Byder storspillende Ægidius velkommen tilbage

Jesper Sørensen har bemærket, at Jonathan Ægidius har taget store skridt på udlånet til Kolding IF.



Jonathan Ægidius har vist sig rigtig flot frem i Kolding IF.

I 10 kampe for 1. divisionsholdet har han holdt buret rent i halvdelen af dem, og statistikerne viser også, at han har gjort det på imponerende vis i buret for det jyske mandskab.

Således havde Jonathan Ægidius imponerende 76,2 i redningsprocent efter 14. spillerunde, og det havde kun Valdemar Birksø fra topholdet Fredericia gjort bedre.

Muligheden er der for, at den 22-årige Jonathan Ægidius allerede denne vinter vender hjem til Brøndby, og cheftræner for de blågule, Jesper Sørensen, fortæller til Tipsbladet, at byder sin målmand velkommen tilbage med åbne arme.

– Først og fremmest har det været enormt vigtigt for ham efter lang tid i skyggen her at komme ud og få spillet og være en vigtig del af et hold. Og spille seniorfodbold på et højt niveau. Så det har været enormt udbytterigt for ham at få det her ophold i Kolding, siger Jesper Sørensen og tilføjer:

Sk__rmbillede_2024-11-27_kl._15.15.38_1

Jonathan Ægiidius får masser af ros for sit ophold i Kolding IF. Foto: Kolding IF

– Vi glæder os til at se ham tilbage, og så bliver det ikke en ny mand, vi ser, men en mere moden og stærkere målmand.

Jesper Sørensen fortæller også, at klubbens målmandstræner, Casper Ankergren, har været til stede til flere af Kolding IFs kampe og med egne øjne set Jonathan Ægidius’ fine målmandspræstationer. 

– Vi holder selvfølgelig øje med det, og jeg ved, at Casper har været ude at se alle de kampe, der er blevet spillet herovre (på Sjælland, red.), som han har haft mulighed for, så vi har set på, hvordan han har præsteret i de kampe. Så det er rigtig, rigtig flot.

I Brøndby har man en klar førstemålmand i Østrigs landsholdskeeper Patrick Pentz, og Jonathan Ægidius har i et interview med Tipsbladet slået fast, at det ikke er hverken i hans eller klubbens interesse, at han skal tilbage på Vestegnen for at sidde mere på bænken. 

Læs mere her.





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Nu melder Christian Eriksen ud

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Peger på ham som ny Superliga-træner

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Det er slut’

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Succestræner forlader Premier League-klub

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Afslører: Storklub missede Højlund

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

OB jagter tidligere Superliga-profil

Storklub har kontaktet Brøndby

Optakt: Mexico – Sydafrika



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Supercomputer: De vinder VM