Om to kampe er det slut for Giorgio Chiellini i Juventus.
Det siger anføreren, efter at Juventus onsdag aften tabte pokalfinalen 2-4 til Inter efter forlænget spilletid.
37-årige Chiellini spillede de første 84 minutter af finalen i Rom og blev skiftet ud ved stillingen 2-2.
– Vi har haft ti fremragende år, nu er det op til de unge gutter at føre tingene videre. Jeg har gjort, alt jeg kan. Jeg håber, at jeg har efterladt et eller andet.
– På mandag siger jeg farvel til stadion. Det er 100 procent min beslutning. Hvis jeg stadig har noget tilbage i tanken, så spiller jeg også den sidste i Firenze, siger Chiellini til det italienske medie Mediaset.
Juventus tager hjemme imod Lazio på mandag, inden holdet slutter af ude mod Fiorentina 22. maj i Serie A.
Den store og stærke stopper har ikke fundet ud af, om han stopper fodboldkarrieren helt, eller om han fortsætter et nyt sted.
– Det ved jeg ikke. Jeg har brug for at overveje det sammen med min familie. Jeg er glad for at forlade Juventus efter denne sæson, hvor jeg stadig spiller på et højt niveau.
– I mange år har jeg sagt, at jeg ikke ønskede at stoppe, når jeg var faldet i niveau. Snart vil jeg være den største Juventus-fan uden for klubben. Efter så mange år i klubben kan jeg ikke ryste det af, siger han.
I juni stopper han også på det italienske landshold, når Italien møder Argentina i en venskabskamp på Wembley i London.
Det meddelte han i sidste måned. Sidste sommer var han en af de fremtrædende spillere på Italiens EM-guldhold.
Chiellini har vundet ni italienske mesterskaber sammen med Juventus, siden han skiftede til Torino-klubben fra Fiorentina i 2005. Han nåede også at vinde fem pokaltitler.
Han er nummer tre på listen over spillere med flest kampe for Juventus. 559 er det blevet til siden 2005. Kun Alessandro Del Piero (703) og Gianluigi Buffon (684) har optrådt flere gange for “Den Gamle Dame”.
Den erfarne italiener er sammen med Andrea Pirlo nummer fem på listen over spillere med fleste kampe for Italien med 116. Kun Daniele De Rossi, Paolo Maldini, Fabio Cannavaro og Gianluigi Buffon har spillet flere.
Giorgio Chiellini har i denne sæson kun spillet 19 kampe for Juventus i Serie A og 24 i alt på grund af flere skader.
/ritzau/
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
Jubler over ny Brøndby-chef
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
MEDIE
Nu dukker første historie op
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
Liverpool vender dobbeltopgøret
Benhård Brian Riemer-melding
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
LIVE: Brøndby ansætter ny chef
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
Barcelona vandt 7-2
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Presset træner vil rotere mod FCM
AVIS
Interessant afsløring
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
