Radikal ændring for Brøndbys nye midtbanestjerne

Brøndbys nye stjerne Benjamin Tahirovic har blot været midtbanespiller i 3,5 år.



Brøndby IF lykkedes i transfervinduets sidste timer med at købe en forstærkning til midtbanen.

Benjamin Tahirovic kommer til fra Ajax, hvor udviklingen var gået i stå.

Midtbanemanden har blot optrådt to gange for Amsterdam-klubben i løbet af efteråret, hvorfor udvejen var et skifte denne vinter. Allerede i sommer stod han faktisk på affyringsrampen, hvor FC København havde ham på blokken i deres jagt på en defensiv midtbanespiller.

Nu kan han i stedet iføre sig en Brøndby-trøje, og hvad skal man så forvente sig af det?

Det kan Bart Veenstra, der dækker Ajax stolpe op og stolpe ned for Ajax Showtime, forklare. Og han fortæller faktisk, at Benjamin Tahirovic for få år siden gennemgik en radikal ændring omkring sin position på banen.

– Han spillede angriber før i tiden, og da han kom til Ajax, havde han kun spillet på midtbanen i to år. Hans omgang med bolden var dengang for langsom for en midtbanespiller. Derfor kom han ud i svære situtaioner, hvilket oftest skete, når han var under pres. Hvis han havde plads omkring sig, så kunne man godt se, at han var en god fodboldspiller, siger han til Tipsbladet.

Benjamin Tahirovic kom til Ajax fra AS Roma i sommeren 2023 for i omegnen af 56 millioner kroner – altså har han kun været midtbanespiller i 3,5 år – men det lykkedes bare aldrig i Amsterdam på samme måde som i Rom.

– Da (Jordan) Henderson kom til, blev det ikke til mange kampe for Tahirovic. I sommer vidste Tahirovic også, at hans tid var forbi, da klubben fik ny teknisk direktør og træner. Han blev endda sendt ned på reserveholdet, hvor han trods alt arbejdede så hårdt, at han kom tilbage på førsteholdet. Han har kun spillet to kampe i efteråret, så han har brug for noget tid til at være helt klar, lyder vurderingen fra Bart Veenstra.

Og hvor er han så bedst, efter han blev omskolet fra angriber til midtbanespiller?

– Personligt ser jeg ham som 8’er. Han har kvaliteterne til at løbe i dybden og være en del af offensiven. Når han tager del i det offensive spil, så havde han nogle gode afleveringer til angriberne.

Tiden må vise, om det bliver tilfældet under Frederik Birk, der har ændret Brøndbys udtryk til en 4-3-3, hvor Benjamin Tahirovic kan bruges på flere forskellige måder. Alfa og omega ifølge Bart Veenstra er spilletid.

– Jeg tror, han kommer til at spille mange kampe for Brøndby, selvom det er et skridt tilbage. Nogle gange skal man også tage et skridt tilbage for at tage to frem. Hvis han spiller en masse kampe for Brøndby, så kan han udvikle sig og tage et større skridt på et senere tidspunkt. Hvis det sker, så har Brøndby lavet en god handel, der kan indbringe dem mange penge i fremtiden.

I Ajax blev Benjamin Tahirovic hverken sportsligt eller økonomisk nogen gevinst, selvom Brøndby betaler nogle og 20 millioner for midtbanespilleren, som de selv købte for over det dobbelte.

– Ajax vil gerne have færre spillere i deres trup og skrue ned for deres lønudgifter. Så det er godt for Ajax, hver gang en spiller forlader dem, så ikke skal betale deres løn. Ajax kunne ikke udleje flere spillere i januar, så med et salg hjælper de Tahirovic til mere spilletid og bringer deres lønudgifter ned.

Benjamin Tahirovic, 21 år, er et levn fra sommeren 2023, hvor tidligere teknisk direktør Sven Mislintat stod i spidsen for Ajax. Han blev udsat for massiv kritik for sin indkøbspolitik og indblanding i en interessekonflikt, hvor han købte en spiller til Ajax, som han via omveje tjente penge på.







LIVE

LIVE: Svensson ser Brøndbys kvaliteter

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Afsløring: De er færdige i Randers



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Tiden er ved at rinde ud

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Napoli-chok på vej

Arsenal vinder Premier League



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Fortryder FC Barcelona-transfer

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Thomas Delaney teaser

AGF jagter hollandsk talent



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK