Cifuentes kunne have lavet ravage i AaB-staben

Den nu tidligere AaB-træner kunne have lavet mere ravage i AaB’s stab, da han var i dialog om at tage assistent med til Hammarby.



Marti Cifuentes fik bare et enkelt år i AaB, inden han vendte snuden retur mod Sverige, og dermed står AaB nu i en situation, hvor man har ansat Lars Friis, men fortsat ikke er enig med Viborg FF om en pris, så han kan skifte allerede nu.

Derfor er det også Rasmus Würtz og Oscar Hiljemark, der passer træningen i det nordjyske, og nu fortæller sidstnævnte, at der var dialog om at yderligere svækkelse af staben i det nordjyske.

Det var Marti Cifuentes, der fik Oscar Hiljemark som en del af staben, da midtbanespilleren grundet skadet måtte indstille sin karriere, og derfor var der ifølge Oscar Hiljemark også dialog, om han skulle med til Hammarby, da Cifuentes forlod klubben.

– Det er klart, at når man har arbejdet så hårdt, som vi har gjort. Og med den tillid, jeg fik fra begyndelsen, da klubben og Marti tog en beslutning om at tage mig med i staben. Så det er klart, at der var diskussioner om det spørgsmål.

– Men Marti tog skridtet og tog til Hammarby, og jeg bliver i Aalborg med min stilling og alt det ansvar, jeg har fået. Det er sådan, det er lige nu, og jeg synes, det fungerer godt for begge parter. Så ved man aldrig, hvad der sker i fremtiden. Men lige nu er jeg her, og mit fokus er på at forsøge at udvikle så mange gode fodboldspillere, som jeg kan, og forhåbentlig få Aalborg til at tage de skridt, der skal til, for at vi kan være med og kæmpe for det i slutningen af sæsonen, siger den tidligere svenske landsholdsspiller i et interview med Fotbollskanalens podcast “Lundh”.

 Oscar Hiljemark måtte i sommer indstille sin karriere efter gentagne knæskader.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De overvejer Christian Eriksen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Transferfri stjerne i København

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Stor hyldest af Mike Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!