Byder storspillende Ægidius velkommen tilbage

Jesper Sørensen har bemærket, at Jonathan Ægidius har taget store skridt på udlånet til Kolding IF.



Jonathan Ægidius har vist sig rigtig flot frem i Kolding IF.

I 10 kampe for 1. divisionsholdet har han holdt buret rent i halvdelen af dem, og statistikerne viser også, at han har gjort det på imponerende vis i buret for det jyske mandskab.

Således havde Jonathan Ægidius imponerende 76,2 i redningsprocent efter 14. spillerunde, og det havde kun Valdemar Birksø fra topholdet Fredericia gjort bedre.

Muligheden er der for, at den 22-årige Jonathan Ægidius allerede denne vinter vender hjem til Brøndby, og cheftræner for de blågule, Jesper Sørensen, fortæller til Tipsbladet, at byder sin målmand velkommen tilbage med åbne arme.

– Først og fremmest har det været enormt vigtigt for ham efter lang tid i skyggen her at komme ud og få spillet og være en vigtig del af et hold. Og spille seniorfodbold på et højt niveau. Så det har været enormt udbytterigt for ham at få det her ophold i Kolding, siger Jesper Sørensen og tilføjer:

Sk__rmbillede_2024-11-27_kl._15.15.38_1

Jonathan Ægiidius får masser af ros for sit ophold i Kolding IF. Foto: Kolding IF

– Vi glæder os til at se ham tilbage, og så bliver det ikke en ny mand, vi ser, men en mere moden og stærkere målmand.

Jesper Sørensen fortæller også, at klubbens målmandstræner, Casper Ankergren, har været til stede til flere af Kolding IFs kampe og med egne øjne set Jonathan Ægidius’ fine målmandspræstationer. 

– Vi holder selvfølgelig øje med det, og jeg ved, at Casper har været ude at se alle de kampe, der er blevet spillet herovre (på Sjælland, red.), som han har haft mulighed for, så vi har set på, hvordan han har præsteret i de kampe. Så det er rigtig, rigtig flot.

I Brøndby har man en klar førstemålmand i Østrigs landsholdskeeper Patrick Pentz, og Jonathan Ægidius har i et interview med Tipsbladet slået fast, at det ikke er hverken i hans eller klubbens interesse, at han skal tilbage på Vestegnen for at sidde mere på bænken. 

Læs mere her.





LIVE

Superliga-LIVE: Bekymrende OB-nyt

Anbefaling til Gaaei: ‘Skift væk fra Ajax’

10 fraværende: Ny Brøndby-spiller ude med skade

Jubler over Brøndby-transfers: ‘Lidt chokeret’

FC København-emne på bænken i 90 minutter

Nu vil de købe FC København-stjerne  

Christian Nørgaard allerede historisk i Everton



LIVE

TransferLIVE: Helt ude af truppen

Her er Mourinhos ‘strenge’ regler i Real Madrid

Magnus Jensen: Derfor skifter jeg til FCM

‘Alle kunne se det’: Nu skal han erobre Brøndby

FCK vil købe ham: ‘Han vinder simpelthen ALT’

– Vi har noget at revanchere



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Randers forlænger med profilen Hansen

Møde med agenten – Roony Bardghji meldes færdig

Udlejet Brøndby-angriber scorer i debut 

Brøndby køber ham – får klausul på 56 millioner

Kæmpe udrensning – 20 spillere kan smutte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Viborg afviser rekordbud på Jørgensen

AC Horsens – Brøndby IF

Afsløring: Marcondes skifter til Melbourne City FC

Overrasket over Emre Mor: Han kan blive fantastisk

Én spiller får hele Sverige til at måbe

Randers FC – Lyngby BK

Griner af FC Barcelonas bud

Fifa fordømmer forsøg på at undergrave Infantino

FCM: Derfor køber vi Magnus Jensen

Kædet sammen med FCK: ‘Alle backs hader ham’

‘Får de 2 millioner euro for ham, så ryger han’

‘Det er gift for en fodboldklub’

18-årig dansker med hattrick på to minutter

Helt ude af truppen – dansker kan skifte