Brøndby hentede for snart fire år siden et af Danmark allerstørste målmandstalenter i Jonathan Ægidius i Lyngby Boldklub, og det skete i skarp konkurrence med især FC København.
Dengang blev det anset for at være et kæmpe slag på transfermarkedet, som Brøndby havde vundet, men det er først nu, at han begynder at vise sit store talent frem på seniorniveau.
Den i dag 22-årige målmand er udlejet til Kolding IF i 1. division, og det er blevet til 10 kampe for mandskabet.
Efter 14. runde viste statistikken i 1. division, at Jonathan Ægidius lå på imponerende 76,2 i redningsprocent, og det havde kun Valdemar Birksø fra Fredericia gjort bedre.
– Det er gået rigtig godt. Da jeg kom herover, tænkte jeg, at det ikke var et niveau, jeg har spillet på før, så jeg var da i tvivl om mit niveau, men det er rart at se, at jeg sagtens kan være med, og at jeg får vist mig godt frem, når jeg får muligheden. Det er aldrig dårligt, siger Jonathan Ægidius.
Han får nemlig vist sig frem på fornemmeste vis. I halvdelen af de 10 kampe er han nemlig gået fra banen med clean sheet.

Paradoksalt nok er Jonathan Ægidius alligevel røget på bænken igen. Kolding IF har i Lennart Moser en anden af ligaens stærkeste målmænd mellem stængerne.
Mens Lennart Moser er Kolding IFs egen keeper, har man altså kun Jonathan Ægidius til låns.
– Det er en stor luksus at have to så dygtige målmænd, men det er Lennart Moser, der er vores førstemålmand. Det står 51/49 i hans favør, når jeg kigger på præstationerne, og jeg kan godt se, at Lennart er fysisk stærkere og mere erfaren, mens Jonathan måske er teknisk stærkere og har et enormt potentiale.
– Jonathan skal suge alt det til sig, han kan. Alle, der har været omkring ham, har set, at han er et stort talent, hvilket Brøndby også har erkendt, men han har også haft brug for at komme ud og spille seniorkampe. Her kan vi allerede se, at han har fået en kæmpe læring i at spille disse kampe, sagde Kolding IFs cheftræner, Lasse Holmgaard, til Tipsbladet for knap to uger siden.
Jonathan Ægidius understreger, at han er glad for at være i Kolding IF, men han har ikke tid til at sidde på bænken ret meget mere, og derfor regner han med at skulle retur til Brøndby denne vinter for så at blive lejet ud igen andetsteds.
– Den dialog, jeg har med Brøndby, er, at jeg skal have så mange kampe, som jeg kan få. Det er også det, vi kigger ind i. Om der er andre steder, hvor jeg kan udvikle mig og få mere kamperfaring og spilleminutter. I Brøndby har der været usikkerhed omkring, om de kan sætte mig ind i kampe på højeste niveau. Det kan jeg godt forstå, og derfor er det fedt for mig at vise, at de godt kan stole på mig, forklarer Jonathan Ægidius, som dog ikke definitivt skal væk fra Kolding IF.

For i og med at Lennart Moser også klarer det godt, at der er en chance for, at han kan blive solgt denne vinter, og så er vejen til spilletid igen banet for Brøndby-målmanden.
– Vi må se, hvad der skal ske. Der er selvfølgelig dialog mellem klubben og mig i Brøndby. Det kommer 100 procent an på spilletiden. Meningen er, at jeg skal have kampe og erfaring, og hvis der ikke er udsigt til det, kigger vi andre veje. Det har vi sikret os i kontrakten med Kolding, så jeg kan smutte til januar, forklarer Jonathan Ægidius, der bestemt ikke har opgivet at slå igennem på Vestegnen, selv om konkurrencen dér er endog endnu skarpere.
I Patrick Pentz sikrede Brøndby i sommer en EM- og østrigsk landsholdsmålmand i fire år.
– Jeg vil virkelig gerne spille i Brøndby, men lige nu er der en sindssygt god målmand, så det er ikke realistisk at spille kampe. Derfor er jeg glad for at blive lejet ud, så jeg prøver mig selv af og også beviser over for Brøndby, at jeg er én, der skal stå, forklarer han og slår fast, at han ikke har droppet ambitionen om at stå foran Sydsiden.
– Jeg føler, at jeg ikke har mistet modet i Brøndby endnu, men der er da overvejelser. Jeg synes, der gik for lang tid, før jeg blev udlejet, men samtidig var jeg i et fedt træningsmiljø, så jeg synes ikke, at min udvikling skulle være gået i stå. Min ultimative drøm er at slå igennem i Brøndby, og så længe det er inden for rækkevidde, går jeg efter det.
Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp
INTERVIEW
I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’
KARAKTERER
BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller
NYHEDER
Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
Derby-dommer: Det var et klart straffespark
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark
MEDIE
Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
MEDIE
– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
Biereth og Dolberg bryder måltørke
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
INTERVIEW
Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’
Slut: FC København vinder intenst derby
Streaminggigant vælger FCK mod Brøndby
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen?
Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
NYHEDER
– Korthuset er væltet
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
MEDIE
Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
Cooper overrasker – bænker to profiler til derby
Pogba er lettet
Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby
INTERVIEW
Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
NYHEDER
Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller
NYHEDER
FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF
Her kan du se FC København mod Brøndby IF
DAGENS SPILFORSLAG
Lillebror kan drille i Madrid-derby
INTERVIEW
Frank afviste flere
INTERVIEW
Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’
OPTAKT