Lionel Messi-transfersagaen er begyndt, og den 33-årige argentinske stjerne kan måske forlade Camp Nou på en fri transfer denne sommer. Er det ikke muligt, skulle Manchester City være parate til at byde alligevel. Og byde stort.
Det melder Diario Sport, der lægger op til, at The Cityzens allerede nu ved, at de er villige til at tilbyde tre af holdets nuværende stjerner i bytte for Messi.
Barcelona-stjernen har en frikøbsklausul på €700 millioner, som Manchester City ikke bare kan betale. Messi havde dog en klausul i sin kontrakt, der gjorde det muligt at forlade Camp Nou på en fri transfer, hvis han aktiverede den inden den normale sæsonafslutning i juni.
Det gjorde han ikke, men Messi-lejren og spilleren selv føler, at han fortsat har et godt argument for at kunne forlade den spanske storklub kvit og frit, da sæsonen blev forlænget på grund af coronakrisen.
Det lugter lidt af en retssag mellem klubben og spilleren, men det skulle ingen af parterne angiveligt være interesseret i. Derfor kan et kompromis måske indgås, og derfor er Manchester City også ved at forberede et bud – omend noget mindre end frikøbsklausulen på €700 millioner.
Catalanske Diario Sport skriver, at Pep Guardiola & Co. nødigt vil betale mere end €100 millioner. Til gengæld er klubben klar til at tilbyde op til tre spillere i bytte for Lionel Messi.
Det drejer sig ifølge mediet om Bernardo Silva, Gabriel Jesus og Eric Garcia. Sammenlagt burde trioen have en værdi, som overstiger €100 millioner, og det er ikke umuligt, at det måske kunne friste FC Barcelona, hvis klubben må erkende, at det er umuligt at beholde Messi.
Garcia skulle være et transfermål for klubben denne sommer, der har været rygter om, at Ronald Koeman vil erstatte Luis Suarez med Gabriel Jesus, og det er ret velkendt, at catalanerne har haft et godt øje til Bernardo Silva i mange år.
Helt sort er det måske ikke, men der er stadig en regulær chance for, at City måske kan anskaffe sig Messi uden at betale en transfersum eller udveksle nogle spillere.

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Youssef Toutouh overrasker – scorer nyt job

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Storklub vil hente Thomas Kristensen

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Andreas Christensen afviste Danmark

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Har forsøgt at lande kæmpetransfer

FC Midtjylland – Viborg FF

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

OB – FC Fredericia

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

– En stor beslutning

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Vild udtalelse blusser op i Italien

Hylder dansk debutant

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

LIVE: FCK – Bayer Leverkusen

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Elkjær jubler over Frank

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Chikaneret i 90 minutter

– Det bliver skamredet

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Superliga-klub henter Kristian Pedersen
