Frustreret Celtic-træner: Vi spillede bedst

Ange Postecoglou er frustreret over resultatet og meget glad for spillet efter 1-1 mod FC Midtjylland.



Celtic spillede bedst og skabte flest chancer, men fik kun 1-1 med fra sin hjemmekamp mod FC Midtjylland i Champions League-kvalifikationen.

Manager Ange Postecoglou har det ambivalent.

– Det er et frustrerende resultat. Men i forhold til præstationen er jeg mere end glad for spillerne. Jeg synes, det var en fremragende indsats, siger Celtic-manageren til BBC.

Den tidligere australske landstræner, der har overtaget roret i Celtic denne sommer, roser sit hold for at holde FC Midtjylland nede på stort set ingen chancer i åbent spil.

– Vi kontrollerede kampen godt i første halvleg, scorede og skabte et par andre chancer. Vi holdt dem nede på næsten ingenting, men så blev vi reduceret til ti mand i en betydelig periode.

– Jeg synes dog stadig, at vi håndterede det godt. Vi var kompakte og skabte vores chancer, siger Celtic-chefen.

Den israelske forsvarspiller Nir Bitton fik to gule kort i første halvleg, men Postecoglou tager udvisningen med sindsro.

– Spillere svigter mig ikke. Bitton er nok mere skuffet end nogen anden, for jeg ved, hvor meget han ønskede at præstere, siger Postecoglou.

Celtic spillede godt et kvarter i undertal i starten af anden halvleg, inden FC Midtjylland fik kantspilleren Anders Dreyer udvist efter to gule kort. Både han og Bitton misser returkampen.

Udebanemål tæller ikke længere i de europæiske turneringer, så alt er helt lige, inden Celtic gæster Herning onsdag i næste uge.

Den samlede vinder møder enten PSV Eindhoven eller Galatasaray i næste runde af Champions League-kvalifikationen, mens taberen møder tjekkiske Jablonec i Europa League-kvalifikationen.

/ritzau/





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Arsenal-dansker vender hjem

Monsterbud på vej

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afslører dansk toptræners millionløn

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Medier sender ham hjem til AGF



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

De lurer på Vejle-profil

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De jagter Henrik Meister

Tottenham henter Liverpool-profil

Kæmper om det samme trænerjob

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

Manchester United afbryder forhandlingerne

Barcelona-stjerne får stor hæder



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Han var i spil som Brøndby-træner

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret