Superstjernen Lionel Messi scorede på et fremragende frispark, da Argentina mandag lokal tid spillede sin første kamp i Copa America mod Chile.
Men chilenerne kom tilbage og udlignede til 1-1, hvilket blev kampens slutresultat.
Messis magiske venstrefod havde sikret et dominerende argentinsk hold en fortjent føring ved halvlegen, men i begyndelsen af anden halvleg udlignede Eduardo Vargas.
Udligningen faldt i det 57. minut.
Vargas fejede op, efter at Argentinas målmand, Emiliano Martínez, havde reddet et straffespark fra den erfarne midtbanespiller Arturo Vidal.
På trods af Argentinas dominans var Messi frustreret efter kampen.
– Vi var ikke rolige, vi havde ikke kontrol over bolden, konstaterede han ifølge nyhedsbureauet AFP.
Landstræner Lionel Scaloni var dog af en anden opfattelse.
– Vi fortjente at vinde, men endte med at spille uafgjort. Under alle omstændigheder er det blot begyndelsen på en meget hård turnering, lød det fra den argentinske landstræner.
Inden mandagens kamp blev fløjtet i gang på det olympiske stadion i Rio de Janeiro, var der en hyldest til den argentinske legende Diego Maradona. Dog blev både hyldesten og selve kampen afviklet for tomme tribuner som følge af coronarestriktioner.
I kølvandet på kampen oplyser Brasiliens sundhedsministerium ifølge nyhedsbureauet Reuters, at 31 spillere og delegerede ved Copa America er testet positive for covid-19 siden søndag, som var den første dag i den sydamerikanske fodboldturnering.
Yderligere ti smittetilfælde er bekræftet blandt ansatte, som arbejder på flere af de hoteller i Brasília, hvor spillerne og deres delegationer bor.
Det er blot to uger siden, at turneringen blev flyttet til Brasilien. Oprindeligt var Colombia og Argentina udpeget som værtslande.
Colombia blev droppet på grund af dødelige regeringsprotester. Senere fik også Argentina frataget værtskabet på grund af coronasituationen i landet.
Derefter landede værtskabet hos Brasilien. Men det udløste stor utilfredshed på grund af frygten for, at begivenheden vil medføre stigende coronasmitte i det i forvejen hårdt ramte land.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
10. gang i træk
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
NYHEDER
Godt nyt for uheldig Chelsea-spiller
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
EKSKLUSIVT
