Legende bekræfter: Jeg forlader Juventus

Når Juventus har spillet sæsonens to sidste Serie A-kampe, vil anfører Giorgio Chiellini stoppe i klubben.



Om to kampe er det slut for Giorgio Chiellini i Juventus.

Det siger anføreren, efter at Juventus onsdag aften tabte pokalfinalen 2-4 til Inter efter forlænget spilletid.

37-årige Chiellini spillede de første 84 minutter af finalen i Rom og blev skiftet ud ved stillingen 2-2.

– Vi har haft ti fremragende år, nu er det op til de unge gutter at føre tingene videre. Jeg har gjort, alt jeg kan. Jeg håber, at jeg har efterladt et eller andet.

– På mandag siger jeg farvel til stadion. Det er 100 procent min beslutning. Hvis jeg stadig har noget tilbage i tanken, så spiller jeg også den sidste i Firenze, siger Chiellini til det italienske medie Mediaset.

Juventus tager hjemme imod Lazio på mandag, inden holdet slutter af ude mod Fiorentina 22. maj i Serie A.

Den store og stærke stopper har ikke fundet ud af, om han stopper fodboldkarrieren helt, eller om han fortsætter et nyt sted.

– Det ved jeg ikke. Jeg har brug for at overveje det sammen med min familie. Jeg er glad for at forlade Juventus efter denne sæson, hvor jeg stadig spiller på et højt niveau.

– I mange år har jeg sagt, at jeg ikke ønskede at stoppe, når jeg var faldet i niveau. Snart vil jeg være den største Juventus-fan uden for klubben. Efter så mange år i klubben kan jeg ikke ryste det af, siger han.

I juni stopper han også på det italienske landshold, når Italien møder Argentina i en venskabskamp på Wembley i London.

Det meddelte han i sidste måned. Sidste sommer var han en af de fremtrædende spillere på Italiens EM-guldhold.

Chiellini har vundet ni italienske mesterskaber sammen med Juventus, siden han skiftede til Torino-klubben fra Fiorentina i 2005. Han nåede også at vinde fem pokaltitler.

Han er nummer tre på listen over spillere med flest kampe for Juventus. 559 er det blevet til siden 2005. Kun Alessandro Del Piero (703) og Gianluigi Buffon (684) har optrådt flere gange for “Den Gamle Dame”.

Den erfarne italiener er sammen med Andrea Pirlo nummer fem på listen over spillere med fleste kampe for Italien med 116. Kun Daniele De Rossi, Paolo Maldini, Fabio Cannavaro og Gianluigi Buffon har spillet flere.

Giorgio Chiellini har i denne sæson kun spillet 19 kampe for Juventus i Serie A og 24 i alt på grund af flere skader.

/ritzau/





TOPNYHED

Stjerne er født – på landsholdet med ham

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Dansk målsluger skifter til topklub

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Forventer kæmpe jobtilbud

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!



TOPNYHED

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

‘Ronaldo vinder kampen’

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

– Alt for meget kaos i Horsens

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

‘Hvad fanden kan man gøre?’

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Katastrofe for Jack Grealish

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Viaplay hæver priserne

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Populære Chelsea – køb billetter her!

På vild liste med Lionel Messi

Como kan vinde i Napoli

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

AGF mangler flere profiler mod OB

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

Rådvild i Rom