OB chokerer ved tirsdag at fyre hele den sportslige ledelse, hvilket vil sige direktør Kim Brink, cheftræner Lars Olsen og assistenttræner Viggo Jensen.
Fyringen kommer efter en sæsonstart, hvor resultaterne i Superligaen ikke har været som håbet, men klubben har kvalificeret sig til Europa League, hvor holdet mødet Getafe torsdag.
Adm. direktør Thomas Christensen overtager de sportslige direktøropgaver, mens Uffe Pedersen bliver midlertidig cheftræner, og Henrik Clausen bliver assistent, mens parterne i de kommende dage drøfter, om Viggo Jensen fortsætter i en rolle som chefscout.
– OB har gennemgået en positiv udvikling gennem de seneste ti år. Den udvikling har Kim Brink været en meget stor del af, og i de seneste tre år har Lars Olsen og Viggo Jensen ligeledes medvirket til at løfte de sportslige resultater til et meget højt niveau. Med den hastighed, vi har udviklet os, er det naturligt, at der kommer et punkt, hvor tingene går lidt i stå, og hvor man derfor må forsøge at se tingene med nye øjne. Og ud fra en samlet vurdering af udviklingen og de sportslige resultater i 2010 har vi valgt at sammensætte en ny sportslig ledelse, og det er årsagen til, at Kim Brink , Lars Olsen og Viggo Jensen er fritstillet, siger bestyrelsesformand Niels Thorborg i en pressemeddelelse.
Kim Brink har været direktør i OB siden 2000.
– Kim har ydet en stor indsats for OB, og han har stor andel i den positive udvikling, vi har været igennem. Derfor er det naturligvis også med vemod og en underlig fornemmelse, at vi er nået hertil, hvor vores veje skilles. Men ud fra en samlet og meget grundig vurdering af de sportslige resultater i hele 2010 har vi valgt at placere ansvaret på hele den sportslige ledelse. Og vi har vurderet, at det er nødvendigt at få nye kræfter og ny inspiration til, siger OB’s bestyrelsesformand Niels Thorborg.
Kim Brink siger:
– Jeg har taget bestyrelsens beslutning til efterretning. OB har været en stor del af mit liv, og nu vil jeg bruge de kommende uger til at komme på afstand af det her og derefter vurdere, hvad min fremtid skal handle om, og her har vi sammen drøftet at der kan være muligheder både i og udenfor OB.
Administrerende direktør Thomas Christensen overtage det sportslige ansvar indtil en ny sportslig ledelse er på plads.
Lars Olsen og Viggo Jensen har tirsdag formiddag sagt farvel til spillertruppen. Bestyrelsesformanden siger om trænerteamet:
– Vi stiller ikke et øjeblik spørgsmålstegn ved Lars Olsens evner som cheftræner, og heller ikke ved Viggo Jensen s store taktiske viden og ekspertise. De to har sammen skabt stærke resultater, som vi er dem taknemmelige for, men vi har dog vurderet, at vi ikke kunne fastholde og styrke vores nuværende position med samme besætning på træningsbanerne, og derfor har vi truffet denne beslutning, udtaler Niels Thorborg.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 18. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud
INTERVIEW
Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
HELT VILDT
Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år
MEDIE
Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
NYHEDER
Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
MEDIE
Ny sportsdirektør til Eriksen og co.
TOPNYHED
Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
TOPNYHED
Wolfsburg-boss roser Eriksen
TIPSBLADETS DOM
Det var fuldstændig galimatias!
STORT INTERVIEW
Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’
‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’
NYHEDER
Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
TOPNYHED
Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny assistent til David Nielsen
TRANSFER
Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt
EKSKLUSIVT
Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic
NYHEDER
Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade
TOPNYHED
Klubboss i angreb på FCK
INTERVIEW
Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’
NYHEDER
Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen
NYHEDER
Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr
DAGENS SPILFORSLAG
Barca spiser frankfurtere på Camp Nou
NYHEDER
AaB-talent prøver sig af i Italien
Steve Cooper varsler store ændringer
Brøndby skuffer fælt mod Vejle
NYHEDER
Thomas Frank afviser at tale om det
NYHEDER
Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu
FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM
NYHEDER
Steve Cooper skifter tre mand
HELT VILDT