Legende bekræfter: Jeg forlader Juventus

Når Juventus har spillet sæsonens to sidste Serie A-kampe, vil anfører Giorgio Chiellini stoppe i klubben.



Om to kampe er det slut for Giorgio Chiellini i Juventus.

Det siger anføreren, efter at Juventus onsdag aften tabte pokalfinalen 2-4 til Inter efter forlænget spilletid.

37-årige Chiellini spillede de første 84 minutter af finalen i Rom og blev skiftet ud ved stillingen 2-2.

– Vi har haft ti fremragende år, nu er det op til de unge gutter at føre tingene videre. Jeg har gjort, alt jeg kan. Jeg håber, at jeg har efterladt et eller andet.

– På mandag siger jeg farvel til stadion. Det er 100 procent min beslutning. Hvis jeg stadig har noget tilbage i tanken, så spiller jeg også den sidste i Firenze, siger Chiellini til det italienske medie Mediaset.

Juventus tager hjemme imod Lazio på mandag, inden holdet slutter af ude mod Fiorentina 22. maj i Serie A.

Den store og stærke stopper har ikke fundet ud af, om han stopper fodboldkarrieren helt, eller om han fortsætter et nyt sted.

– Det ved jeg ikke. Jeg har brug for at overveje det sammen med min familie. Jeg er glad for at forlade Juventus efter denne sæson, hvor jeg stadig spiller på et højt niveau.

– I mange år har jeg sagt, at jeg ikke ønskede at stoppe, når jeg var faldet i niveau. Snart vil jeg være den største Juventus-fan uden for klubben. Efter så mange år i klubben kan jeg ikke ryste det af, siger han.

I juni stopper han også på det italienske landshold, når Italien møder Argentina i en venskabskamp på Wembley i London.

Det meddelte han i sidste måned. Sidste sommer var han en af de fremtrædende spillere på Italiens EM-guldhold.

Chiellini har vundet ni italienske mesterskaber sammen med Juventus, siden han skiftede til Torino-klubben fra Fiorentina i 2005. Han nåede også at vinde fem pokaltitler.

Han er nummer tre på listen over spillere med flest kampe for Juventus. 559 er det blevet til siden 2005. Kun Alessandro Del Piero (703) og Gianluigi Buffon (684) har optrådt flere gange for “Den Gamle Dame”.

Den erfarne italiener er sammen med Andrea Pirlo nummer fem på listen over spillere med fleste kampe for Italien med 116. Kun Daniele De Rossi, Paolo Maldini, Fabio Cannavaro og Gianluigi Buffon har spillet flere.

Giorgio Chiellini har i denne sæson kun spillet 19 kampe for Juventus i Serie A og 24 i alt på grund af flere skader.

/ritzau/





Kæmpekøb retur til FC København?

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Spår stor transferaktivitet i FC København

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Bombe på vej i Real Madrid?

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Kalder tronskifte i Danmark

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’