Jens Lys Cajuste har i denne sæson kun spillet 49 minutter plus tillægstid for FC Midtjylland, som skyldes beskyttelse i forbindelse med en mulig transfer samt skader. Men nu ser det ud til, at han er helt klar igen.
I et interview på FCM’s hjemmeside peger svenskeren på, at han er godt på vej mod at være tilbage, som man kender ham.
– Man skal altid lige i gang igen efter en skade, men jeg har haft en god proces og føler mig bedre og bedre tilpas. Jeg nærmer mig 100 procent i forhold til kampformen, forklarer Cajuste forud for søndagens opgør mod AGF.
I den første del af denne sæson blev det desuden også til et par kampe med det svenske landshold. Blandt andet i sejren over Spanien. Han er til trods for den minimale kamptræning udtaget igen for Sverige. For FC Midtjylland blev det torsdag til 21 minutter i kampen mod Braga.
Nu venter en kamp mod aarhusianerne, hvor der allerede meldes om et stærkt billetsalg på MCH Arena, og man nærmer sig udsolgt. Sådan noget er Jens Lys Cajuste selvsagt meget glad for.
– Fyldte stadions er det bedste. Det er det, man elsker som fodboldspiller, så det bliver en fornøjelse at spille på hjemmebane foran vores fans, som forhåbentligt sørger for en god stemning, fortælleren svenskeren.
Til kampen har FCM Evander ude med karantæne, som åbner for en plads på midtbanen til Cajuste. Læs hele optakten til kampen mod AGF her.
LIVE
VM-LIVE: Stjerne takker Danmark
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
NYHEDER
David Nielsen er stensikker
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
VM-vækkeuret: Eventyret fortsætter!
Bellingham og Kane sender England videre
“Største bedrift i norsk fodboldhistorie!”
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
OPTAKT
Portugal – Spanien
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
USA – Belgien
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
INTERVIEW
