Chokbejler til Pione Sisto: Du spilder din tid!

Ishøj IF henvendte sig til FC Midtjylland omkring Pione Sisto, men det fik de ikke meget ud af.



Pione Sistos fremtid ligger alle andre steder end i FC Midtjylland.

Men fredag, da transfervinduet smækkede i, var der endnu ikke sket noget omkring Pione Sisto. Det var til trods for, at kantspilleren ellers som minimum havde ét tilbud at forholde sig til.

3. divisionsklubben Ishøj IF havde gennem sine investorer samlet midler ind til at gøre et forsøg på at hente den tidligere Superliga-stjerne. Det afslørede klubbens sportschef, Murat Kütuk, til B.T.

– Et talent som Pione Sisto, der ikke har fået spilletid på det seneste, hvorfor ikke prøve at satse på ham og genstarte hans karriere? Vi kontaktede en masse investorer, der gerne ville støtte op, sagde han fredag og tilføjede:

– Så jeg ringede til Ove P. i håbet om at få ham hertil. Han sagde dog, at Pione ikke rigtig ville noget med sin fodbold. Jeg prøvede at kontakte Pione, men det har været lidt svært.

Men at Murat Kütuk har haft fat i FC Midtjyllands assisterende sportschef, Ove Pedersen, omkring Pione Sisto er korrekt. Ove Pedersen vil dog gerne korrigere udlægningen af det.

– Det jeg sagde, var, at: "du spilder tiden, det kan ikke lade sig gøre." Det var faktisk tæt på den eneste kommentar, jeg havde til det. Jeg sagde ikke noget, om det andet. Det er en nuance af det, men det er ikke noget, jeg hænger mig i, siger Ove Pedersen til Tipsbladet og tilføjer.

– Jeg sagde også, at: "han selvfølgelig gerne måtte ringe til Pione selv. Det måtte han hellere end gerne." Men jeg kunne lige så godt hjælpe ham, ved at fortælle ham, at han spildte sin tid.

Tipsbladet forsøgte også at spørge mere generelt ind til Pione Sistos situation i FC Midtjylland, men her henviste Ove Pedersen til sportschef Svend Graversen.

Ove Pedersens anbefaling, om at lade Murat Kütuk ringe til Pione Sisto, ser dog ud til ikke at være lykkedes, og dermed er han en blandt mange, som har forsøgt at få offensivspilleren i tale. I sin egen podcast gjorde Pione Sisto et forsøg på at forklare tilværelsen i fryseboksen.

– Jeg har jo haft alle tiders mulighed for at gå ud og kommentere på alle de her historier, der har været på det seneste. Noget af det har været sandt, mens noget andet har været totalt hen i vejret, sagde Pione Sisto blandt meget andet i Inside by Sisto tidligere på året.

28-årige Pione Sisto har siden årsskiftet været helt ude i kulden i FC Midtjylland, hvor der har været meldinger om, at han har trænet alene på anlæggene ved barndomsklubben Tjørring IF.

Senest til sommer slutter lidelseshistorien mellem FC Midtjylland og Pione Sisto, når den tidligere landsholdsprofil har kontraktudløb.





Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’




LIVE

TransferLIVE: Schjelderup-transfer i fare

Tidligere AGF-træner tager til Israel

AGF var klar med rekordbeløb

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Bekymrende melding om Andreas Cornelius

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Froholdt med klar transfermelding

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Jacob Rasmussen i chokskifte

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Stjerne flirter med Brøndby

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen

– Tror Superligaklub slår egen transferrekord

Kræver 86 millioner for dansk stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop

Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Dansk klub teaser – tæt på ny spiller

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!

Drama! Bliver historisk FCM-handel kuppet?

FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid

– En sindssygt fed følelse

Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist

I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt

Semenyo scorer igen mod Spurs

Barcelona i hopla – tager ny sejr

Liverpool tager storsejr

HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år

AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub

Forhandlinger om dansk midtbanespiller

FCK-profil holder VM-drøm i live

Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo

Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’

‘Han har potentialet til toppen af Premier League’

Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’