Cheftræner: Adi bliver en stjerne i FCK

Fanendo Adi er blevet præsenteret i FC København. Hans tidligere træner lovpriser angriberen, der har et stort potentiale og kan begå sig i Champions League.



FC København skrev i weekenden kontrakt . Den 22-årige angriber er købt fri af den slovakiske klub Trenčín, hvor han har scoret massevis af mål i løbet af det seneste år. 

I denne sæson er han indledt med syv mål i de første fem kampe, og det er således en sand målsluger, FC København har fået fingre i. 

Hos Fanendo Adis tidligere klub er der således også kun rosende ord at hente om spilleren. Tipsbladet.dk har været i kontakt med Trencins cheftræner Lubos Nosicky, der giver Adi pæne ord med på vejen.  

– Fanendo Adi er fysisk stærk, han er god i dueller og nærkampe. Han er energisk, gennembrudsstærk, aggressiv i dueller og i modstanderens straffesparksfelt. Han er også en god målscorer, fortæller Lubos Nosicky til tipsbladet.dk. 

Den slovakiske træner ser tilbage på Fanendo Adis tid i klubben med glæde, for det var ikke kun på banen, at den 22-årige angriber var vigtig for klubben. 

– Han var en fantastisk spiller for os og vigtig i kampene og til træning, men også i omklædningsrummet. Han er en omgængelig spiller, og han var god til at opmuntre og hjælpe sine holdkammerater. Han forlanger af sine holdkammerater, at de arbejder 100 procent lige som han selv, lyder det fra Lubos Nosicky, der ser et stort potentiale i Adi, som han regner med bliver et hit i Danmark. 

– Han er meget ung, og han har et potentiale, der stadig kan forløses. Jeg tror, at han har kvaliteterne til at spille i Champions League. Han er en kvalitetsspiller, der kan blive en stjernespiller i den danske liga. Han har muligheden for at komme til at spille i større ligaer, for han er stadig ung, og han har en lang karriere foran sig, fastslår Trencin-træneren. 

Selvom Fanendo Adi nu er fortid i Trencin, begræder Lubos Nosicky ikke afskeden med den nigerianske stjerne. 

– Hans mål i den slovakiske liga er en belønning af vores arbejde. Vi ved, at vi kan fortsætte på denne måde. Vi er glade for, at Adi kommer videre, og vi er meget glade på hans vegne. At skibe spillere videre er en del af vores job, og det er også en tilfredsstillelse, at vi kan udvikle spillere til større ligaer. Der vil komme en ny spiller til denne position, og vores arbejde er at udvikle og træne ham til at blive en ny dygtig angriber, lyder det. 

Fenando Adi har tidligere været en tur forbi ukrainsk fodbold, hvor han blandt andet har været udlejet til Dinamo Kiev, men det er i Slovakiet, han for alvor har vist sig som en forrygende spiller. Nu er turen kommet til Danmark, hvor den 193 centimeter høje Adi skal forsøge at tage næste skridt i sin karriere. 





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Svensk chok

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Chok: Uruguay færdige ved VM

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København jagter Romane Amane

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Supercomputer: Her er VM-finalen

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Kroatien – Ghana

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer