Bryggeri bag Albani: Vi ville rigtig gerne have OB

Unibrew, der står bag Albani, ville gerne have været sponsor i OB, hvis det var muligt. Men det har været for dyrt for det lokale bryggeri.



2001 var et skæbnesvangert år på Fyn. Det var i dét år, at der sidste gang blev serveret Albani-øl til en OB-hjemmekamp på det stadion, der i folkemunde bare kaldes Odense Stadion. 
 
I 2001 blev Carlsberg ny hovedsponsor i OB, og derfor serveres der ikke længere den lokale Albani-øl til OB’s hjemmekampe. Den slags betyder noget for fynboer, og nu er det blevet et tema i lokalavisen Fyens Stiftstidende. 
 
For hvorfor er Albani ikke repræsenteret i OB?
 
– Vi har måttet træffe nogle valg. Skulle vi have været med for OB, så var der rigtig meget andet, vi skulle sige nej til. Vi har sagt, at det er vigtigt for os at støtte breddeidrætten på Fyn. Vi er i næsten samtlige idrætshaller på Fyn, siger Freddy Larsen, der er sponsorchef i Royal Unibrew, som Albani er en del af, til Fyens Stiftstidende.
 
Han mener dog, at bryggeri-kompaniet Unibrew er godt repræsenteret i Superligaen.  
 
– Ja, vi har jo meget i kompaniet Unibrew. Vi er hovedsponsor hos AGF, og storsponsor i Midjylland og AAB. På landsplan deler vi Superligaen mellem os, siger Freddy Larsen og tilføjer i Fyens Stiftstidende:
 
– Vi ville da rigtig gerne have OB, hvis det var muligt. Vi kalder Odense ” det nye sort”, når jeg er ude omkring. Der sker noget i Odense også med den nye vækstpolitik fra kommunens side.
 
Carlsberg forlængede i 2014 sit sponsorat med OB frem til 2020, så der er altså ikke meget, der tyder på, at der kommer Albani i hanerne til OB’s kampe i den nærmeste fremtid. 




LIVE

LIVE: Viborg-hærværk på FCM-anlæg

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Færdig i Real Madrid



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

AGF – Sønderjyske

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

FC Fredericia – FC København

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

10. gang i træk

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Randers FC – Vejle Boldklub

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

OB – Silkeborg IF

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer