I sommer brugte de rekordmange penge på at shoppe spillere i Søhøjlandet.
Silkeborg IF havde nemlig et særdeles aktivt transfervindue, hvor der blev hentet flere spillere til klubben, samtidig med at der også var en sommeroprydning i truppen.
Der blev sagt farvel til profilerede navne som Mark Brink, Stefán Teitur Thórdarson og Alexander Lind, der også endte med at indbringe en rekordhøj transfersum, da han blev solgt til Pisa. Imens sendte man Andreas Pyndt, Frederik Carstensen og Jacob Pryts afsted, da de alle jagtede mere spilletid, end hvad Kent Nielsen havde givet dem på kunstgræsset i Silkeborg.
Sportschef Jesper Stüker fik derfor en travl sommer, hvor der helt klassisk blev hentet spillere ind fra 1. division, men han prøvede også noget helt nyt i form af eksotiske transfers efter Silkeborg-standarder fra Kasakhstan og Portugal.
Tipsbladet kommer her med en gennemgang, af alle de spillere Silkeborg IF hentede til klubben i sommer.
Spillerne er vurderet udfra følgende skala:
6 bolde: Verdensklasse.
5 bolde: Højt, internationalt niveau.
4 bolde: Fortrinlig indsats.
3 bolde: Godkendt præstation.
2 bolde: Skuffende, under middel.
1 bold: Dårlig præstation
0 bolde: Uacceptabelt.
Jeppe Andersen – 23 kampe tre mål en assist – 4 bolde
Efter mange sæsoner uden for landets grænser, som blandt andet anfører i Hammarby, vendte den erfarne midtbanespiller snuden hjem. Og det har nok hverken han eller Silkeborg fortrudt. Jeppe Andersen har vist sig som en plug and play-spiller, der fra dag ét gik ind i Kent Nielsens startopstilling, hvor han noget overraskende har spillet mest på 10’eren – en position, de færreste havde forventet at se den 32-årige midtbanespiller på. Generelt har Jeppe Andersen gjort det glimrende i Søhøjlandet, hvor han altid bidrager med et stort løbepensum og et godt presspil, der er blevet krydret med vigtige scoringer mod Brøndby, FCK og FCN.
Ramazan Orazov – 17 kampe to mål – 1 bold
125.000 kommentarer er der på det Instagram-opslag, Silkeborg lagde op i sommer, da de signede den lille kazak – men det er altså også højdepunktet indtil videre for offensivspilleren i hans tid i Silkeborg. I starten af sæsonen havde han stor tillid fra Kent Nielsen, men han er så småt gledet ud af holdet. Han virker på mange måder som et fremmedlegeme på banen, og selvom han minder en del om Anders Klynge, så virker det ikke til, at han har nogle kvaliteter, der er på et højt nok niveau til, at han kan gøre en forskel i Superligaen.
Younes Bakiz – 21 kampe ni mål og otte assists – 6 bolde
En fuldstændig fænomenal transfer for Silkeborg. Younes Bakiz har været afsindig vigtig i Søhøjlandet, siden han kom til klubben. Lige siden man sagde farvel til Nicolai Vallys og Sebastian Jørgensen, har man savnet en 10’er i Silkeborg, der kan skabe ting på egen hånd – udover Tonni Adamsen, når han har været trukket derned. Det har man fået i den 25-årige dribler, der satte to tykke streger under sin gode halvsæson ved næsten på egen hånd at sende sin tidligere klub AaB ud af pokalturneringen – bravo, Bakiz!
Mads Freundlich – 23 kampe et mål og en assist – 3 bolde
Han var den dyreste nye dreng i flokken i sommer, men han har ikke været den bedste af the new kids on the block. Midtbanespilleren har fået rigtig mange kampe fra start i sæsonen, hvor han egentlig har gjort det udmærket, men han har stået i skyggen af Mads Larsen og Pelle Mattsson, der er de sikre startere på den centrale midtbane. Potentialet er der helt bestemt, og mon ikke det bliver bedre med tiden, men der har manglet det sidste tempo i boldomgangen, for at han for alvor kan markere sig i Superligaen.
Artiklen fortsætter under billedet.

Pedro Ganchas – 25 kampe to mål og en assist – 5 bolde
Silkeborg har i denne sæson spillet 2280 minutter fordelt på alle turneringer, og det har Pedro Ganchas også. Forsvarsspilleren havde en lidt tung start i Søhøjlandet, hvor han ikke så godt ud, men han har i den grad vendt bøtten. Nu er han efterhånden den største forsvarsprofil, klubben har rendende rundt, og det, at han har spillet hvert sekund i løbet af sommeren og efteråret, vidner om, at her har vi en mand, Kent Nielsen stoler på. Når Pontus Rödin og Alexander Busch for alvor kommer tilbage i efteråret, er spørgsmålet ikke, hvor godt de to kommer til at gøre det sammen – nej, spørgsmålet er, hvem der får pladsen til højre for portugiseren.
Alexander Simmelhack – 12 kampe tre mål – 3 bolde
Den unge angriber blev hentet til klubben som udviklingsspiller og har generelt gjort det ganske fornuftigt. Det er svært at få det helt store gennembrud, når man står i skyggen af Tonni Adamsen, men de gange, den 19-årige angriber har været i spil fra bænken, har han lavet vigtige scoringer – blandt andet den sene udligning i Parken, som han nok aldrig selv glemmer.
Andreas Poulsen – 19 kampe tre assists – 1 bold
Når man bliver spillet af holdet af en højrebenet venstreback i form af Robin Østrøm, så fortæller det en historie om, at man ikke har været overbevisende – og det har Andreas Poulsen bestemt ikke. Han blev hentet efter sidste sæsons lejeophold, hvor han afsluttede det fint, men uden at brillere. Alligevel må Silkeborg have set et stort potentiale i det tidligere stortalent, men det har man ikke set meget til i efteråret. De glemmer nok sent i Silkeborg, hvem der ophævede offsiden mod Gent, der endte med at koste klubbens videre færd i Europa.
Rasmus Thelander – 12 kampe – 4 bolde
De kunne ikke bruge ham i Aalborg, men det kunne de bestemt i Søhøjlandet. Forsvarsklippen kom til i de allersidste dage af transfervinduet, da skadessituationen så værst ud i det centrale forsvar, og Rasmus Thelander var klar til at tage fat med det samme. Både han og Silkeborg må være meget tilfredse med, hvad de har fået ud af hinanden, og spørgsmålet er så, om det bliver et længere ægteskab eller bare en kortvarig efterårsflirt.
Meget mere end godkendt
Udover enkelte fejlskud har Silkeborg ramt bullseye med langt de fleste af de transfers, de lavede i sommer. Det er tydeligt, at det gør det lettere at rekruttere, når man gennem så mange år har hentet spillere med det ene formål, at de skal passe til Kent Nielsen og ikke omvendt – selvom der bliver lavet taktiske justeringer alt efter, hvem han har i sin trup.
Resultaterne viser det også. Selvom man måske havde forventet, at der i denne sæson skulle bygges op igen, har man allerede leveret flotte præstationer. Måske er det kedeligt, at man spiller uafgjort i syv kampe i streg, men det vidner om et hold, der er svært at slå. Det er kun blevet til tre nederlag i efteråret, hvoraf to er mod de forsvarende mestre fra FC Midtjylland.
Samtidig med at man står i en pokalsemifinale for tredje år i træk, er der grund til glæde på Søholt. Ambitionen er nok, at man – på trods af et forventet farvel til Oliver Sonne – har en tro på, at holdet kun bliver sværere at have med at gøre i foråret.
LIVE
TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
Her kan du se FC København mod Napoli
TOPNYHED
17-årig starter for FCK mod Napoli
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Dansk klub har ham på radaren
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
TOPNYHED
FC Midtjylland forlænger med stjernespiller
TOPNYHED
Dansker bomber løs mod Manchester City
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København enig med Rosenborg
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
TOPNYHED
Voldsom lønnedgang i Brøndby
EKSKLUSIVT
Dansk klub i dialog med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København lejer Amir Richardson
TRANSFER
Norwich har budt på stor dansk profil
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
TRANSFER
‘Utroligt talent’ på vej til Danmark
TOPNYHED
Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum
EKSKLUSIVT
Brøndby vil holde på stjerne
INTERVIEW
Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
MEDIE
Afgørende detalje i stor FCK-transfer
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
MEDIE
FC København byder på kantspiller
MEDIE
Storklub forhandler om Oscar Højlund
EKSKLUSIVT
Brøndby har IKKE budt
INTERVIEW
Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere
NYHEDER
Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub
AVIS
Club Brugge-spiller skifter til dansk klub
INTERVIEW
Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’
Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere blitzer Nordlondon
EKSKLUSIVT