Angriberen Andreas Cornelius er mødt op til denne uges landsholdssamling med stor selvtillid efter en god første sæson i italienske Parma.
Med sine 12 ligamål for Parma i den forgangne sæson blev Andreas Cornelius den mest scorende dansker i en Serie A-sæson siden Jon Dahl Tomasson i Milan i 2003/04-sæsonen.
– Det sætter det da lidt i perspektiv, men det ændrer ikke så meget ved min følelse. Jeg måler mig ikke så meget med tidligere angriber, men de andre angribere i ligaen nu, og der synes jeg, at jeg har klaret mig godt, siger Andreas Cornelius.
Han har endda været udfordret af flere skader i løbet af sæsonen, men alligevel har han imponeret stort. Blandt andet blev det til to hattrick undervejs.
– Det har været en god sæson, selv om flere små skader har gjort det sværere, og jeg startede lidt langsomt, fordi jeg kom tilbage fra en lyskeskade og genoptræning.
Læs også:Hjulmand skal torsdag undersøge om landsholdet kan klare 90 minutter
– Jeg fik stille og roligt arbejdet mig ind i startopstillingen og scorede en masse mål. Det kan jeg kun være tilfreds med, siger Cornelius.
12 ligamål er ikke mindst imponerende taget i betragtning, at den 27-årige spids blot startede inde i 17 af sæsonens 38 kampe. Derudover blev han skiftet ind i ni opgør. Så hvad kan det ikke blive til med mere spilletid?
– Man kan vel prøve at gange op for at finde potentialet. Jeg er rigtig godt tilfreds med 12 mål med den spilletid, jeg har fået.
– I går så jeg en statistik, der viste, at jeg er ret effektiv målt på antallet af spilminutter, så det må jeg holde fast i og arbejde på fysikken, så jeg ikke render ind i lige så mange muskelskader, siger Cornelius.
Han har fundet sig godt til rette i Serie A, som han første gang prøvede kræfter med i sæsonen 2017/18 hos Atalanta.
Læs også:Cornelius vil blive i Parma: Mange klubber leder efter angribere
– Jeg kan godt lide, at det er meget teknisk og taktisk. Det er ikke bare taktisk uden bolden, men også når man har bolden, og der er stor fokus på, hvad spillerne skal gøre. Det tiltaler mig meget som angriber, så det ikke ender i tilfældigheder.
– Jeg lærte en del om fodboldkulturen i Atalanta, og det har gjort det lettere at spille i Serie A anden gang, fortæller den tidligere FC København-spiller.
I første omgang gælder det dog landskampene mod Belgien og England i Nations League. Kampene falder tidligt, når man tænker på, at Parma kun lige akkurat har taget hul på træningen forud for den nye sæson.
– Vi har trænet en uges tid, det er ikke meget. Men det har været dobbelttræninger hele ugen, og det er hårdt efter en ferie.
– De seneste dage her i landsholdslejren har været bedre for mig. Jeg føler, at jeg er klar til at spille en betydende kamp.
/ritzau/
Læs også:Simon Kjær hylder Hjulmand: Har en masse fantastiske input og idéer
Læs også:Eriksen-konkurrent forlader Inter
Læs også:Blev helten onsdag: Brumado fortsætter med at levere kasser i FCM-test
LIVE
LIVE: Skrækskade til dansk bomber
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
FC København med overtidssejr over Randers
TIPSBLADETS DOM
