Byder storspillende Ægidius velkommen tilbage

Jesper Sørensen har bemærket, at Jonathan Ægidius har taget store skridt på udlånet til Kolding IF.



Jonathan Ægidius har vist sig rigtig flot frem i Kolding IF.

I 10 kampe for 1. divisionsholdet har han holdt buret rent i halvdelen af dem, og statistikerne viser også, at han har gjort det på imponerende vis i buret for det jyske mandskab.

Således havde Jonathan Ægidius imponerende 76,2 i redningsprocent efter 14. spillerunde, og det havde kun Valdemar Birksø fra topholdet Fredericia gjort bedre.

Muligheden er der for, at den 22-årige Jonathan Ægidius allerede denne vinter vender hjem til Brøndby, og cheftræner for de blågule, Jesper Sørensen, fortæller til Tipsbladet, at byder sin målmand velkommen tilbage med åbne arme.

– Først og fremmest har det været enormt vigtigt for ham efter lang tid i skyggen her at komme ud og få spillet og være en vigtig del af et hold. Og spille seniorfodbold på et højt niveau. Så det har været enormt udbytterigt for ham at få det her ophold i Kolding, siger Jesper Sørensen og tilføjer:

Sk__rmbillede_2024-11-27_kl._15.15.38_1

Jonathan Ægiidius får masser af ros for sit ophold i Kolding IF. Foto: Kolding IF

– Vi glæder os til at se ham tilbage, og så bliver det ikke en ny mand, vi ser, men en mere moden og stærkere målmand.

Jesper Sørensen fortæller også, at klubbens målmandstræner, Casper Ankergren, har været til stede til flere af Kolding IFs kampe og med egne øjne set Jonathan Ægidius’ fine målmandspræstationer. 

– Vi holder selvfølgelig øje med det, og jeg ved, at Casper har været ude at se alle de kampe, der er blevet spillet herovre (på Sjælland, red.), som han har haft mulighed for, så vi har set på, hvordan han har præsteret i de kampe. Så det er rigtig, rigtig flot.

I Brøndby har man en klar førstemålmand i Østrigs landsholdskeeper Patrick Pentz, og Jonathan Ægidius har i et interview med Tipsbladet slået fast, at det ikke er hverken i hans eller klubbens interesse, at han skal tilbage på Vestegnen for at sidde mere på bænken. 

Læs mere her.







LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Kæmpekøb retur til FC København?

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp

Bombe på vej i Real Madrid?

Arsenal skal til Danmark

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Kalder tronskifte i Danmark

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Supercomputer: De vinder Superligaen 

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Så du det? Wass i helt vild aktion