I sommer brugte de rekordmange penge på at shoppe spillere i Søhøjlandet.
Silkeborg IF havde nemlig et særdeles aktivt transfervindue, hvor der blev hentet flere spillere til klubben, samtidig med at der også var en sommeroprydning i truppen.
Der blev sagt farvel til profilerede navne som Mark Brink, Stefán Teitur Thórdarson og Alexander Lind, der også endte med at indbringe en rekordhøj transfersum, da han blev solgt til Pisa. Imens sendte man Andreas Pyndt, Frederik Carstensen og Jacob Pryts afsted, da de alle jagtede mere spilletid, end hvad Kent Nielsen havde givet dem på kunstgræsset i Silkeborg.
Sportschef Jesper Stüker fik derfor en travl sommer, hvor der helt klassisk blev hentet spillere ind fra 1. division, men han prøvede også noget helt nyt i form af eksotiske transfers efter Silkeborg-standarder fra Kasakhstan og Portugal.
Tipsbladet kommer her med en gennemgang, af alle de spillere Silkeborg IF hentede til klubben i sommer.
Spillerne er vurderet udfra følgende skala:
6 bolde: Verdensklasse.
5 bolde: Højt, internationalt niveau.
4 bolde: Fortrinlig indsats.
3 bolde: Godkendt præstation.
2 bolde: Skuffende, under middel.
1 bold: Dårlig præstation
0 bolde: Uacceptabelt.
Jeppe Andersen – 23 kampe tre mål en assist – 4 bolde
Efter mange sæsoner uden for landets grænser, som blandt andet anfører i Hammarby, vendte den erfarne midtbanespiller snuden hjem. Og det har nok hverken han eller Silkeborg fortrudt. Jeppe Andersen har vist sig som en plug and play-spiller, der fra dag ét gik ind i Kent Nielsens startopstilling, hvor han noget overraskende har spillet mest på 10’eren – en position, de færreste havde forventet at se den 32-årige midtbanespiller på. Generelt har Jeppe Andersen gjort det glimrende i Søhøjlandet, hvor han altid bidrager med et stort løbepensum og et godt presspil, der er blevet krydret med vigtige scoringer mod Brøndby, FCK og FCN.
Ramazan Orazov – 17 kampe to mål – 1 bold
125.000 kommentarer er der på det Instagram-opslag, Silkeborg lagde op i sommer, da de signede den lille kazak – men det er altså også højdepunktet indtil videre for offensivspilleren i hans tid i Silkeborg. I starten af sæsonen havde han stor tillid fra Kent Nielsen, men han er så småt gledet ud af holdet. Han virker på mange måder som et fremmedlegeme på banen, og selvom han minder en del om Anders Klynge, så virker det ikke til, at han har nogle kvaliteter, der er på et højt nok niveau til, at han kan gøre en forskel i Superligaen.
Younes Bakiz – 21 kampe ni mål og otte assists – 6 bolde
En fuldstændig fænomenal transfer for Silkeborg. Younes Bakiz har været afsindig vigtig i Søhøjlandet, siden han kom til klubben. Lige siden man sagde farvel til Nicolai Vallys og Sebastian Jørgensen, har man savnet en 10’er i Silkeborg, der kan skabe ting på egen hånd – udover Tonni Adamsen, når han har været trukket derned. Det har man fået i den 25-årige dribler, der satte to tykke streger under sin gode halvsæson ved næsten på egen hånd at sende sin tidligere klub AaB ud af pokalturneringen – bravo, Bakiz!
Mads Freundlich – 23 kampe et mål og en assist – 3 bolde
Han var den dyreste nye dreng i flokken i sommer, men han har ikke været den bedste af the new kids on the block. Midtbanespilleren har fået rigtig mange kampe fra start i sæsonen, hvor han egentlig har gjort det udmærket, men han har stået i skyggen af Mads Larsen og Pelle Mattsson, der er de sikre startere på den centrale midtbane. Potentialet er der helt bestemt, og mon ikke det bliver bedre med tiden, men der har manglet det sidste tempo i boldomgangen, for at han for alvor kan markere sig i Superligaen.
Artiklen fortsætter under billedet.

Pedro Ganchas – 25 kampe to mål og en assist – 5 bolde
Silkeborg har i denne sæson spillet 2280 minutter fordelt på alle turneringer, og det har Pedro Ganchas også. Forsvarsspilleren havde en lidt tung start i Søhøjlandet, hvor han ikke så godt ud, men han har i den grad vendt bøtten. Nu er han efterhånden den største forsvarsprofil, klubben har rendende rundt, og det, at han har spillet hvert sekund i løbet af sommeren og efteråret, vidner om, at her har vi en mand, Kent Nielsen stoler på. Når Pontus Rödin og Alexander Busch for alvor kommer tilbage i efteråret, er spørgsmålet ikke, hvor godt de to kommer til at gøre det sammen – nej, spørgsmålet er, hvem der får pladsen til højre for portugiseren.
Alexander Simmelhack – 12 kampe tre mål – 3 bolde
Den unge angriber blev hentet til klubben som udviklingsspiller og har generelt gjort det ganske fornuftigt. Det er svært at få det helt store gennembrud, når man står i skyggen af Tonni Adamsen, men de gange, den 19-årige angriber har været i spil fra bænken, har han lavet vigtige scoringer – blandt andet den sene udligning i Parken, som han nok aldrig selv glemmer.
Andreas Poulsen – 19 kampe tre assists – 1 bold
Når man bliver spillet af holdet af en højrebenet venstreback i form af Robin Østrøm, så fortæller det en historie om, at man ikke har været overbevisende – og det har Andreas Poulsen bestemt ikke. Han blev hentet efter sidste sæsons lejeophold, hvor han afsluttede det fint, men uden at brillere. Alligevel må Silkeborg have set et stort potentiale i det tidligere stortalent, men det har man ikke set meget til i efteråret. De glemmer nok sent i Silkeborg, hvem der ophævede offsiden mod Gent, der endte med at koste klubbens videre færd i Europa.
Rasmus Thelander – 12 kampe – 4 bolde
De kunne ikke bruge ham i Aalborg, men det kunne de bestemt i Søhøjlandet. Forsvarsklippen kom til i de allersidste dage af transfervinduet, da skadessituationen så værst ud i det centrale forsvar, og Rasmus Thelander var klar til at tage fat med det samme. Både han og Silkeborg må være meget tilfredse med, hvad de har fået ud af hinanden, og spørgsmålet er så, om det bliver et længere ægteskab eller bare en kortvarig efterårsflirt.
Meget mere end godkendt
Udover enkelte fejlskud har Silkeborg ramt bullseye med langt de fleste af de transfers, de lavede i sommer. Det er tydeligt, at det gør det lettere at rekruttere, når man gennem så mange år har hentet spillere med det ene formål, at de skal passe til Kent Nielsen og ikke omvendt – selvom der bliver lavet taktiske justeringer alt efter, hvem han har i sin trup.
Resultaterne viser det også. Selvom man måske havde forventet, at der i denne sæson skulle bygges op igen, har man allerede leveret flotte præstationer. Måske er det kedeligt, at man spiller uafgjort i syv kampe i streg, men det vidner om et hold, der er svært at slå. Det er kun blevet til tre nederlag i efteråret, hvoraf to er mod de forsvarende mestre fra FC Midtjylland.
Samtidig med at man står i en pokalsemifinale for tredje år i træk, er der grund til glæde på Søholt. Ambitionen er nok, at man – på trods af et forventet farvel til Oliver Sonne – har en tro på, at holdet kun bliver sværere at have med at gøre i foråret.
LIVE
LIVE: OB skriver med stortalent
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
FCM ansætter ny topboss
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
Mexico kommer med markant melding om VM
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
Deler nyt om fremtiden
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
Optakt: Newcastle – Manchester City
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
‘Tottenham er i overhængende fare’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
Nu svarer David Nielsen
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
Bayern tromler sig videre
Celta Vigo – Real Madrid
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
Tottenhams nedtur fortsætter
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
NYHEDER