Brøndby IF lykkedes i transfervinduets sidste timer med at købe en forstærkning til midtbanen.
Benjamin Tahirovic kommer til fra Ajax, hvor udviklingen var gået i stå.
Midtbanemanden har blot optrådt to gange for Amsterdam-klubben i løbet af efteråret, hvorfor udvejen var et skifte denne vinter. Allerede i sommer stod han faktisk på affyringsrampen, hvor FC København havde ham på blokken i deres jagt på en defensiv midtbanespiller.
Nu kan han i stedet iføre sig en Brøndby-trøje, og hvad skal man så forvente sig af det?
Det kan Bart Veenstra, der dækker Ajax stolpe op og stolpe ned for Ajax Showtime, forklare. Og han fortæller faktisk, at Benjamin Tahirovic for få år siden gennemgik en radikal ændring omkring sin position på banen.
– Han spillede angriber før i tiden, og da han kom til Ajax, havde han kun spillet på midtbanen i to år. Hans omgang med bolden var dengang for langsom for en midtbanespiller. Derfor kom han ud i svære situtaioner, hvilket oftest skete, når han var under pres. Hvis han havde plads omkring sig, så kunne man godt se, at han var en god fodboldspiller, siger han til Tipsbladet.
Benjamin Tahirovic kom til Ajax fra AS Roma i sommeren 2023 for i omegnen af 56 millioner kroner – altså har han kun været midtbanespiller i 3,5 år – men det lykkedes bare aldrig i Amsterdam på samme måde som i Rom.
– Da (Jordan) Henderson kom til, blev det ikke til mange kampe for Tahirovic. I sommer vidste Tahirovic også, at hans tid var forbi, da klubben fik ny teknisk direktør og træner. Han blev endda sendt ned på reserveholdet, hvor han trods alt arbejdede så hårdt, at han kom tilbage på førsteholdet. Han har kun spillet to kampe i efteråret, så han har brug for noget tid til at være helt klar, lyder vurderingen fra Bart Veenstra.

Og hvor er han så bedst, efter han blev omskolet fra angriber til midtbanespiller?
– Personligt ser jeg ham som 8’er. Han har kvaliteterne til at løbe i dybden og være en del af offensiven. Når han tager del i det offensive spil, så havde han nogle gode afleveringer til angriberne.
Tiden må vise, om det bliver tilfældet under Frederik Birk, der har ændret Brøndbys udtryk til en 4-3-3, hvor Benjamin Tahirovic kan bruges på flere forskellige måder. Alfa og omega ifølge Bart Veenstra er spilletid.
– Jeg tror, han kommer til at spille mange kampe for Brøndby, selvom det er et skridt tilbage. Nogle gange skal man også tage et skridt tilbage for at tage to frem. Hvis han spiller en masse kampe for Brøndby, så kan han udvikle sig og tage et større skridt på et senere tidspunkt. Hvis det sker, så har Brøndby lavet en god handel, der kan indbringe dem mange penge i fremtiden.
I Ajax blev Benjamin Tahirovic hverken sportsligt eller økonomisk nogen gevinst, selvom Brøndby betaler nogle og 20 millioner for midtbanespilleren, som de selv købte for over det dobbelte.
– Ajax vil gerne have færre spillere i deres trup og skrue ned for deres lønudgifter. Så det er godt for Ajax, hver gang en spiller forlader dem, så ikke skal betale deres løn. Ajax kunne ikke udleje flere spillere i januar, så med et salg hjælper de Tahirovic til mere spilletid og bringer deres lønudgifter ned.
Benjamin Tahirovic, 21 år, er et levn fra sommeren 2023, hvor tidligere teknisk direktør Sven Mislintat stod i spidsen for Ajax. Han blev udsat for massiv kritik for sin indkøbspolitik og indblanding i en interessekonflikt, hvor han købte en spiller til Ajax, som han via omveje tjente penge på.
LIVE
LIVE: Skrækskade til dansk bomber
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
Afviser mesterskabssnak
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
TIPSBLADETS DOM