Chokeret over AGF-jackpot: Verden går af lave!

Fodboldekspert Jesper Thygesen har svært ved at forstå, at AGF kan få helt op til 60 millioner kroner for Thomas Kristensen.



AGF bliver lige snart en forsvarsspiller fattigere, men en hel masse millioner rigere. 

For klubben er lige på vippen til at sælge Thomas Kristensen til Udinese, og ifølge B.T kan de få helt op til 60 millioner kroner for ham. 37,5 millioner kroner her og nu 22,5 millioner kroner i realistiske bonusser.

Ja, hvis de går og smiler i AGF, så forstår man udmærket hvorfor. Noget der til gengæld er svært at forstå kan være eksplosionen i priser. Det har fodboldekspert Jesper Thygesen i hvert fald svært ved.

– Verden er ved at gå af lave. Der er et ungdomshysteri lige nu, som jeg ikke kan gennemskue hvad går ud på. Det er som om, at det ikke stopper, det her. Så det er bare med at få solgt, hvis det er korrekt, forklarer han over en telefonlinje til Tipsbladet.

Han peger på, at AGF også selv må synes, at det er noget mærkeligt noget, at man pludselig kan få så mange penge for forsvarsspilleren. For ham lader det også til, at markedet lige nu peaker i forhold til priser på unge spillere.

Men det er for Jesper Thygesen bare en smule voldsomt. 

– AGF begynder nu også at sælge en ung spiller, der har spillet ude af position og laver en to-tre åbenlyse fejl i hver kamp, der kan være kampafgørende. At man på rent potentiale og en forestilling om, at han kan blive rigtig god, kan sælge ham for et kæmpe millionbeløb er altså voldsomt.

– Jeg har bare svært ved at se, hvordan det kan retfærdiggøre sådan et beløb. Han er 21 år gammel. Var han 18 kunne jeg måske forstå det, men han er 21 og har en skadeshistorik. Jeg har jo stået og forsvaret ham, at han skulle spille, og at man ikke behøvede at gå ud og hente en ny Bisseck. Jeg kan godt forstå, at man satsede på 'TK', for jeg kan godt se potentiale. Men det kan jeg da love for, at andre også kan.

– Det kan også bare være, at man bliver gammel og indskrænket, men jeg synes sgu, at det går stærkt, griner Thygesen, som til sidst spørger, hvem der ikke gerne vil have den næste Rasmus Højlund.

Transfervinduet lukker fredag midnat, og med salget af 'TK' skal AGF ud og finde en ny stærk forsvarsspiller, vurderer fodboldeksperten, som ikke tror, at Tobias Anker har det, der skal til for at afløse Thomas Kristensen.





‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er AGF’s Champions League-modstander

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er FCK’s modstander i Conference League

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Mexico – Sydkorea

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Lurer på varm VM-profil

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Får afvist bud på dansk profil

Tjekkiet – Sydafrika

Rangerer AGF over Lech Poznan

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ghana – Panama

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard