Byder storspillende Ægidius velkommen tilbage

Jesper Sørensen har bemærket, at Jonathan Ægidius har taget store skridt på udlånet til Kolding IF.



Jonathan Ægidius har vist sig rigtig flot frem i Kolding IF.

I 10 kampe for 1. divisionsholdet har han holdt buret rent i halvdelen af dem, og statistikerne viser også, at han har gjort det på imponerende vis i buret for det jyske mandskab.

Således havde Jonathan Ægidius imponerende 76,2 i redningsprocent efter 14. spillerunde, og det havde kun Valdemar Birksø fra topholdet Fredericia gjort bedre.

Muligheden er der for, at den 22-årige Jonathan Ægidius allerede denne vinter vender hjem til Brøndby, og cheftræner for de blågule, Jesper Sørensen, fortæller til Tipsbladet, at byder sin målmand velkommen tilbage med åbne arme.

– Først og fremmest har det været enormt vigtigt for ham efter lang tid i skyggen her at komme ud og få spillet og være en vigtig del af et hold. Og spille seniorfodbold på et højt niveau. Så det har været enormt udbytterigt for ham at få det her ophold i Kolding, siger Jesper Sørensen og tilføjer:

Sk__rmbillede_2024-11-27_kl._15.15.38_1

Jonathan Ægiidius får masser af ros for sit ophold i Kolding IF. Foto: Kolding IF

– Vi glæder os til at se ham tilbage, og så bliver det ikke en ny mand, vi ser, men en mere moden og stærkere målmand.

Jesper Sørensen fortæller også, at klubbens målmandstræner, Casper Ankergren, har været til stede til flere af Kolding IFs kampe og med egne øjne set Jonathan Ægidius’ fine målmandspræstationer. 

– Vi holder selvfølgelig øje med det, og jeg ved, at Casper har været ude at se alle de kampe, der er blevet spillet herovre (på Sjælland, red.), som han har haft mulighed for, så vi har set på, hvordan han har præsteret i de kampe. Så det er rigtig, rigtig flot.

I Brøndby har man en klar førstemålmand i Østrigs landsholdskeeper Patrick Pentz, og Jonathan Ægidius har i et interview med Tipsbladet slået fast, at det ikke er hverken i hans eller klubbens interesse, at han skal tilbage på Vestegnen for at sidde mere på bænken. 

Læs mere her.






Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser




LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Knuser transferrekord



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Supercomputer: De vinder VM

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Her er danskers millionløn i Lazio

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Dybt forundret over Superliga-flop

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Schweiz sender Colombia ud af VM

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Stor nedtur for Superliga-komet



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

VM-spiller alvorligt skadet

Medier jubler over USA’s nedtur

Medie: FCK-spiller enig med ny klub