Frustreret Celtic-træner: Vi spillede bedst

Ange Postecoglou er frustreret over resultatet og meget glad for spillet efter 1-1 mod FC Midtjylland.



Celtic spillede bedst og skabte flest chancer, men fik kun 1-1 med fra sin hjemmekamp mod FC Midtjylland i Champions League-kvalifikationen.

Manager Ange Postecoglou har det ambivalent.

– Det er et frustrerende resultat. Men i forhold til præstationen er jeg mere end glad for spillerne. Jeg synes, det var en fremragende indsats, siger Celtic-manageren til BBC.

Den tidligere australske landstræner, der har overtaget roret i Celtic denne sommer, roser sit hold for at holde FC Midtjylland nede på stort set ingen chancer i åbent spil.

– Vi kontrollerede kampen godt i første halvleg, scorede og skabte et par andre chancer. Vi holdt dem nede på næsten ingenting, men så blev vi reduceret til ti mand i en betydelig periode.

– Jeg synes dog stadig, at vi håndterede det godt. Vi var kompakte og skabte vores chancer, siger Celtic-chefen.

Den israelske forsvarspiller Nir Bitton fik to gule kort i første halvleg, men Postecoglou tager udvisningen med sindsro.

– Spillere svigter mig ikke. Bitton er nok mere skuffet end nogen anden, for jeg ved, hvor meget han ønskede at præstere, siger Postecoglou.

Celtic spillede godt et kvarter i undertal i starten af anden halvleg, inden FC Midtjylland fik kantspilleren Anders Dreyer udvist efter to gule kort. Både han og Bitton misser returkampen.

Udebanemål tæller ikke længere i de europæiske turneringer, så alt er helt lige, inden Celtic gæster Herning onsdag i næste uge.

Den samlede vinder møder enten PSV Eindhoven eller Galatasaray i næste runde af Champions League-kvalifikationen, mens taberen møder tjekkiske Jablonec i Europa League-kvalifikationen.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Nu melder Christian Eriksen ud

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

OB jagter tidligere Superliga-profil

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

FCK henter svensk talent

Bud på 1,12 milliard afvist



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Supercomputer: De vinder VM

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Jonas Wind til danskerklub?

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

De vil købe Munashe Garananga i FCK



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre