Pione Sistos fremtid ligger alle andre steder end i FC Midtjylland.
Men fredag, da transfervinduet smækkede i, var der endnu ikke sket noget omkring Pione Sisto. Det var til trods for, at kantspilleren ellers som minimum havde ét tilbud at forholde sig til.
3. divisionsklubben Ishøj IF havde gennem sine investorer samlet midler ind til at gøre et forsøg på at hente den tidligere Superliga-stjerne. Det afslørede klubbens sportschef, Murat Kütuk, til B.T.
– Et talent som Pione Sisto, der ikke har fået spilletid på det seneste, hvorfor ikke prøve at satse på ham og genstarte hans karriere? Vi kontaktede en masse investorer, der gerne ville støtte op, sagde han fredag og tilføjede:
– Så jeg ringede til Ove P. i håbet om at få ham hertil. Han sagde dog, at Pione ikke rigtig ville noget med sin fodbold. Jeg prøvede at kontakte Pione, men det har været lidt svært.
Men at Murat Kütuk har haft fat i FC Midtjyllands assisterende sportschef, Ove Pedersen, omkring Pione Sisto er korrekt. Ove Pedersen vil dog gerne korrigere udlægningen af det.
– Det jeg sagde, var, at: "du spilder tiden, det kan ikke lade sig gøre." Det var faktisk tæt på den eneste kommentar, jeg havde til det. Jeg sagde ikke noget, om det andet. Det er en nuance af det, men det er ikke noget, jeg hænger mig i, siger Ove Pedersen til Tipsbladet og tilføjer.
– Jeg sagde også, at: "han selvfølgelig gerne måtte ringe til Pione selv. Det måtte han hellere end gerne." Men jeg kunne lige så godt hjælpe ham, ved at fortælle ham, at han spildte sin tid.
Tipsbladet forsøgte også at spørge mere generelt ind til Pione Sistos situation i FC Midtjylland, men her henviste Ove Pedersen til sportschef Svend Graversen.
Ove Pedersens anbefaling, om at lade Murat Kütuk ringe til Pione Sisto, ser dog ud til ikke at være lykkedes, og dermed er han en blandt mange, som har forsøgt at få offensivspilleren i tale. I sin egen podcast gjorde Pione Sisto et forsøg på at forklare tilværelsen i fryseboksen.
– Jeg har jo haft alle tiders mulighed for at gå ud og kommentere på alle de her historier, der har været på det seneste. Noget af det har været sandt, mens noget andet har været totalt hen i vejret, sagde Pione Sisto blandt meget andet i Inside by Sisto tidligere på året.
28-årige Pione Sisto har siden årsskiftet været helt ude i kulden i FC Midtjylland, hvor der har været meldinger om, at han har trænet alene på anlæggene ved barndomsklubben Tjørring IF.
Senest til sommer slutter lidelseshistorien mellem FC Midtjylland og Pione Sisto, når den tidligere landsholdsprofil har kontraktudløb.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Her skal Sepp Piontek begraves
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
MEDIE
Endelig er der godt nyt
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
Neestrup: Derfor henter vi Zanka
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
Giver VM-garanti
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
‘Tæt på et rædselskabinet’
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket
NYHEDER
PSG-stjerne tiltalt for voldtægt
OPTAKT