Skandale på vej: Undersøges for matchfixing

Der er åbnet en undersøgelse af mulig matchfixing i en colombiansk oprykningskamp, der blev spillet i lørdags.



Det så yderst mistænksomt ud, da Union Magdalena scorede to mål på et minut dybt inde i overtiden i en colombiansk kamp om oprykning.

Det endte med en sejr til Union Magdalena på 2-1 ude over Llaneros, som især ved det sidste mål ikke så ud til at gøre meget modstand.

Nu åbnes der en undersøgelse af mulig matchfixing i kampen, der sikrede Union Magdalena oprykning til den bedste colombianske fodboldrække.

Det bekræfter præsidenten for den næstbedste række, Fernando Jaramillo, ifølge Reuters.

– Trods de åbenlyse beviser, som alle colombianere og hele verden har set, så har vi tænkt os at respektere processen, og vi handler inden for reglerne, som vi har her i Colombia og i Fifa, siger Jaramillo.

Han tilføjer, at klubberne risikerer at blive smidt ud af ligaen, hvis man finder ud af, at de har brudt reglerne.

Llaneros førte 1-0 indtil det 95. minut, og Union Magdalena skulle bruge en sejr for at rykke op.

Der var lagt fem minutter til kampen, så tiden var ved at udløbe, da Union Magdalena udlignede til 1-1.

Der var tid til et sidste angreb, og her stod adskillige spillere fra Llaneros-mandskabet bomstille, da udeholdet drev bolden ned mod hjemmeholdets mål.

Union Magdalenas Jonathan Segura fik til slut tid og plads til at trille bolden i nettet mellem to modspillere, der ikke fremstod specielt ivrige for at forhindre den afgørende scoring i det 96. minut.

Llaneros har meddelt, at klubbens hilser en undersøgelse af kampen velkommen. Union Magdalena har ikke kommenteret sagen.

Jaramillo oplyste, at han vil bede politiet om at finde ud af, om der er foregået noget kriminelt.

Ivan Duque, Colombias præsident, har også kommenteret det sidste mål i den omtalte kamp. Målet er gået viralt. Han kalder det for en “national ydmygelse”.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpekøb retur til FC København?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Positive forhandlinger med Nartey

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Viborg FF – Brøndby IF

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Vil have dansk stjerne til Brøndby

FC Midtjylland-spiller stukket ned

FC København – OB

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent