Burkina Faso er som den første nation klar til kvartfinalerne i Africa Cup of Nations.
Det blev en kendsgerning efter en meget dramatisk straffesparkskonkurrence mod Gabon, hvor begge hold sparkede ni gange, inden vinderen var fundet.
Burkina Faso endte med at vinde samlet 8-7 efter 7-6 i straffesparkskonkurrencen.
Aston Villa-midtbanespilleren Bertrand Traore lignede ellers længe en matchvinder i den ordinære spilletid, efter at han efter 27 minutter bragte Burkina Faso på 1-0.
Han blev sendt i dybden på en friløber og scorede i det tomme net, da Gabon-keeper Jean-Noel Amonome løb ud af sit felt i forsøget på at stoppe Traore.
Ti minutter tidligere havde Traore ellers fået en skurkerolle, da han misbrugte et straffespark ved at sparke på overkanten af overliggeren.
Gabon, hvis største stjerne, Pierre-Emerick Aubameyang, har forladt slutrunden på grund af hjerteproblemer, fik sværere betingelser i jagten på et comeback, da holdet midt i anden halvleg blev reduceret til ti spillere.
Sidney Obissa modtog sit andet gule kort og dermed også rødt, men trods en mand i undertal formåede Gabon at udligne i de døende minutter af opgøret.
Det skete på et selvmål i 91. minut, da den tidligere AGF- og Sønderjyske-spiller Adama Guira hårdt presset headede bolden i eget net til 1-1.
Den forlængede spilletid gav ingen mål, og så måtte spillerne til 11-meterpletten for at finde vinderen.
Her misbrugte Gabon tre forsøg, og så kunne Ismahila Ouedraogo til sidst skabe vild eufori i Burkina Faso.
Burkina Faso har aldrig vundet turneringen, men var tæt på med finalepladsen i 2013. Fire år senere blev det til bronze.
I søndagens sene ottendedelsfinale vandt Tunesien overraskende med 1-0 over Nigeria. Youssef Msakni blev matchvinder med et langskudsmål i en situation, hvor Nigeria-keeper Maduka Okoye ikke så alt for godt ud.
Den dansktunesiske Brøndby-spiller, Anis Slimane, fik 94 minutter på banen, før han blev skiftet ud sent i tillægstiden.
Tunesien og Burkina Faso tørner sammen i kvartfinalen på lørdag.
/ritzau/
Kæmpekøb retur til FC København?
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf
EKSKLUSIVT
