Jens Lys Cajuste har i denne sæson kun spillet 49 minutter plus tillægstid for FC Midtjylland, som skyldes beskyttelse i forbindelse med en mulig transfer samt skader. Men nu ser det ud til, at han er helt klar igen.
I et interview på FCM’s hjemmeside peger svenskeren på, at han er godt på vej mod at være tilbage, som man kender ham.
– Man skal altid lige i gang igen efter en skade, men jeg har haft en god proces og føler mig bedre og bedre tilpas. Jeg nærmer mig 100 procent i forhold til kampformen, forklarer Cajuste forud for søndagens opgør mod AGF.
I den første del af denne sæson blev det desuden også til et par kampe med det svenske landshold. Blandt andet i sejren over Spanien. Han er til trods for den minimale kamptræning udtaget igen for Sverige. For FC Midtjylland blev det torsdag til 21 minutter i kampen mod Braga.
Nu venter en kamp mod aarhusianerne, hvor der allerede meldes om et stærkt billetsalg på MCH Arena, og man nærmer sig udsolgt. Sådan noget er Jens Lys Cajuste selvsagt meget glad for.
– Fyldte stadions er det bedste. Det er det, man elsker som fodboldspiller, så det bliver en fornøjelse at spille på hjemmebane foran vores fans, som forhåbentligt sørger for en god stemning, fortælleren svenskeren.
Til kampen har FCM Evander ude med karantæne, som åbner for en plads på midtbanen til Cajuste. Læs hele optakten til kampen mod AGF her.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
England – DR Congo
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
Belgien – Senegal
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
USA – Bosnien-Hercegovina
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TRANSFER
