Om to kampe er det slut for Giorgio Chiellini i Juventus.
Det siger anføreren, efter at Juventus onsdag aften tabte pokalfinalen 2-4 til Inter efter forlænget spilletid.
37-årige Chiellini spillede de første 84 minutter af finalen i Rom og blev skiftet ud ved stillingen 2-2.
– Vi har haft ti fremragende år, nu er det op til de unge gutter at føre tingene videre. Jeg har gjort, alt jeg kan. Jeg håber, at jeg har efterladt et eller andet.
– På mandag siger jeg farvel til stadion. Det er 100 procent min beslutning. Hvis jeg stadig har noget tilbage i tanken, så spiller jeg også den sidste i Firenze, siger Chiellini til det italienske medie Mediaset.
Juventus tager hjemme imod Lazio på mandag, inden holdet slutter af ude mod Fiorentina 22. maj i Serie A.
Den store og stærke stopper har ikke fundet ud af, om han stopper fodboldkarrieren helt, eller om han fortsætter et nyt sted.
– Det ved jeg ikke. Jeg har brug for at overveje det sammen med min familie. Jeg er glad for at forlade Juventus efter denne sæson, hvor jeg stadig spiller på et højt niveau.
– I mange år har jeg sagt, at jeg ikke ønskede at stoppe, når jeg var faldet i niveau. Snart vil jeg være den største Juventus-fan uden for klubben. Efter så mange år i klubben kan jeg ikke ryste det af, siger han.
I juni stopper han også på det italienske landshold, når Italien møder Argentina i en venskabskamp på Wembley i London.
Det meddelte han i sidste måned. Sidste sommer var han en af de fremtrædende spillere på Italiens EM-guldhold.
Chiellini har vundet ni italienske mesterskaber sammen med Juventus, siden han skiftede til Torino-klubben fra Fiorentina i 2005. Han nåede også at vinde fem pokaltitler.
Han er nummer tre på listen over spillere med flest kampe for Juventus. 559 er det blevet til siden 2005. Kun Alessandro Del Piero (703) og Gianluigi Buffon (684) har optrådt flere gange for “Den Gamle Dame”.
Den erfarne italiener er sammen med Andrea Pirlo nummer fem på listen over spillere med fleste kampe for Italien med 116. Kun Daniele De Rossi, Paolo Maldini, Fabio Cannavaro og Gianluigi Buffon har spillet flere.
Giorgio Chiellini har i denne sæson kun spillet 19 kampe for Juventus i Serie A og 24 i alt på grund af flere skader.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
– En gigantisk nedtur!
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
OPTAKT
OB – FC København
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
AaB-krisen fortsætter
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
Farzam: En gave for FC København
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
EKSKLUSIVT
Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
AGF smider sejren i de døende sekunder
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF
Her kan du se Liverpool mod Tottenham
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
MEDIE
United overvejer disse fem managers
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
