Om to kampe er det slut for Giorgio Chiellini i Juventus.
Det siger anføreren, efter at Juventus onsdag aften tabte pokalfinalen 2-4 til Inter efter forlænget spilletid.
37-årige Chiellini spillede de første 84 minutter af finalen i Rom og blev skiftet ud ved stillingen 2-2.
– Vi har haft ti fremragende år, nu er det op til de unge gutter at føre tingene videre. Jeg har gjort, alt jeg kan. Jeg håber, at jeg har efterladt et eller andet.
– På mandag siger jeg farvel til stadion. Det er 100 procent min beslutning. Hvis jeg stadig har noget tilbage i tanken, så spiller jeg også den sidste i Firenze, siger Chiellini til det italienske medie Mediaset.
Juventus tager hjemme imod Lazio på mandag, inden holdet slutter af ude mod Fiorentina 22. maj i Serie A.
Den store og stærke stopper har ikke fundet ud af, om han stopper fodboldkarrieren helt, eller om han fortsætter et nyt sted.
– Det ved jeg ikke. Jeg har brug for at overveje det sammen med min familie. Jeg er glad for at forlade Juventus efter denne sæson, hvor jeg stadig spiller på et højt niveau.
– I mange år har jeg sagt, at jeg ikke ønskede at stoppe, når jeg var faldet i niveau. Snart vil jeg være den største Juventus-fan uden for klubben. Efter så mange år i klubben kan jeg ikke ryste det af, siger han.
I juni stopper han også på det italienske landshold, når Italien møder Argentina i en venskabskamp på Wembley i London.
Det meddelte han i sidste måned. Sidste sommer var han en af de fremtrædende spillere på Italiens EM-guldhold.
Chiellini har vundet ni italienske mesterskaber sammen med Juventus, siden han skiftede til Torino-klubben fra Fiorentina i 2005. Han nåede også at vinde fem pokaltitler.
Han er nummer tre på listen over spillere med flest kampe for Juventus. 559 er det blevet til siden 2005. Kun Alessandro Del Piero (703) og Gianluigi Buffon (684) har optrådt flere gange for “Den Gamle Dame”.
Den erfarne italiener er sammen med Andrea Pirlo nummer fem på listen over spillere med fleste kampe for Italien med 116. Kun Daniele De Rossi, Paolo Maldini, Fabio Cannavaro og Gianluigi Buffon har spillet flere.
Giorgio Chiellini har i denne sæson kun spillet 19 kampe for Juventus i Serie A og 24 i alt på grund af flere skader.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Steve Cooper kommenterer sin position
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
Mathias Zanka går viralt
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
Færdig i Manchester City
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
OPTAKT
Viborg FF – AGF
