Pione Sistos fremtid ligger alle andre steder end i FC Midtjylland.
Men fredag, da transfervinduet smækkede i, var der endnu ikke sket noget omkring Pione Sisto. Det var til trods for, at kantspilleren ellers som minimum havde ét tilbud at forholde sig til.
3. divisionsklubben Ishøj IF havde gennem sine investorer samlet midler ind til at gøre et forsøg på at hente den tidligere Superliga-stjerne. Det afslørede klubbens sportschef, Murat Kütuk, til B.T.
– Et talent som Pione Sisto, der ikke har fået spilletid på det seneste, hvorfor ikke prøve at satse på ham og genstarte hans karriere? Vi kontaktede en masse investorer, der gerne ville støtte op, sagde han fredag og tilføjede:
– Så jeg ringede til Ove P. i håbet om at få ham hertil. Han sagde dog, at Pione ikke rigtig ville noget med sin fodbold. Jeg prøvede at kontakte Pione, men det har været lidt svært.
Men at Murat Kütuk har haft fat i FC Midtjyllands assisterende sportschef, Ove Pedersen, omkring Pione Sisto er korrekt. Ove Pedersen vil dog gerne korrigere udlægningen af det.
– Det jeg sagde, var, at: "du spilder tiden, det kan ikke lade sig gøre." Det var faktisk tæt på den eneste kommentar, jeg havde til det. Jeg sagde ikke noget, om det andet. Det er en nuance af det, men det er ikke noget, jeg hænger mig i, siger Ove Pedersen til Tipsbladet og tilføjer.
– Jeg sagde også, at: "han selvfølgelig gerne måtte ringe til Pione selv. Det måtte han hellere end gerne." Men jeg kunne lige så godt hjælpe ham, ved at fortælle ham, at han spildte sin tid.
Tipsbladet forsøgte også at spørge mere generelt ind til Pione Sistos situation i FC Midtjylland, men her henviste Ove Pedersen til sportschef Svend Graversen.
Ove Pedersens anbefaling, om at lade Murat Kütuk ringe til Pione Sisto, ser dog ud til ikke at være lykkedes, og dermed er han en blandt mange, som har forsøgt at få offensivspilleren i tale. I sin egen podcast gjorde Pione Sisto et forsøg på at forklare tilværelsen i fryseboksen.
– Jeg har jo haft alle tiders mulighed for at gå ud og kommentere på alle de her historier, der har været på det seneste. Noget af det har været sandt, mens noget andet har været totalt hen i vejret, sagde Pione Sisto blandt meget andet i Inside by Sisto tidligere på året.
28-årige Pione Sisto har siden årsskiftet været helt ude i kulden i FC Midtjylland, hvor der har været meldinger om, at han har trænet alene på anlæggene ved barndomsklubben Tjørring IF.
Senest til sommer slutter lidelseshistorien mellem FC Midtjylland og Pione Sisto, når den tidligere landsholdsprofil har kontraktudløb.
LIVE
LIVE: Har aldrig dømt Danmark før
Vild stime før Danmark-brag
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
MEDIE
Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Stor profil glad for Brøndby
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
Ser I med, Brøndby?
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
Sendt hjem fra FC København-træning
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
Joakim Mæhle åbner op
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
Her begynder næste sæson i Superligaen
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
TOPNYHED