Skandale på vej: Undersøges for matchfixing

Der er åbnet en undersøgelse af mulig matchfixing i en colombiansk oprykningskamp, der blev spillet i lørdags.



Det så yderst mistænksomt ud, da Union Magdalena scorede to mål på et minut dybt inde i overtiden i en colombiansk kamp om oprykning.

Det endte med en sejr til Union Magdalena på 2-1 ude over Llaneros, som især ved det sidste mål ikke så ud til at gøre meget modstand.

Nu åbnes der en undersøgelse af mulig matchfixing i kampen, der sikrede Union Magdalena oprykning til den bedste colombianske fodboldrække.

Det bekræfter præsidenten for den næstbedste række, Fernando Jaramillo, ifølge Reuters.

– Trods de åbenlyse beviser, som alle colombianere og hele verden har set, så har vi tænkt os at respektere processen, og vi handler inden for reglerne, som vi har her i Colombia og i Fifa, siger Jaramillo.

Han tilføjer, at klubberne risikerer at blive smidt ud af ligaen, hvis man finder ud af, at de har brudt reglerne.

Llaneros førte 1-0 indtil det 95. minut, og Union Magdalena skulle bruge en sejr for at rykke op.

Der var lagt fem minutter til kampen, så tiden var ved at udløbe, da Union Magdalena udlignede til 1-1.

Der var tid til et sidste angreb, og her stod adskillige spillere fra Llaneros-mandskabet bomstille, da udeholdet drev bolden ned mod hjemmeholdets mål.

Union Magdalenas Jonathan Segura fik til slut tid og plads til at trille bolden i nettet mellem to modspillere, der ikke fremstod specielt ivrige for at forhindre den afgørende scoring i det 96. minut.

Llaneros har meddelt, at klubbens hilser en undersøgelse af kampen velkommen. Union Magdalena har ikke kommenteret sagen.

Jaramillo oplyste, at han vil bede politiet om at finde ud af, om der er foregået noget kriminelt.

Ivan Duque, Colombias præsident, har også kommenteret det sidste mål i den omtalte kamp. Målet er gået viralt. Han kalder det for en “national ydmygelse”.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

‘Det er et angreb på FCK’

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

FC København i forhandlinger med svensk klub

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: De lurer på FCM-profil

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Argentina – Kap Verde

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Nu er der nyt om Robert Skov

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Her er prisen på Aral Simsir

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Åbner for sommertransfer

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Australien – Egypten

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud