Da Sean Klaiber bragede kuglen ind bag en sagesløs Kamil Grabara i FCK-buret, var det ikke blot tre point til tabellen, gæsterne kunne tage med sig væk fra et dybt skuffet Parken.
Det var, hvis Brøndby kan holde fast i førstepladsen med tre indbyrdes kampe tilbage mod FC Midtjylland og FC København, også helt afgørende for klubbens fremtid.
I sidste weekend fortalte vi dels om Brøndby-ejer David Blitzers interesse før Brøndby-købet i at købe FC København, dels om det økonomiske hul, der sandsynligvis skal lukkes i Brøndby, hvis man ikke vinder DM og kommer i Champions League eller laver gigantiske salg af Mathias Kvistgaarden og en, på transfermarkedet, aldrende Nicolai Vallys.
Men det er faktisk ikke det, der er hovedpointen i denne analyse, selv om det økonomiske puslespil naturligvis bliver meget lettere at lægge for Blitzer og hans kompagnoner, hvis man vinder guld.
Nej, pengene skal og får Brøndby styr på.
Det handler nærmere om ekstremt oversete faktum, at Brøndby 100 procent har bygget holdet for at vinde lige nu.
Nej, jeg er ikke åndssvag
Du synes måske, det lyder helt åndssvagt, for hvad skulle man da ellers gøre, og hvad gør FCK og FCM så med deres langt større budgetter og rammer for transfers?
Se det er her, der bliver virkelig interessant, for der er faktisk enorm forskel på, hvordan Brøndby IF har gjort tingene de seneste to år, og hvordan på mange måder beslægtede projekter i FC København og FC Midtjylland er blevet forvaltet af Peter Christiansen, Claus Steinlein, Svend Graversen og deres kolleger på Østerbro og i Herning og Ikast.
Jeg vil strække den til at sige, at de er hinandens modsætninger.
Brøndby IF: Det er talenter, drenge fra Vestegnen, der er gået i skole i Ishøj og Brøndbyvester og Danmarks bedste ungdomsafdeling, ikke sandt?
Det har måske været sandt på forskellige tidspunkter i de seneste 50 års danske fodboldhistorie, men virkeligheden er, at Brøndby IF anno 2023 og 2024 er det mest rendyrkede forsøg i Superligaen på at vinde guld her og nu, siden man selv forsøgte præcis det samme under Alexander Zorniger for en håndfuld år siden.
‘Win now’
Det handler om designet af Brøndbys Superliga-hold, sekundært FC Midtjylland og FC Københavns.
I synes måske, det lyder vanvittigt, men der er meget stor forskel på Superliga-trupperne hos de tre tophold, også større end det år til halvandet, der er i forskel i gennemsnitsalderen i startopstillingerne i denne sæson.
Har I bemærket, der kun tales om Kvistgaarden og Vallys i forbindelse med spillersalg i Brøndby IF?
Det er fordi, der ikke er andre, og man kan endda diskutere, om Vallys kan kaldes egentligt salgspotentiale på transfermarkedet anno 2024, hvor den offensive midtbanespiller lige efter lukningen af sommerens transfervindue fylder 28 år.
Brøndbys hold er designet til at vinde lige nu.
Målmanden, midterforsvaret, de to backs, Daniel Wass, Mathias Greve, Josip Radosevic på midtbanen, ja også Ohi Omoijuanfo. Af dem er kun Jacob Rasmussen og Marko Divkovic med særdeles god vilje midaldrende i transfer-sammenhæng.
En dag kan Yuito Suzuki – hvis det går stærkt – og især Filip Bundgaard og Oscar Schwartau blive store salgsemner. Men det er ikke mange i det store billede.
Sammenlign så med FC København og FC Midtjylland. 12-18 måneders forskel i gennemsnitsalder er i sig selv meget mere, end det lyder af, men vigtigere er, at de to klubber i den grad er designet til at sælge spillere, både i år, næste år og om tre år.
Begge steder sælger man spiller hamrende dyrt, minimum dobbelt så dyrt som Brøndby.
Og både Thomas Thomasberg og Jacob Neestrup har som opgave at spille med spillere på mellem 17 og 21-22 år, der i de første halve eller hele sæsoner ikke er bedre end deres mere erfarne konkurrenter og holdkammerater på samme position.
Det er sådan, de fleste klubber gør: Bare ikke Brøndby i de seneste to år, siden David Blitzer og Global Football Holdings kom i spil i sommeren 2022, nogle måneder før den endelige overtagelse.
Pres
Brøndby skal nok komme rimeligt videre, hvis man ikke vinder DM.
Men truppen her i foråret 2024 er i den grad bygget til, at Brøndby skal vinde det DM lige nu.
Sportsligt er det en pistol for panden, før det er en finansiel, hvis vi ellers tror på, at Blitzer og GFH uden videre kan finde ny finansiering til sommer, hvor Brøndby efter planen kommer med et underskud på 110 til 140 millioner kroner.
Det er simpel matematik. De aldrende spillere i Brøndby, og man er aldrende, når man er 26-27 år, de store priser får man næsten udelukkende for spillere mellem 18 og 23 år, får Brøndby ikke det store for, når de skal udskiftes i de kommende år, og den udskiftning bliver uendelig meget hårdere, hvis man ikke får gevinst af den store satsning og vinder DM i fjerde weekend i maj.
Dermed ikke sagt, det bliver lutter lagkage for FCK og FCM at gå ud af foråret uden et mesterskab. FCK risikerer at smide to års forrygende resultater med Champions League-succes som næringsfyldt flødeskum på toppen, mens FCM's seneste mesterskab nu ligger fire år tilbage.
Men Brøndbys design af truppen betyder, de meget gerne skal vinde nu, med mindre man tror, man kan gå mod sædvanen og komme tilbage med de samme, efterhånden gamle, spillere om et år og igen bejle til guldet.

TransferLIVE: Stor interesse for Scott McKenna

Afsløring: Hvid røg – her ankommer ny FCK-stjerne

Afsløring: Brøndby har flot videresalgsklausul

Kan købes til spotpris

Glæd jer bare, FCK: Kotarski en klasse over Ramaj

Tengstedt på plads i ny klub

Lance Armstrong har bemærket noget ved Vingegaard

Altafgørende for Brøndbys fremtid

Afsløring: Nyt FCK-scoop – køber stjernen Kotarski

Havde ‘langt bedre’ tilbud fra FC Midtjylland

Zorniger med iskold Moukoko-bemærkning

Her er fem bud på Kvistgaardens afløser i Brøndby

Her er prisen på Mathias Kvistgaarden

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Gylden chance for Roony Bardghji

Newcastle går på rov hos FC Midtjylland

FCM-spiller solgt – her er prisen

Udenlandske klubber stjæler transferplan

Afsløring: Brøndby udlejer Carl Björk

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Har trænet FCK’s nye stjerne: Så god er han

Eksklusivt: Kom med på FCM’s transfer-jagt

Massiv interesse for Horsens-flop

Afsløring: Næstved henter AGF-spiller

Andreas Pyndt skifter til Superliga-klub

Lindstrøm på blokken i storklub

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

De kan tjene kassen på Moukoko

To spillere på vej væk fra FC Midtjylland

Yussuf kan skabe intern kamp: ‘Jeg er ikke naiv’

AGF jubler: Henter profil og får købsoption

Kongen af straffespark på vej til FC København

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger

Belgier var fristet af FCK og FCM

Lukas Lerager ikke i tvivl: ‘Fremragende handel’

Det vidste du ikke om ny Superliga-profil

FCN-bet: Ramt af korsbåndsskade

Flere prominente bejlere til dansk forsvarsspiller

– Holger Rune på niveau med Sinner og Alcaraz

Fire spillere er på vej væk fra Brøndby IF

Afsløring: Brøndby sælger Mathias Kvistgaarden

FC København sælger Mamoudou Karamoko

Klar Birk-melding: Vil have en assistenttræner

Afsløring: Vendsyssel tæt på Steven Simpson

Engelske klubber har henvendt sig til Mathias Ross

Detaljen der har taget Clara Tauson til nye højder

Enig om tidligere Superliga-stjerne

Serie A-klub afslører godt øje til Superligaen

Azzurre hælder salt i portugisisk sår

Roony Bardghji består første lægetjek

Vildt transfer-kup: Fik SMS 10 min inde i guldfest

Afsløring: FC Nordsjælland køber Nicklas Røjkjær

Rasmus Falk gjorde comeback for OB

Hollandsk stjerne vinder i Touren

“Superdanskeren”