Jens Lys Cajuste har i denne sæson kun spillet 49 minutter plus tillægstid for FC Midtjylland, som skyldes beskyttelse i forbindelse med en mulig transfer samt skader. Men nu ser det ud til, at han er helt klar igen.
I et interview på FCM’s hjemmeside peger svenskeren på, at han er godt på vej mod at være tilbage, som man kender ham.
– Man skal altid lige i gang igen efter en skade, men jeg har haft en god proces og føler mig bedre og bedre tilpas. Jeg nærmer mig 100 procent i forhold til kampformen, forklarer Cajuste forud for søndagens opgør mod AGF.
I den første del af denne sæson blev det desuden også til et par kampe med det svenske landshold. Blandt andet i sejren over Spanien. Han er til trods for den minimale kamptræning udtaget igen for Sverige. For FC Midtjylland blev det torsdag til 21 minutter i kampen mod Braga.
Nu venter en kamp mod aarhusianerne, hvor der allerede meldes om et stærkt billetsalg på MCH Arena, og man nærmer sig udsolgt. Sådan noget er Jens Lys Cajuste selvsagt meget glad for.
– Fyldte stadions er det bedste. Det er det, man elsker som fodboldspiller, så det bliver en fornøjelse at spille på hjemmebane foran vores fans, som forhåbentligt sørger for en god stemning, fortælleren svenskeren.
Til kampen har FCM Evander ude med karantæne, som åbner for en plads på midtbanen til Cajuste. Læs hele optakten til kampen mod AGF her.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
AVIS
AC Milan kigger på dansker
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
FCM stanger lang karantæne ud til fan
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
Bo Svensson skriver Superliga-historie
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
Brian Riemer peger på tre årsager
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
