Bryggeri bag Albani: Vi ville rigtig gerne have OB

Unibrew, der står bag Albani, ville gerne have været sponsor i OB, hvis det var muligt. Men det har været for dyrt for det lokale bryggeri.



2001 var et skæbnesvangert år på Fyn. Det var i dét år, at der sidste gang blev serveret Albani-øl til en OB-hjemmekamp på det stadion, der i folkemunde bare kaldes Odense Stadion. 
 
I 2001 blev Carlsberg ny hovedsponsor i OB, og derfor serveres der ikke længere den lokale Albani-øl til OB’s hjemmekampe. Den slags betyder noget for fynboer, og nu er det blevet et tema i lokalavisen Fyens Stiftstidende. 
 
For hvorfor er Albani ikke repræsenteret i OB?
 
– Vi har måttet træffe nogle valg. Skulle vi have været med for OB, så var der rigtig meget andet, vi skulle sige nej til. Vi har sagt, at det er vigtigt for os at støtte breddeidrætten på Fyn. Vi er i næsten samtlige idrætshaller på Fyn, siger Freddy Larsen, der er sponsorchef i Royal Unibrew, som Albani er en del af, til Fyens Stiftstidende.
 
Han mener dog, at bryggeri-kompaniet Unibrew er godt repræsenteret i Superligaen.  
 
– Ja, vi har jo meget i kompaniet Unibrew. Vi er hovedsponsor hos AGF, og storsponsor i Midjylland og AAB. På landsplan deler vi Superligaen mellem os, siger Freddy Larsen og tilføjer i Fyens Stiftstidende:
 
– Vi ville da rigtig gerne have OB, hvis det var muligt. Vi kalder Odense ” det nye sort”, når jeg er ude omkring. Der sker noget i Odense også med den nye vækstpolitik fra kommunens side.
 
Carlsberg forlængede i 2014 sit sponsorat med OB frem til 2020, så der er altså ikke meget, der tyder på, at der kommer Albani i hanerne til OB’s kampe i den nærmeste fremtid. 




LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Forhandler med Jannik Vestergaard

Norsk ekspert håner Danmark

Norge – England

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Scorer heftig lønstigning

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Spanien – Belgien

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Knuser transferrekord

Uventet transferdrejning



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hylder kæmpe FCM-transfer

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Norges kronprins rejser til USA

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner