Byder storspillende Ægidius velkommen tilbage

Jesper Sørensen har bemærket, at Jonathan Ægidius har taget store skridt på udlånet til Kolding IF.



Jonathan Ægidius har vist sig rigtig flot frem i Kolding IF.

I 10 kampe for 1. divisionsholdet har han holdt buret rent i halvdelen af dem, og statistikerne viser også, at han har gjort det på imponerende vis i buret for det jyske mandskab.

Således havde Jonathan Ægidius imponerende 76,2 i redningsprocent efter 14. spillerunde, og det havde kun Valdemar Birksø fra topholdet Fredericia gjort bedre.

Muligheden er der for, at den 22-årige Jonathan Ægidius allerede denne vinter vender hjem til Brøndby, og cheftræner for de blågule, Jesper Sørensen, fortæller til Tipsbladet, at byder sin målmand velkommen tilbage med åbne arme.

– Først og fremmest har det været enormt vigtigt for ham efter lang tid i skyggen her at komme ud og få spillet og være en vigtig del af et hold. Og spille seniorfodbold på et højt niveau. Så det har været enormt udbytterigt for ham at få det her ophold i Kolding, siger Jesper Sørensen og tilføjer:

Sk__rmbillede_2024-11-27_kl._15.15.38_1

Jonathan Ægiidius får masser af ros for sit ophold i Kolding IF. Foto: Kolding IF

– Vi glæder os til at se ham tilbage, og så bliver det ikke en ny mand, vi ser, men en mere moden og stærkere målmand.

Jesper Sørensen fortæller også, at klubbens målmandstræner, Casper Ankergren, har været til stede til flere af Kolding IFs kampe og med egne øjne set Jonathan Ægidius’ fine målmandspræstationer. 

– Vi holder selvfølgelig øje med det, og jeg ved, at Casper har været ude at se alle de kampe, der er blevet spillet herovre (på Sjælland, red.), som han har haft mulighed for, så vi har set på, hvordan han har præsteret i de kampe. Så det er rigtig, rigtig flot.

I Brøndby har man en klar førstemålmand i Østrigs landsholdskeeper Patrick Pentz, og Jonathan Ægidius har i et interview med Tipsbladet slået fast, at det ikke er hverken i hans eller klubbens interesse, at han skal tilbage på Vestegnen for at sidde mere på bænken. 

Læs mere her.






Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’




Robertson__ LIVE

LIVE: Tottenham tæt på Robertson

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Hårdt angreb på DBU-boss

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Massefyring i AC Milan



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Fem bud på Brøndbys nye træner

Højlund slutter sæsonen med bravour

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Storkamp af Patrick Dorgu

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Conte stopper i Napoli

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie