Legende bekræfter: Jeg forlader Juventus

Når Juventus har spillet sæsonens to sidste Serie A-kampe, vil anfører Giorgio Chiellini stoppe i klubben.



Om to kampe er det slut for Giorgio Chiellini i Juventus.

Det siger anføreren, efter at Juventus onsdag aften tabte pokalfinalen 2-4 til Inter efter forlænget spilletid.

37-årige Chiellini spillede de første 84 minutter af finalen i Rom og blev skiftet ud ved stillingen 2-2.

– Vi har haft ti fremragende år, nu er det op til de unge gutter at føre tingene videre. Jeg har gjort, alt jeg kan. Jeg håber, at jeg har efterladt et eller andet.

– På mandag siger jeg farvel til stadion. Det er 100 procent min beslutning. Hvis jeg stadig har noget tilbage i tanken, så spiller jeg også den sidste i Firenze, siger Chiellini til det italienske medie Mediaset.

Juventus tager hjemme imod Lazio på mandag, inden holdet slutter af ude mod Fiorentina 22. maj i Serie A.

Den store og stærke stopper har ikke fundet ud af, om han stopper fodboldkarrieren helt, eller om han fortsætter et nyt sted.

– Det ved jeg ikke. Jeg har brug for at overveje det sammen med min familie. Jeg er glad for at forlade Juventus efter denne sæson, hvor jeg stadig spiller på et højt niveau.

– I mange år har jeg sagt, at jeg ikke ønskede at stoppe, når jeg var faldet i niveau. Snart vil jeg være den største Juventus-fan uden for klubben. Efter så mange år i klubben kan jeg ikke ryste det af, siger han.

I juni stopper han også på det italienske landshold, når Italien møder Argentina i en venskabskamp på Wembley i London.

Det meddelte han i sidste måned. Sidste sommer var han en af de fremtrædende spillere på Italiens EM-guldhold.

Chiellini har vundet ni italienske mesterskaber sammen med Juventus, siden han skiftede til Torino-klubben fra Fiorentina i 2005. Han nåede også at vinde fem pokaltitler.

Han er nummer tre på listen over spillere med flest kampe for Juventus. 559 er det blevet til siden 2005. Kun Alessandro Del Piero (703) og Gianluigi Buffon (684) har optrådt flere gange for “Den Gamle Dame”.

Den erfarne italiener er sammen med Andrea Pirlo nummer fem på listen over spillere med fleste kampe for Italien med 116. Kun Daniele De Rossi, Paolo Maldini, Fabio Cannavaro og Gianluigi Buffon har spillet flere.

Giorgio Chiellini har i denne sæson kun spillet 19 kampe for Juventus i Serie A og 24 i alt på grund af flere skader.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Tottenham har ny manager på plads

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Pinligt! Danmark brænder på stribe

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Kæmpe stjerne besøger København

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Sverige skal til VM

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Tjekkiet – Danmark

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Tottenham præsenterer ny træner

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Rasmus Højlund har ikke set det før

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner

Er det her Danmarks hemmelige våben?



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Melder ud om Kasper Hjulmand

Han er også færdig i FC København

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Italien under massivt pres

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør