City straffede United: Tager Community Shield

Jonny Evans blev i straffesparkskonkurrencen skurken for Manchester United, der tabte til Manchester City.



Den engelske fodboldsæson blev som vanligt kickstartet lørdag med Community Shield, der er et opgør mellem seneste sæsons mester, Manchester City, og FA Cup-vinderen, Manchester United.

De to mandskaber var ikke i stand til at finde en vinder efter de første 90 minutter, der sluttede 1-1, og dermed skulle tingene afgøres fra straffesparkpletten. Her viste City sig skarpest.

Rutinerede Jonny Evans blev skurken for United, da han brændte det ottende spark, mens Manuel Akanji efterfølgende sikkert sparkede sæsonens første titel til City.

Af de fem første spark havde Bernardo Silva lagt ud med at brænde for City, mens Jadon Sancho brændte spark nummer fire for United. Derfor skulle de to mandskaber ud over de fem første sparkere for at finde en vinder.

Det er syvende gang, at City vinder Community Shield. Senest var i 2019.

Det var tydeligt, at begge mandskaber i indledningen af opgøret havde en del spillemæssig rust, der skulle bankes af efter sommerferien.

Første halvleg var en jævnbyrdig affære, hvor de to hold skiftedes til at være på bolden. Det var dog uden den store underholdning.

Kampen igennem var City mest på bolden, men den sidste skarphed eller kreativitet manglede hos de lyseblå, for at det for alvor blev farligt.

Hvor størstedelen af kampen ikke bragte pulsen i vejret hos dem, der overværede den, bød afslutningen derimod på en del underholdning.

Et kvarter før tid slog United kontra.

Indskiftede Alejandro Garnacho fandt med en tværbold en helt fri Marcus Rashford, der med det kolde venstreben sendte bolden på ydersiden af den ene stolpe.

Få minutter senere var United igen tæt på. Bolden dumpede efter et hjørnespark ned for fødderne af Scott McTominay, der dog ikke fik ram på kuglen.

United var ikke færdig med at skabe chancer. I det 82. minut modtog Garnacho bolden i højre side. Han drev med sine rapper fødder ind i City-feltet, inden han kynisk lagde bolden ind ved den nærmeste stolpe.

City svarede dog igen og pressede i slutminutterne United langt tilbage omkring eget felt.

I det næstsidste minut af den ordinære spilletid endte et indlæg ved den bageste stolpe, hvor Citys Bernardo Silva vandt en duel mod Diogo Dalot og headede udligningen i mål.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Lønnen er et problem

FC Nordsjælland – Viborg FF

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Ny storklub jagter Roony Bardghji

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

OB – Randers FC

Silkeborg IF – FC Fredericia

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Nedtur for Højlund og Napoli

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Her spiller Lasse Schöne i dag

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Fyrer landstræner to måneder før VM

Kan koste Brøndby flere millioner

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

‘Så brænder hele København ned’

Fik blackout på Brøndby Stadion

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Manchester United sætter Chelsea på plads



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Det er aldrig sket før

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

OB siger farvel til seks spillere

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Nu klager FC Barcelona igen

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Mål i begge ender i Farum

‘Det drømmer alle om’

Fifa kritiserer transportpriser under

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Steve Cooper storroser stjerne

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?