Der skete ikke meget på Superligaens transfermarked i januar sammenlignet med de voldsomme handler, der gik igennem i 2022 og 2023.
Men det betyder også, at varelageret er særdeles fyldt frem mod sommerens transfervindue.
Her er 10 af de største defensive salgsemner i Superligaen frem mod sommerens transfervindue.
Adamo Nagalo
Midtstopper, FC Nordsjælland
21 år, Burkina Faso
Prisniveau: 60-100 millioner kroner
Der er rigeligt med muligheder til sommer efter massiv interesse både sidste sommer og her i vinter.
Nagalo er rigtig god men mangler lige det allersidste for at slå igennem i Superligaens kollektive bevidsthed – det her er en spiller, der nemt burde kunne slutte højt i Tipsbladets kåring til Forårets Profil i maj.
Han kommer til at indbringe et stort beløb, nok over 75 millioner kroner, hvis foråret går som håbet i FCN – og ellers vil San Diego-holdet ligge som bagstopper, hvis nu det rette tilbud i Europa ikke er der i 2025.

Elias Jelert
Højre back, FC København
20 år, Danmark
Prisniveau: 50-70 millioner kroner
Han er et oplagt salg til sommer.
Tre mesterskaber, to ture i Champions League, det lugter i den grad af en afgang.
Der skal nok interesse fra adskillige klubber til, før prisen ryger højt op for en højre back, og det kommer nok også til at diktere meget, om Premier League (midt og bund) er i spil eller ej.
Det vil være en overraskelse, hvis ikke Jelert er i en større liga til september.
Læs også Tipsbladets gennemgang af alle 12 Superliga-klubbers spillerbudgetter
Emiliano Martínez
Central midtbane, FC Midtjylland
24 år, Uruguay
Prisniveau: 40-75 millioner kroner
Klubberne cirkler allerede omkring ham, og det peger i retning af et salg til sommer.
Forårssæsonen kommer til at diktere, hvor stor en liga og klub, Martínez havner i – det kan være alt fra Premier League til Mexico eller Argentina, og prisen er svær at forudsige efter nul kampe siden begyndelsen af september.

Alexander Busch
Midtstopper, Silkeborg IF
20 år, Danmark
Prisniveau: 25-40 millioner kroner
Midtstopperen voksede markant i præstationer gennem 2023, og man må ikke undervurdere, hvor interessant midtstopper-positionen er på transfermarkedet.
Busch’ pris er ikke lige så påvirkelig som angriberen Alexander Linds, der kan og vil svinge vildt efter antallet af scoringer i foråret.
Forsvarsspilleren har en god pakke af fysik, hurtighed og evnen til at spille i SIF’s ambitiøse pasningsspil, der vil gøre ham interessant i udlandet.
Oliver Provstgaard
Midtstopper, Vejle Boldklub
20 år, Danmark
Prisniveau: 15-30 millioner kroner
U/21-landsholdsspilleren har været i ilden og kommer det igen i foråret.
I højere grad end de fleste andre på denne liste skal han bevise sig – kan han spille i toppen af Superligaen, kan han spille i udlandet?
Pilen peger mod en transfer, og så kommer Provstgaard og VB’s resultater i foråret til at afgøre meget, ikke mindst overlevelse i Superligaen.
Kolbeinn Finnsson
Venstre back, Lyngby Boldklub
24 år, Island
Prisniveau: 10-25 millioner kroner
Han er en af Superligaens bedste backs, og det er ærlig talt overraskende, at han stadig er i Lyngby.
Lyngby har haft flere bud på islændingen, og det virker helt oplagt, at han kommer afsted til sommer for et tocifret millionbeløb.
Læg mærke til, at Finnsson er venstre back – det er en evig mangelvare i topfodbold, ja fodbold på alle niveauer.
Tobias Slotsager
Midtstopper, OB
17 år, Danmark
Prisniveau: 20-40 millioner kroner
Det har bestemt ikke været et par lette år i Odense, men Slotsager ser ud til at have de sportslige og menneskelige kvaliteter til at få en karriere som midtstopper i en betydeligt større klub end OB.
Det er ikke bare for sjov, Slotsager har været anfører, og der har været bud efter teenageren allerede.
OB kan ikke undvære ham nu, men kommer det gode bud til sommer, vil ledelsen i klubben også være fristet til at holde stimen af udmærkede salg kørende.

Jacob Rasmussen
Midtstopper, Brøndby IF
27 år, Danmark
Prisniveau: 25-50 millioner kroner
Rasmussen lader ikke til at være købt ind som en spiller, der skal sælges videre med profit, men stopperens niveau er så højt, at han være en seriøs overvejelse for mere pengestærke klubber i udlandet.
Det bliver nok ikke den helt store profit, man kan få på Jacob Rasmussen, men bliver tilbuddet spændende nok for den gode forsvarsspiller, kan det blive hårdt at sige nej.
Oliver Bundgaard
Venstre back, Viborg FF
23 år, Danmark
Prisniveau: 10-20 millioner kroner
Anden halvdel af 2023 var ikke så god som det, der kom før, men der er så meget guf i venstre backen og mulighed for forbedring, at Bundgaard er et oplagt transfermål for udenlandske klubber på back-jagt.
Filip Djukic
Målmand, Hvidovre IF
24 år, Danmark (Montenegro)
Prisniveau: 2-4 millioner kroner
Det er jo ikke den bedste jobansøgning at stå for et hold, alle forventer slutter sidst i Superligaen, som også er Hvidovres placering i vinterpausen.
Men den montenegrinske landshold fra Vestegnen gør en rimelig figur under svære omstændigheder, og det kunne give et klubskifte, hvis Hvidovre som ventet skal spille i 1. Division efter sommerpausen.
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
NYHEDER
Harry Maguire i chok
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
NYHEDER
Dansk toptræner lander stort job
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
AVIS