Radikal ændring for Brøndbys nye midtbanestjerne

Brøndbys nye stjerne Benjamin Tahirovic har blot været midtbanespiller i 3,5 år.



Brøndby IF lykkedes i transfervinduets sidste timer med at købe en forstærkning til midtbanen.

Benjamin Tahirovic kommer til fra Ajax, hvor udviklingen var gået i stå.

Midtbanemanden har blot optrådt to gange for Amsterdam-klubben i løbet af efteråret, hvorfor udvejen var et skifte denne vinter. Allerede i sommer stod han faktisk på affyringsrampen, hvor FC København havde ham på blokken i deres jagt på en defensiv midtbanespiller.

Nu kan han i stedet iføre sig en Brøndby-trøje, og hvad skal man så forvente sig af det?

Det kan Bart Veenstra, der dækker Ajax stolpe op og stolpe ned for Ajax Showtime, forklare. Og han fortæller faktisk, at Benjamin Tahirovic for få år siden gennemgik en radikal ændring omkring sin position på banen.

– Han spillede angriber før i tiden, og da han kom til Ajax, havde han kun spillet på midtbanen i to år. Hans omgang med bolden var dengang for langsom for en midtbanespiller. Derfor kom han ud i svære situtaioner, hvilket oftest skete, når han var under pres. Hvis han havde plads omkring sig, så kunne man godt se, at han var en god fodboldspiller, siger han til Tipsbladet.

Benjamin Tahirovic kom til Ajax fra AS Roma i sommeren 2023 for i omegnen af 56 millioner kroner – altså har han kun været midtbanespiller i 3,5 år – men det lykkedes bare aldrig i Amsterdam på samme måde som i Rom.

– Da (Jordan) Henderson kom til, blev det ikke til mange kampe for Tahirovic. I sommer vidste Tahirovic også, at hans tid var forbi, da klubben fik ny teknisk direktør og træner. Han blev endda sendt ned på reserveholdet, hvor han trods alt arbejdede så hårdt, at han kom tilbage på førsteholdet. Han har kun spillet to kampe i efteråret, så han har brug for noget tid til at være helt klar, lyder vurderingen fra Bart Veenstra.

Og hvor er han så bedst, efter han blev omskolet fra angriber til midtbanespiller?

– Personligt ser jeg ham som 8’er. Han har kvaliteterne til at løbe i dybden og være en del af offensiven. Når han tager del i det offensive spil, så havde han nogle gode afleveringer til angriberne.

Tiden må vise, om det bliver tilfældet under Frederik Birk, der har ændret Brøndbys udtryk til en 4-3-3, hvor Benjamin Tahirovic kan bruges på flere forskellige måder. Alfa og omega ifølge Bart Veenstra er spilletid.

– Jeg tror, han kommer til at spille mange kampe for Brøndby, selvom det er et skridt tilbage. Nogle gange skal man også tage et skridt tilbage for at tage to frem. Hvis han spiller en masse kampe for Brøndby, så kan han udvikle sig og tage et større skridt på et senere tidspunkt. Hvis det sker, så har Brøndby lavet en god handel, der kan indbringe dem mange penge i fremtiden.

I Ajax blev Benjamin Tahirovic hverken sportsligt eller økonomisk nogen gevinst, selvom Brøndby betaler nogle og 20 millioner for midtbanespilleren, som de selv købte for over det dobbelte.

– Ajax vil gerne have færre spillere i deres trup og skrue ned for deres lønudgifter. Så det er godt for Ajax, hver gang en spiller forlader dem, så ikke skal betale deres løn. Ajax kunne ikke udleje flere spillere i januar, så med et salg hjælper de Tahirovic til mere spilletid og bringer deres lønudgifter ned.

Benjamin Tahirovic, 21 år, er et levn fra sommeren 2023, hvor tidligere teknisk direktør Sven Mislintat stod i spidsen for Ajax. Han blev udsat for massiv kritik for sin indkøbspolitik og indblanding i en interessekonflikt, hvor han købte en spiller til Ajax, som han via omveje tjente penge på.





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Fyrer landstræner to måneder før VM

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Her spiller Lasse Schöne i dag

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

‘Så brænder hele København ned’

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Fik blackout på Brøndby Stadion



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Kan koste Brøndby flere millioner

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

OB siger farvel til seks spillere

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Det er aldrig sket før

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Chelsea – Manchester United

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Ringet op af Brøndby-træner

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Steve Cooper storroser stjerne

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Nu klager FC Barcelona igen

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Fifa kritiserer transportpriser under

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig