Chokbejler til Pione Sisto: Du spilder din tid!

Ishøj IF henvendte sig til FC Midtjylland omkring Pione Sisto, men det fik de ikke meget ud af.



Pione Sistos fremtid ligger alle andre steder end i FC Midtjylland.

Men fredag, da transfervinduet smækkede i, var der endnu ikke sket noget omkring Pione Sisto. Det var til trods for, at kantspilleren ellers som minimum havde ét tilbud at forholde sig til.

3. divisionsklubben Ishøj IF havde gennem sine investorer samlet midler ind til at gøre et forsøg på at hente den tidligere Superliga-stjerne. Det afslørede klubbens sportschef, Murat Kütuk, til B.T.

– Et talent som Pione Sisto, der ikke har fået spilletid på det seneste, hvorfor ikke prøve at satse på ham og genstarte hans karriere? Vi kontaktede en masse investorer, der gerne ville støtte op, sagde han fredag og tilføjede:

– Så jeg ringede til Ove P. i håbet om at få ham hertil. Han sagde dog, at Pione ikke rigtig ville noget med sin fodbold. Jeg prøvede at kontakte Pione, men det har været lidt svært.

Men at Murat Kütuk har haft fat i FC Midtjyllands assisterende sportschef, Ove Pedersen, omkring Pione Sisto er korrekt. Ove Pedersen vil dog gerne korrigere udlægningen af det.

– Det jeg sagde, var, at: "du spilder tiden, det kan ikke lade sig gøre." Det var faktisk tæt på den eneste kommentar, jeg havde til det. Jeg sagde ikke noget, om det andet. Det er en nuance af det, men det er ikke noget, jeg hænger mig i, siger Ove Pedersen til Tipsbladet og tilføjer.

– Jeg sagde også, at: "han selvfølgelig gerne måtte ringe til Pione selv. Det måtte han hellere end gerne." Men jeg kunne lige så godt hjælpe ham, ved at fortælle ham, at han spildte sin tid.

Tipsbladet forsøgte også at spørge mere generelt ind til Pione Sistos situation i FC Midtjylland, men her henviste Ove Pedersen til sportschef Svend Graversen.

Ove Pedersens anbefaling, om at lade Murat Kütuk ringe til Pione Sisto, ser dog ud til ikke at være lykkedes, og dermed er han en blandt mange, som har forsøgt at få offensivspilleren i tale. I sin egen podcast gjorde Pione Sisto et forsøg på at forklare tilværelsen i fryseboksen.

– Jeg har jo haft alle tiders mulighed for at gå ud og kommentere på alle de her historier, der har været på det seneste. Noget af det har været sandt, mens noget andet har været totalt hen i vejret, sagde Pione Sisto blandt meget andet i Inside by Sisto tidligere på året.

28-årige Pione Sisto har siden årsskiftet været helt ude i kulden i FC Midtjylland, hvor der har været meldinger om, at han har trænet alene på anlæggene ved barndomsklubben Tjørring IF.

Senest til sommer slutter lidelseshistorien mellem FC Midtjylland og Pione Sisto, når den tidligere landsholdsprofil har kontraktudløb.



Her sætter Vingegaard grænsen

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Voldsom Franculino-spådom

Spanske medier i ekstase

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

FC København – Sønderjyske

– De skal skille sig af med ham!

AGF kriger sejren hjem

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

FCM smed point i kæmpe drama

Trækker overskrifter i Sydkorea

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

FCN ydmyger Silkeborg

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Her er alle VM-puljerne

Tullberg skifter fire mand

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Viborg FF – FC Midtjylland

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Sløvt Londonderby

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Randers FC – AGF