Skandale på vej: Undersøges for matchfixing

Der er åbnet en undersøgelse af mulig matchfixing i en colombiansk oprykningskamp, der blev spillet i lørdags.



Det så yderst mistænksomt ud, da Union Magdalena scorede to mål på et minut dybt inde i overtiden i en colombiansk kamp om oprykning.

Det endte med en sejr til Union Magdalena på 2-1 ude over Llaneros, som især ved det sidste mål ikke så ud til at gøre meget modstand.

Nu åbnes der en undersøgelse af mulig matchfixing i kampen, der sikrede Union Magdalena oprykning til den bedste colombianske fodboldrække.

Det bekræfter præsidenten for den næstbedste række, Fernando Jaramillo, ifølge Reuters.

– Trods de åbenlyse beviser, som alle colombianere og hele verden har set, så har vi tænkt os at respektere processen, og vi handler inden for reglerne, som vi har her i Colombia og i Fifa, siger Jaramillo.

Han tilføjer, at klubberne risikerer at blive smidt ud af ligaen, hvis man finder ud af, at de har brudt reglerne.

Llaneros førte 1-0 indtil det 95. minut, og Union Magdalena skulle bruge en sejr for at rykke op.

Der var lagt fem minutter til kampen, så tiden var ved at udløbe, da Union Magdalena udlignede til 1-1.

Der var tid til et sidste angreb, og her stod adskillige spillere fra Llaneros-mandskabet bomstille, da udeholdet drev bolden ned mod hjemmeholdets mål.

Union Magdalenas Jonathan Segura fik til slut tid og plads til at trille bolden i nettet mellem to modspillere, der ikke fremstod specielt ivrige for at forhindre den afgørende scoring i det 96. minut.

Llaneros har meddelt, at klubbens hilser en undersøgelse af kampen velkommen. Union Magdalena har ikke kommenteret sagen.

Jaramillo oplyste, at han vil bede politiet om at finde ud af, om der er foregået noget kriminelt.

Ivan Duque, Colombias præsident, har også kommenteret det sidste mål i den omtalte kamp. Målet er gået viralt. Han kalder det for en “national ydmygelse”.

/ritzau/





De vil have Rashford




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

De vil have Rashford

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Riemer lover: De får debut



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Uventet skifte?

Vender tilbage til skærmen

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Jagter tidligere AGF’er

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Storklubber står i kø for Roony Bardghji



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool