Chokeret over AGF-jackpot: Verden går af lave!

Fodboldekspert Jesper Thygesen har svært ved at forstå, at AGF kan få helt op til 60 millioner kroner for Thomas Kristensen.



AGF bliver lige snart en forsvarsspiller fattigere, men en hel masse millioner rigere. 

For klubben er lige på vippen til at sælge Thomas Kristensen til Udinese, og ifølge B.T kan de få helt op til 60 millioner kroner for ham. 37,5 millioner kroner her og nu 22,5 millioner kroner i realistiske bonusser.

Ja, hvis de går og smiler i AGF, så forstår man udmærket hvorfor. Noget der til gengæld er svært at forstå kan være eksplosionen i priser. Det har fodboldekspert Jesper Thygesen i hvert fald svært ved.

– Verden er ved at gå af lave. Der er et ungdomshysteri lige nu, som jeg ikke kan gennemskue hvad går ud på. Det er som om, at det ikke stopper, det her. Så det er bare med at få solgt, hvis det er korrekt, forklarer han over en telefonlinje til Tipsbladet.

Han peger på, at AGF også selv må synes, at det er noget mærkeligt noget, at man pludselig kan få så mange penge for forsvarsspilleren. For ham lader det også til, at markedet lige nu peaker i forhold til priser på unge spillere.

Men det er for Jesper Thygesen bare en smule voldsomt. 

– AGF begynder nu også at sælge en ung spiller, der har spillet ude af position og laver en to-tre åbenlyse fejl i hver kamp, der kan være kampafgørende. At man på rent potentiale og en forestilling om, at han kan blive rigtig god, kan sælge ham for et kæmpe millionbeløb er altså voldsomt.

– Jeg har bare svært ved at se, hvordan det kan retfærdiggøre sådan et beløb. Han er 21 år gammel. Var han 18 kunne jeg måske forstå det, men han er 21 og har en skadeshistorik. Jeg har jo stået og forsvaret ham, at han skulle spille, og at man ikke behøvede at gå ud og hente en ny Bisseck. Jeg kan godt forstå, at man satsede på 'TK', for jeg kan godt se potentiale. Men det kan jeg da love for, at andre også kan.

– Det kan også bare være, at man bliver gammel og indskrænket, men jeg synes sgu, at det går stærkt, griner Thygesen, som til sidst spørger, hvem der ikke gerne vil have den næste Rasmus Højlund.

Transfervinduet lukker fredag midnat, og med salget af 'TK' skal AGF ud og finde en ny stærk forsvarsspiller, vurderer fodboldeksperten, som ikke tror, at Tobias Anker har det, der skal til for at afløse Thomas Kristensen.





LIVE

LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Danmark – Nordmakedonien



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

‘FC København var en mulighed’

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Spår: Her ender Mohamed Salah



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Philip Billing tabte kæben

Helt på røven over Victor Froholdt

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

FC København jagter Neestrup-erstatning

Danske stjerner kan være fortid

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Kæmpe nyhed i udlandet

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Brøndby-handel er kollapset

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

– Det er Neestrups tre største fejl

Sigter 32 personer for matchfixing

Riemer melder stjerne klar

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback