Angriberen Andreas Cornelius er mødt op til denne uges landsholdssamling med stor selvtillid efter en god første sæson i italienske Parma.
Med sine 12 ligamål for Parma i den forgangne sæson blev Andreas Cornelius den mest scorende dansker i en Serie A-sæson siden Jon Dahl Tomasson i Milan i 2003/04-sæsonen.
– Det sætter det da lidt i perspektiv, men det ændrer ikke så meget ved min følelse. Jeg måler mig ikke så meget med tidligere angriber, men de andre angribere i ligaen nu, og der synes jeg, at jeg har klaret mig godt, siger Andreas Cornelius.
Han har endda været udfordret af flere skader i løbet af sæsonen, men alligevel har han imponeret stort. Blandt andet blev det til to hattrick undervejs.
– Det har været en god sæson, selv om flere små skader har gjort det sværere, og jeg startede lidt langsomt, fordi jeg kom tilbage fra en lyskeskade og genoptræning.
Læs også:Hjulmand skal torsdag undersøge om landsholdet kan klare 90 minutter
– Jeg fik stille og roligt arbejdet mig ind i startopstillingen og scorede en masse mål. Det kan jeg kun være tilfreds med, siger Cornelius.
12 ligamål er ikke mindst imponerende taget i betragtning, at den 27-årige spids blot startede inde i 17 af sæsonens 38 kampe. Derudover blev han skiftet ind i ni opgør. Så hvad kan det ikke blive til med mere spilletid?
– Man kan vel prøve at gange op for at finde potentialet. Jeg er rigtig godt tilfreds med 12 mål med den spilletid, jeg har fået.
– I går så jeg en statistik, der viste, at jeg er ret effektiv målt på antallet af spilminutter, så det må jeg holde fast i og arbejde på fysikken, så jeg ikke render ind i lige så mange muskelskader, siger Cornelius.
Han har fundet sig godt til rette i Serie A, som han første gang prøvede kræfter med i sæsonen 2017/18 hos Atalanta.
Læs også:Cornelius vil blive i Parma: Mange klubber leder efter angribere
– Jeg kan godt lide, at det er meget teknisk og taktisk. Det er ikke bare taktisk uden bolden, men også når man har bolden, og der er stor fokus på, hvad spillerne skal gøre. Det tiltaler mig meget som angriber, så det ikke ender i tilfældigheder.
– Jeg lærte en del om fodboldkulturen i Atalanta, og det har gjort det lettere at spille i Serie A anden gang, fortæller den tidligere FC København-spiller.
I første omgang gælder det dog landskampene mod Belgien og England i Nations League. Kampene falder tidligt, når man tænker på, at Parma kun lige akkurat har taget hul på træningen forud for den nye sæson.
– Vi har trænet en uges tid, det er ikke meget. Men det har været dobbelttræninger hele ugen, og det er hårdt efter en ferie.
– De seneste dage her i landsholdslejren har været bedre for mig. Jeg føler, at jeg er klar til at spille en betydende kamp.
/ritzau/
Læs også:Simon Kjær hylder Hjulmand: Har en masse fantastiske input og idéer
Læs også:Eriksen-konkurrent forlader Inter
Læs også:Blev helten onsdag: Brumado fortsætter med at levere kasser i FCM-test
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
INTERVIEW
– Det er lort!
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
NYHEDER
I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
Victor Froholdt bliver matchvinder
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Sune Smith-Nielsen færdig
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
NYHEDER
Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF
Suspenderes efter racisme-anklager
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
Formand freder Jacob Neestrup
NYHEDER
Han afløser Sune Smith lige nu
DAGENS SPILFORSLAG
Viola vinder toscanerderby
Barcelona generobrede førstepladsen
AGF vandt vanvittig Superliga-kamp
MEDIE
FCK i dialog med Zanka
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
NYHEDER
