Burkina Faso er som den første nation klar til kvartfinalerne i Africa Cup of Nations.
Det blev en kendsgerning efter en meget dramatisk straffesparkskonkurrence mod Gabon, hvor begge hold sparkede ni gange, inden vinderen var fundet.
Burkina Faso endte med at vinde samlet 8-7 efter 7-6 i straffesparkskonkurrencen.
Aston Villa-midtbanespilleren Bertrand Traore lignede ellers længe en matchvinder i den ordinære spilletid, efter at han efter 27 minutter bragte Burkina Faso på 1-0.
Han blev sendt i dybden på en friløber og scorede i det tomme net, da Gabon-keeper Jean-Noel Amonome løb ud af sit felt i forsøget på at stoppe Traore.
Ti minutter tidligere havde Traore ellers fået en skurkerolle, da han misbrugte et straffespark ved at sparke på overkanten af overliggeren.
Gabon, hvis største stjerne, Pierre-Emerick Aubameyang, har forladt slutrunden på grund af hjerteproblemer, fik sværere betingelser i jagten på et comeback, da holdet midt i anden halvleg blev reduceret til ti spillere.
Sidney Obissa modtog sit andet gule kort og dermed også rødt, men trods en mand i undertal formåede Gabon at udligne i de døende minutter af opgøret.
Det skete på et selvmål i 91. minut, da den tidligere AGF- og Sønderjyske-spiller Adama Guira hårdt presset headede bolden i eget net til 1-1.
Den forlængede spilletid gav ingen mål, og så måtte spillerne til 11-meterpletten for at finde vinderen.
Her misbrugte Gabon tre forsøg, og så kunne Ismahila Ouedraogo til sidst skabe vild eufori i Burkina Faso.
Burkina Faso har aldrig vundet turneringen, men var tæt på med finalepladsen i 2013. Fire år senere blev det til bronze.
I søndagens sene ottendedelsfinale vandt Tunesien overraskende med 1-0 over Nigeria. Youssef Msakni blev matchvinder med et langskudsmål i en situation, hvor Nigeria-keeper Maduka Okoye ikke så alt for godt ud.
Den dansktunesiske Brøndby-spiller, Anis Slimane, fik 94 minutter på banen, før han blev skiftet ud sent i tillægstiden.
Tunesien og Burkina Faso tørner sammen i kvartfinalen på lørdag.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
Arsenal-træner er rasende
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER
Delaney afslører dialog
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast
NYHEDER
