Cornelius frustreret over skader: Momentum er væk

FC København-angriberen ser sig først være helt klar igen til næste sæson.



Der har været en række skader til Andreas Cornelius alene i denne sæson efter returen til FC København. Mandag kom han dog på banen i deres vigtige 2-1-sejr over Viborg, men der er stadig et stykke til, at han er helt klar.

Det fortæller han i et interview med Discovery+, hvor han også slår fast, at skaderne er noget, der går ham på.

– Det er jo utroligt frustrerende, at blive skadet hele tiden. Og hver gang jeg er på vej tilbage, så får jeg en ny skade. Altså, momentum er fuldstændig væk, ikke? Så jeg har bare arbejdet rigtig hårdt på at komme tilbage, siger han og fortsætter:

– Jeg er der ikke helt endnu, men nu var jeg klar til at indhop. Jeg når heller ikke at blive helt klar før sæsonen er slut. Men så må jeg bare blive klar i næste sæson, og få en god sæson dér med en god opstart og så køre på.

Endvidere peger han på, at han ikke går og frygter noget, når han skal på banen igen, når det så mange gange er det gået galt for ham.

– Der er overhovedet ikke nogen frygt. Der er bare frustrationer hver gang, at det sker. Men når først jeg er i gang, så glemmer jeg det, så der er ikke noget dér.

Endelig slår han også fast, at han i dagens anledning lige holder med Brøndby i dag, fortæller han med hentydning til deres kamp mod FC Nordsjælland, der kan gøre dem mestre.

FCK-cheftræner Jacob Neestrup måtte i forbindelse med kampen erkende, at han havde svært ved at holde pulsen nede. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp

Kæmpekøb retur til FC København?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Arsenal skal til Danmark

Bombe på vej i Real Madrid?

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kalder tronskifte i Danmark

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

FC Nordsjælland – AGF

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen