold til det, fortæller pressechef i det hollandske fodboldforbund Daan Schippers i et skriftligt svar.
Tipsbladet har også af flere veje forsøgt at få en kommentar fra ADO Den Haag, men de har ikke returneret henvendelserne.
David Blitzer pungede ud
Indtil mandag aften har der været stor mystik omkring Brøndby IF's 14 nye ejere. David Blitzer blev længe før Global Football Holdings kom ind i billedet meldt interesseret i at købe Brøndby IF.
Han sidder også omkring bordet i Brøndbys nye ejerkreds, ligesom han gør det i ADO Den Haag. For da Global Football Holdings blev afvist et køb af den hollandske klub, så stiftede den amerikanske rigmand et nyt firma (Bolt), hvor han af egen lomme betalte de 55 millioner kroner, som ADO Den Haag kostede.
– Vi her på Voetbal International har altid skrevet, at man søgte en anden løsning, da et nyt firma (Bolt) blev oprettet, siger Jos Boesveld til Tipsbladet.
Det hollandske fodboldforbund kunne noget hurtigere godkende David Blitzer til at købe ADO Den Haag, inden klubben ville blive dømt konkurs i retten. På den måde ville der slet ikke være en klub at købe for Global Football Holdings.
Jungletrommerne er dog ikke færdige med at rumle, for ifølge Tipsbladets oplysninger så er få ting blevet bedre under de nye ejere. David Blitzer og folkene omkring ham er udelukkende ude på at skabe en god forretning gennem køb af klubber, som sælges videre med fortjeneste.
Ifølge Tipsbladets oplysninger så pønses der allerede på et salg af ADO Den Haag og Estoril i Portugal, hvis det rette tilbud kommer.
Mandag aften offentliggjorde Brøndby IF 10 ud af 14 navne i den nye ejerkreds. Dem kan du læse om HER.

Spændende nyt om Simon Kjær

Hylder 17-årig dansker: ‘Alle kan lide ham’

Vil sprænge banken for Harry Kane

Jacob Neestrup til “KEP”: ‘Det må du ikke sige!’

Beundrere i Danmark: ‘Verdens bedste forsvarer’

Tour de France-hold lukker og slukker

Peter Schmeichel er dybt uforstående

Skriver historie – alle hylder Superliga-målmand

Chokemne til jobbet i Manchester United?

En komplet katastrofe, siger FCK-spiller

‘Pengemaskinen’ Pogacar skovler millioner ind

Rune i vildt millionkøb – har bare ét problem

Fabrizio Romano deler nyt om Morten Frendrup

Blev snydt – nu får Mølby særlig hæder

– Han er en toptræner

Stor mystik omkring Emil Højlund

– Han er den bedste Superliga-spiller nogensinde

Nyt vildt Victor Froholdt-rygte

Tårevædet Axelsen vinder i Denmark Open

Han er ikke Schmeichel, endnu!

Hylder dansk landsholdsstjerne: ‘Et unikum’

Nyt rygte: – Han skulle have et godt øje til ‘AC’

Her kan du se Liverpool FC mod Manchester United

Viktor Claesson siger stop

Her er de 10 danske cheftrænere med de største job

Afsløring: Næstved og succestræneren forlænger

– Det er det mest oplagte skifte for Froholdt

Holger Rune taler ud om dødstrusler

Elyounoussi slagtet – nu forklarer han

Tøffe: ‘Jeg er en smule forelsket i ham’

Rasmus Bertelsen trives i Randers FC

Fik comeback i 6 minutter – profil skadet igen

Brøndby-boost: Profil er tilbage

Bekræfter: Brøndby betaler erstatning

Pinlig indsats af FCK – Silkeborg tager flot sejr

Kæmpe hyldest venter Yussuf Poulsen

Voldsomt tæt på danskerhandel i kæmpeklub

‘Hvad fanden er det!?’

Ny dansker til United? ‘Amorim elsker ham’

Holger Rune-succes i drama

Husker du ham? Vild succes for Superliga-kending

Katastrofekursen fortsætter for Sverige

Hemmeligt møde – stjernetræner tæt på jobbet

Afslører interesse for dansk stjerne

Kom med forslag til Riemer

Skader værre end først antaget

Vild kamp venter for Lucas Høgsberg

Medie kalder rygte “sæsonens overraskelse”

Tvivl om Eriksen: ‘Det er en hemmelighed’
