Pione Sistos fremtid ligger alle andre steder end i FC Midtjylland.
Men fredag, da transfervinduet smækkede i, var der endnu ikke sket noget omkring Pione Sisto. Det var til trods for, at kantspilleren ellers som minimum havde ét tilbud at forholde sig til.
3. divisionsklubben Ishøj IF havde gennem sine investorer samlet midler ind til at gøre et forsøg på at hente den tidligere Superliga-stjerne. Det afslørede klubbens sportschef, Murat Kütuk, til B.T.
– Et talent som Pione Sisto, der ikke har fået spilletid på det seneste, hvorfor ikke prøve at satse på ham og genstarte hans karriere? Vi kontaktede en masse investorer, der gerne ville støtte op, sagde han fredag og tilføjede:
– Så jeg ringede til Ove P. i håbet om at få ham hertil. Han sagde dog, at Pione ikke rigtig ville noget med sin fodbold. Jeg prøvede at kontakte Pione, men det har været lidt svært.
Men at Murat Kütuk har haft fat i FC Midtjyllands assisterende sportschef, Ove Pedersen, omkring Pione Sisto er korrekt. Ove Pedersen vil dog gerne korrigere udlægningen af det.
– Det jeg sagde, var, at: "du spilder tiden, det kan ikke lade sig gøre." Det var faktisk tæt på den eneste kommentar, jeg havde til det. Jeg sagde ikke noget, om det andet. Det er en nuance af det, men det er ikke noget, jeg hænger mig i, siger Ove Pedersen til Tipsbladet og tilføjer.
– Jeg sagde også, at: "han selvfølgelig gerne måtte ringe til Pione selv. Det måtte han hellere end gerne." Men jeg kunne lige så godt hjælpe ham, ved at fortælle ham, at han spildte sin tid.
Tipsbladet forsøgte også at spørge mere generelt ind til Pione Sistos situation i FC Midtjylland, men her henviste Ove Pedersen til sportschef Svend Graversen.
Ove Pedersens anbefaling, om at lade Murat Kütuk ringe til Pione Sisto, ser dog ud til ikke at være lykkedes, og dermed er han en blandt mange, som har forsøgt at få offensivspilleren i tale. I sin egen podcast gjorde Pione Sisto et forsøg på at forklare tilværelsen i fryseboksen.
– Jeg har jo haft alle tiders mulighed for at gå ud og kommentere på alle de her historier, der har været på det seneste. Noget af det har været sandt, mens noget andet har været totalt hen i vejret, sagde Pione Sisto blandt meget andet i Inside by Sisto tidligere på året.
28-årige Pione Sisto har siden årsskiftet været helt ude i kulden i FC Midtjylland, hvor der har været meldinger om, at han har trænet alene på anlæggene ved barndomsklubben Tjørring IF.
Senest til sommer slutter lidelseshistorien mellem FC Midtjylland og Pione Sisto, når den tidligere landsholdsprofil har kontraktudløb.
LIVE
TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads
TRANSFER
Udineses sportsdirektør: ‘Får opkald på ‘TK’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
NYHEDER
PSG genvinder Champions League
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
NYHEDER
Arne Slot fyret af Liverpool
Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
NYHEDER