41 personer testet positiv ved Copa America

Argentina måtte nøjes med 1-1 mod Chile i holdets første kamp ved den sydamerikanske turnering Copa America.



Superstjernen Lionel Messi scorede på et fremragende frispark, da Argentina mandag lokal tid spillede sin første kamp i Copa America mod Chile.

Men chilenerne kom tilbage og udlignede til 1-1, hvilket blev kampens slutresultat.

Messis magiske venstrefod havde sikret et dominerende argentinsk hold en fortjent føring ved halvlegen, men i begyndelsen af anden halvleg udlignede Eduardo Vargas.

Udligningen faldt i det 57. minut.

Vargas fejede op, efter at Argentinas målmand, Emiliano Martínez, havde reddet et straffespark fra den erfarne midtbanespiller Arturo Vidal.

På trods af Argentinas dominans var Messi frustreret efter kampen.

– Vi var ikke rolige, vi havde ikke kontrol over bolden, konstaterede han ifølge nyhedsbureauet AFP.

Landstræner Lionel Scaloni var dog af en anden opfattelse.

– Vi fortjente at vinde, men endte med at spille uafgjort. Under alle omstændigheder er det blot begyndelsen på en meget hård turnering, lød det fra den argentinske landstræner.

Inden mandagens kamp blev fløjtet i gang på det olympiske stadion i Rio de Janeiro, var der en hyldest til den argentinske legende Diego Maradona. Dog blev både hyldesten og selve kampen afviklet for tomme tribuner som følge af coronarestriktioner.

I kølvandet på kampen oplyser Brasiliens sundhedsministerium ifølge nyhedsbureauet Reuters, at 31 spillere og delegerede ved Copa America er testet positive for covid-19 siden søndag, som var den første dag i den sydamerikanske fodboldturnering.

Yderligere ti smittetilfælde er bekræftet blandt ansatte, som arbejder på flere af de hoteller i Brasília, hvor spillerne og deres delegationer bor.

Det er blot to uger siden, at turneringen blev flyttet til Brasilien. Oprindeligt var Colombia og Argentina udpeget som værtslande.

Colombia blev droppet på grund af dødelige regeringsprotester. Senere fik også Argentina frataget værtskabet på grund af coronasituationen i landet.

Derefter landede værtskabet hos Brasilien. Men det udløste stor utilfredshed på grund af frygten for, at begivenheden vil medføre stigende coronasmitte i det i forvejen hårdt ramte land.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

De er interesseret i Christian Eriksen

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

– Neestrup kan blive næste landstræner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han vender hjem til FC København

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

De vil gerne have Jens Jønsson

Historisk finale! Han er verdens bedste

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

17 minutter for United – nu skal han til VM

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Patrick Mortensen færdig i AGF