Legende bekræfter: Jeg forlader Juventus

Når Juventus har spillet sæsonens to sidste Serie A-kampe, vil anfører Giorgio Chiellini stoppe i klubben.



Om to kampe er det slut for Giorgio Chiellini i Juventus.

Det siger anføreren, efter at Juventus onsdag aften tabte pokalfinalen 2-4 til Inter efter forlænget spilletid.

37-årige Chiellini spillede de første 84 minutter af finalen i Rom og blev skiftet ud ved stillingen 2-2.

– Vi har haft ti fremragende år, nu er det op til de unge gutter at føre tingene videre. Jeg har gjort, alt jeg kan. Jeg håber, at jeg har efterladt et eller andet.

– På mandag siger jeg farvel til stadion. Det er 100 procent min beslutning. Hvis jeg stadig har noget tilbage i tanken, så spiller jeg også den sidste i Firenze, siger Chiellini til det italienske medie Mediaset.

Juventus tager hjemme imod Lazio på mandag, inden holdet slutter af ude mod Fiorentina 22. maj i Serie A.

Den store og stærke stopper har ikke fundet ud af, om han stopper fodboldkarrieren helt, eller om han fortsætter et nyt sted.

– Det ved jeg ikke. Jeg har brug for at overveje det sammen med min familie. Jeg er glad for at forlade Juventus efter denne sæson, hvor jeg stadig spiller på et højt niveau.

– I mange år har jeg sagt, at jeg ikke ønskede at stoppe, når jeg var faldet i niveau. Snart vil jeg være den største Juventus-fan uden for klubben. Efter så mange år i klubben kan jeg ikke ryste det af, siger han.

I juni stopper han også på det italienske landshold, når Italien møder Argentina i en venskabskamp på Wembley i London.

Det meddelte han i sidste måned. Sidste sommer var han en af de fremtrædende spillere på Italiens EM-guldhold.

Chiellini har vundet ni italienske mesterskaber sammen med Juventus, siden han skiftede til Torino-klubben fra Fiorentina i 2005. Han nåede også at vinde fem pokaltitler.

Han er nummer tre på listen over spillere med flest kampe for Juventus. 559 er det blevet til siden 2005. Kun Alessandro Del Piero (703) og Gianluigi Buffon (684) har optrådt flere gange for “Den Gamle Dame”.

Den erfarne italiener er sammen med Andrea Pirlo nummer fem på listen over spillere med fleste kampe for Italien med 116. Kun Daniele De Rossi, Paolo Maldini, Fabio Cannavaro og Gianluigi Buffon har spillet flere.

Giorgio Chiellini har i denne sæson kun spillet 19 kampe for Juventus i Serie A og 24 i alt på grund af flere skader.

/ritzau/





– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation




LIVE

LIVE: Flotte ord om Roony Bardghji

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

OB – FC København

Vild spådom om FC Midtjylland

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Markant transfermelding om Højlund

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Peter Kjær: Her er min bekymring

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Supercomputer spår FCM-nedtur

Liverpool – Tottenham

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Farzam: En gave for FC København

AaB-krisen fortsætter

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Inter smider point i toppen af Serie A

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Manchester United – Aston Villa

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Barcelona – Sevilla

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Frimann uenig – Det er en tendens

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Fem bud på David Nielsens afløser

Tilbage efter lang pause

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Impotens på Emirates

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Real Madrid – Elche

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

FCK-boss melder klar målsætning ud

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!