Brøndby IF lykkedes i transfervinduets sidste timer med at købe en forstærkning til midtbanen.
Benjamin Tahirovic kommer til fra Ajax, hvor udviklingen var gået i stå.
Midtbanemanden har blot optrådt to gange for Amsterdam-klubben i løbet af efteråret, hvorfor udvejen var et skifte denne vinter. Allerede i sommer stod han faktisk på affyringsrampen, hvor FC København havde ham på blokken i deres jagt på en defensiv midtbanespiller.
Nu kan han i stedet iføre sig en Brøndby-trøje, og hvad skal man så forvente sig af det?
Det kan Bart Veenstra, der dækker Ajax stolpe op og stolpe ned for Ajax Showtime, forklare. Og han fortæller faktisk, at Benjamin Tahirovic for få år siden gennemgik en radikal ændring omkring sin position på banen.
– Han spillede angriber før i tiden, og da han kom til Ajax, havde han kun spillet på midtbanen i to år. Hans omgang med bolden var dengang for langsom for en midtbanespiller. Derfor kom han ud i svære situtaioner, hvilket oftest skete, når han var under pres. Hvis han havde plads omkring sig, så kunne man godt se, at han var en god fodboldspiller, siger han til Tipsbladet.
Benjamin Tahirovic kom til Ajax fra AS Roma i sommeren 2023 for i omegnen af 56 millioner kroner – altså har han kun været midtbanespiller i 3,5 år – men det lykkedes bare aldrig i Amsterdam på samme måde som i Rom.
– Da (Jordan) Henderson kom til, blev det ikke til mange kampe for Tahirovic. I sommer vidste Tahirovic også, at hans tid var forbi, da klubben fik ny teknisk direktør og træner. Han blev endda sendt ned på reserveholdet, hvor han trods alt arbejdede så hårdt, at han kom tilbage på førsteholdet. Han har kun spillet to kampe i efteråret, så han har brug for noget tid til at være helt klar, lyder vurderingen fra Bart Veenstra.

Og hvor er han så bedst, efter han blev omskolet fra angriber til midtbanespiller?
– Personligt ser jeg ham som 8’er. Han har kvaliteterne til at løbe i dybden og være en del af offensiven. Når han tager del i det offensive spil, så havde han nogle gode afleveringer til angriberne.
Tiden må vise, om det bliver tilfældet under Frederik Birk, der har ændret Brøndbys udtryk til en 4-3-3, hvor Benjamin Tahirovic kan bruges på flere forskellige måder. Alfa og omega ifølge Bart Veenstra er spilletid.
– Jeg tror, han kommer til at spille mange kampe for Brøndby, selvom det er et skridt tilbage. Nogle gange skal man også tage et skridt tilbage for at tage to frem. Hvis han spiller en masse kampe for Brøndby, så kan han udvikle sig og tage et større skridt på et senere tidspunkt. Hvis det sker, så har Brøndby lavet en god handel, der kan indbringe dem mange penge i fremtiden.
I Ajax blev Benjamin Tahirovic hverken sportsligt eller økonomisk nogen gevinst, selvom Brøndby betaler nogle og 20 millioner for midtbanespilleren, som de selv købte for over det dobbelte.
– Ajax vil gerne have færre spillere i deres trup og skrue ned for deres lønudgifter. Så det er godt for Ajax, hver gang en spiller forlader dem, så ikke skal betale deres løn. Ajax kunne ikke udleje flere spillere i januar, så med et salg hjælper de Tahirovic til mere spilletid og bringer deres lønudgifter ned.
Benjamin Tahirovic, 21 år, er et levn fra sommeren 2023, hvor tidligere teknisk direktør Sven Mislintat stod i spidsen for Ajax. Han blev udsat for massiv kritik for sin indkøbspolitik og indblanding i en interessekonflikt, hvor han købte en spiller til Ajax, som han via omveje tjente penge på.
TOPNYHED
Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde
MEDIE
Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video
HELT VILDT
Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
FC København scorer millionbeløb
Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
NYHEDER
FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
KARAKTERER
Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
Her kan du se FC Midtjylland mod Genk
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
MEDIE
Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
TOPNYHED
Bekræfter millionbud på dansker
INTERVIEW
Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma
Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
NYHEDER
Klar besked til FCK-fans
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
NYHEDER
– Vi bør være favoritter
EKSKLUSIVT
Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte
NYHEDER
Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’
NYHEDER
Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’
Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne
AVIS