Cornelius frustreret over skader: Momentum er væk

FC København-angriberen ser sig først være helt klar igen til næste sæson.



Der har været en række skader til Andreas Cornelius alene i denne sæson efter returen til FC København. Mandag kom han dog på banen i deres vigtige 2-1-sejr over Viborg, men der er stadig et stykke til, at han er helt klar.

Det fortæller han i et interview med Discovery+, hvor han også slår fast, at skaderne er noget, der går ham på.

– Det er jo utroligt frustrerende, at blive skadet hele tiden. Og hver gang jeg er på vej tilbage, så får jeg en ny skade. Altså, momentum er fuldstændig væk, ikke? Så jeg har bare arbejdet rigtig hårdt på at komme tilbage, siger han og fortsætter:

– Jeg er der ikke helt endnu, men nu var jeg klar til at indhop. Jeg når heller ikke at blive helt klar før sæsonen er slut. Men så må jeg bare blive klar i næste sæson, og få en god sæson dér med en god opstart og så køre på.

Endvidere peger han på, at han ikke går og frygter noget, når han skal på banen igen, når det så mange gange er det gået galt for ham.

– Der er overhovedet ikke nogen frygt. Der er bare frustrationer hver gang, at det sker. Men når først jeg er i gang, så glemmer jeg det, så der er ikke noget dér.

Endelig slår han også fast, at han i dagens anledning lige holder med Brøndby i dag, fortæller han med hentydning til deres kamp mod FC Nordsjælland, der kan gøre dem mestre.

FCK-cheftræner Jacob Neestrup måtte i forbindelse med kampen erkende, at han havde svært ved at holde pulsen nede. Læs mere om det her.







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Tror på millionkøb af FC København-spiller

FCM stanger lang karantæne ud til fan



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Brian Riemer peger på tre årsager

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Sådan bør strukturen i Superligaen være

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Atletico Madrid – Arsenal

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Braithwaite del af stor transferplan

Snart kan det give rødt kort

Afvist – Brøndby undrer sig