På onsdagens generalforsamling i Brøndby blev der sat dato for, hvornår den livsvigtige aktie-emission bliver sat i gang. Brøndby-ledelsen har meldt ud, at man fra 12-25. april skal have solgt aktier for mindst 60 millioner kroner for i første omgang at kunne klare sig fri af de voldsomme økonomiske kvaler, som klubben er havnet i.
Aktie-klasserne i Brøndby blev på samme tid udlignet, så der ikke længere er forskel på A- og B-aktier, hvilket åbner op for en helt ny sammensætning af magtstukturen i selskabet bag fodboldklubben.
i 2012 indgik Brøndby en aktie-tegningsaftale med fansene fra Brøndby Supporters Trust, der for at hjælpe klubben på rette vej gik i gang med at afsætte aktier. På generalforsamlingen blev parterne dog enige om at annullere aftalen som følge af den forestående aktie-emission.
Fredag har brøndby Supporters Trust på deres hjemmeside gjort det klart, at man fortsat vil være med til at investere penge i Brøndby – dels for at hjælpe klubben og dels for at få indflydelse. Men det er ikke uden bange anelser, at BST arbejder videre i kulissen.
– Det er vores grundlæggende holdning, at man bedst sikrer en bæredygtig fodboldforretning, hvis denne drives i tæt samarbejde med klubbens fans, og dette er naturligvis stadig udgangspunktet for foreningens arbejde, skriver BST.
– Gennemføres en kommende emission, er det oplagt at BST deltager i denne. Men situationen taget i betragtning, bliver vi nødt til at se en konkurs som et muligt scenarie. I dette tilfælde, vil BST gå forrest i arbejdet med at genopbygge klubben, og vores indsamlede midler vil gå til dette formål. Sammen må vi skabe et godt udgangspunkt for genrejsningen af Brøndby IF.
Det er efter planen meningen, at Brøndby i løbet af fredag vil offentliggøre et prospekt for den kommende aktie-emission, så der bliver dannet et realistisk billede af, hvad det er pengene til aktiekøbet går til.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
AVIS
Dansk klub ‘brandvarm’ på Nicolai Larsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
INTERVIEW
