Chok: OB fyrer Kim Brink og Lars Olsen

Kim Brink, Lars Olsen og Viggo Jensen er fyret med øjeblikkelig virkning.



OB chokerer ved tirsdag at fyre hele den sportslige ledelse, hvilket vil sige direktør Kim Brink, cheftræner Lars Olsen og assistenttræner Viggo Jensen.

Fyringen kommer efter en sæsonstart, hvor resultaterne i Superligaen ikke har været som håbet, men klubben har kvalificeret sig til Europa League, hvor holdet mødet Getafe torsdag.

Adm. direktør Thomas Christensen overtager de sportslige direktøropgaver, mens Uffe Pedersen bliver midlertidig cheftræner, og Henrik Clausen bliver assistent, mens parterne i de kommende dage drøfter, om Viggo Jensen fortsætter i en rolle som chefscout.

– OB har gennemgået en positiv udvikling gennem de seneste ti år. Den udvikling har Kim Brink været en meget stor del af, og i de seneste tre år har Lars Olsen og Viggo Jensen ligeledes medvirket til at løfte de sportslige resultater til et meget højt niveau. Med den hastighed, vi har udviklet os, er det naturligt, at der kommer et punkt, hvor tingene går lidt i stå, og hvor man derfor må forsøge at se tingene med nye øjne. Og ud fra en samlet vurdering af udviklingen og de sportslige resultater i 2010 har vi valgt at sammensætte en ny sportslig ledelse, og det er årsagen til, at Kim Brink , Lars Olsen og Viggo Jensen er fritstillet, siger bestyrelsesformand Niels Thorborg i en pressemeddelelse.

Kim Brink har været direktør i OB siden 2000.

– Kim har ydet en stor indsats for OB, og han har stor andel i den positive udvikling, vi har været igennem. Derfor er det naturligvis også med vemod og en underlig fornemmelse, at vi er nået hertil, hvor vores veje skilles. Men ud fra en samlet og meget grundig vurdering af de sportslige resultater i hele 2010 har vi valgt at placere ansvaret på hele den sportslige ledelse. Og vi har vurderet, at det er nødvendigt at få nye kræfter og ny inspiration til, siger OB’s bestyrelsesformand Niels Thorborg.

Kim Brink siger:
– Jeg har taget bestyrelsens beslutning til efterretning. OB har været en stor del af mit liv, og nu vil jeg bruge de kommende uger til at komme på afstand af det her og derefter vurdere, hvad min fremtid skal handle om, og her har vi sammen drøftet at der kan være muligheder både i og udenfor OB.

Administrerende direktør Thomas Christensen overtage det sportslige ansvar indtil en ny sportslig ledelse er på plads.

Lars Olsen og Viggo Jensen har tirsdag formiddag sagt farvel til spillertruppen. Bestyrelsesformanden siger om trænerteamet:

– Vi stiller ikke et øjeblik spørgsmålstegn ved Lars Olsens evner som cheftræner, og heller ikke ved Viggo Jensen s store taktiske viden og ekspertise. De to har sammen skabt stærke resultater, som vi er dem taknemmelige for, men vi har dog vurderet, at vi ikke kunne fastholde og styrke vores nuværende position med samme besætning på træningsbanerne, og derfor har vi truffet denne beslutning, udtaler Niels Thorborg.





Superliga-boss: Han skal slå transferrekord


AGF henter Ibrahim Traoré

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Prominente navne på Danmarks U17-landshold

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

– Cooper skyder på Schmedes

To trænere færdige i Superliga-klub

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

Hva så Franculino? Bayern München på plads i aften

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

Går i kødet på Rasmus Højlund

FCK-angriber: Parken larmer meget mere

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

Kæmpe Superliga-salg? Det kan de sælges for

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet

OB – Silkeborg IF

Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros

FCM nedlægger Celtic og tromler videre i EL

Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

Angriber er færdig i Randers FC

Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby

Delte meldinger om Christian Nørgaard

Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

Av, FCK! Pinlig kasse går verden rundt

Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’

FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig

Tottenham-stjerne truet med pistol

Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner

Ajax fyrer cheftræner John Heitinga

Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub

Et slag fra førstepladsen

Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC

Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed

Klubboss overrasket over Eriksens agent

Bundesliga-topklub jagter William Osula

Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!

‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’