Jens Lys Cajuste har i denne sæson kun spillet 49 minutter plus tillægstid for FC Midtjylland, som skyldes beskyttelse i forbindelse med en mulig transfer samt skader. Men nu ser det ud til, at han er helt klar igen.
I et interview på FCM’s hjemmeside peger svenskeren på, at han er godt på vej mod at være tilbage, som man kender ham.
– Man skal altid lige i gang igen efter en skade, men jeg har haft en god proces og føler mig bedre og bedre tilpas. Jeg nærmer mig 100 procent i forhold til kampformen, forklarer Cajuste forud for søndagens opgør mod AGF.
I den første del af denne sæson blev det desuden også til et par kampe med det svenske landshold. Blandt andet i sejren over Spanien. Han er til trods for den minimale kamptræning udtaget igen for Sverige. For FC Midtjylland blev det torsdag til 21 minutter i kampen mod Braga.
Nu venter en kamp mod aarhusianerne, hvor der allerede meldes om et stærkt billetsalg på MCH Arena, og man nærmer sig udsolgt. Sådan noget er Jens Lys Cajuste selvsagt meget glad for.
– Fyldte stadions er det bedste. Det er det, man elsker som fodboldspiller, så det bliver en fornøjelse at spille på hjemmebane foran vores fans, som forhåbentligt sørger for en god stemning, fortælleren svenskeren.
Til kampen har FCM Evander ude med karantæne, som åbner for en plads på midtbanen til Cajuste. Læs hele optakten til kampen mod AGF her.
LIVE
TransferLIVE: Tobias Slotsager får ny agent
NYHEDER
DBU indkaldt til møde
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
Her kan du se FC København mod FC Polissya
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen
MEDIE
Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
INTERVIEW
FCK-træner slår fast: Han er førstevalget
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
LIVE: FC København skal videre i Conference League
LIVE: AGF på svær opgave i Champions League
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-træner dybt involveret
Revser FC København: ‘Arrogant’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
Endnu et forbund i kødet på FIFA
MEDIE
Surt show – dumpet!
MEDIE
Har budt en milliard
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
TRANSFER
Superliga-retur?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
Peter Graulund med hård Superliga-dom
MEDIE
